Wybierając się na dach świata musisz otrzymać permit do Tybetu. W Internecie można znaleźć wiele mylących informacji na ten temat. Poniżej zamieszczam odpowiedzi na najczęściej pojawiające się wątpliwości. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam w organizacji podróży do Tybetu.
1. Czy można permit do Tybetu załatwić na własną rękę?
O permit może się ubiegać jedynie lokalne biuro podróży z siedzibą w Lhasie.
2. Ile kosztuje permit do Tybetu?
Tibet Travel Permit (TTP) jest bezpłatny, ale twój wyjazd do Tybetu musi być zorganizowany przez lokalne biuro podróży – musisz pokryć koszty noclegu, transportu (samochód z kierowcą) i przewodnika lokalnego.
Alien Travel Permit – to dodatkowy koszt – 50 CNY od osoby.
3. Jakie dokumenty potrzeba przedstawić aby uzyskać permit?
Permit wydawany jest na podstawie ważnej wizy do Chin oraz skanu paszportu.
4. Czy mogę załatwić permit do Tybetu z Polski?
Tak, na przykład zlecając mi organizację Twojej podróży do Tybetu.
5. Czy mogę nie otrzymać pozwolenia na wjazd do Tybetu?
Jeśli jesteś dziennikarzem, fotografem prasowym, dyplomatą lub pracownikiem rządowym obowiązuje Cię oficjalny zakaz podróżowania po Tybecie… Przedstawicielom tych profesji nie wydaje się permitów.
6. Ile zajmuje wyrobienie permitu?
W zależności od trasy – 15 do 30 dni.
7. Kiedy dostanę permit?
Permit jest wydawany na około 5 do 10 dni przed datą planowanego wjazdu do Tybetu.
8. Jak otrzymam permit?
Są trzy możliwości:
1. Przewodnik czeka na Ciebie na granicy TRA z oryginałem permitu – jeśli wjeżdżasz lądem – z Xinqiangu, Qinghaiu lub z Nepalu. Przewodnik z permitem czeka na Ciebie także na lotnisku w Gonggar – jeśli przylatujesz samolotem z Nepalu.
2. Skan permitu otrzymujesz mailem – jeśli przyjeżdżasz do Tybetu koleją. Kolorowy, czytelny wydruk wystarczy by wsiąść do pociągu do Lhasy.
3. Oryginał permitu czeka na Ciebie w hotelu w Chinach – jeśli przylatujesz do Tybetu samolotem.
9. Kiedy potrzebuję pokazać permit do Tybetu.
O pokazanie permitu poproszą Cię wielokrotnie: podczas odprawy na lot do Lhasy, przy odbiorze biletów kolejowych podczas wsiadania do pociągu do Lhasy, a także przy przekraczaniu granicy nepalsko-chińskiej. Permit sprawdzany jest także przy wychodzeniu z lotniska Gonggar i dworca kolejowego w Lhasie. Wielokrotnie trzeba także ten dokument pokazywać na punktach kontrolnych, ale to już zadanie Twojego przewodnika lokalnego.
Tu jeszcze jedna uwaga – często pytacie, czy mogę kupić bilet bezpośrednio z Polski do Lhasy? Możesz, ale to wyrzucenie pieniędzy w błoto – bez oryginału permitu do Tybetu nie wsiądziesz do samolotu, a permitu nie można wysyłać poza Chiny (po pierwsze nie ma na to czasu, a po drugie jest to zakazane).
10. Jakie miejscowości można wpisać do permitu?
Do permitu można wpisać tylko miejscowości, które są otwarte dla ruchu turystycznego. Niektóre miejsca w regionach Changtang, Tsetang, Nakchu i Chamdo są zamknięte dla turystów zagranicznych.
11. Czy muszę odwiedzić miejsca, które mam wpisane do permitu? Czy mogę sobie spontanicznie zmienić trasę?
Permit jest wydawany na konkretną trasę, którą ustalasz z biurem w trakcie przygotowań. Nie ma możliwości zmienienia trasy w trakcie podróży, czy odwiedzenia miejsc niewpisanych do permitu.
12. Na jaki czas wystawiany jest permit?
Permit obowiązuje dokładnie tyle, ile trwa program podróży po Tybecie ustalony z lokalnym biurem.
13. Czy można przedłużyć ważność permitu?
Nie, nie ma możliwości przedłużenia ważności permitu, po tym, jak został on wystawiony.
14. Czy muszę nosić permit cały czas przy sobie?
Podczas pobytu w Tybecie permit przechowuje przewodnik lokalny, bo to właśnie on musi okazywać go policji na licznych punktach kontrolnych na trasie.
15. Czy żeby wyjechać z Tybetu, muszę pokazać permit?
Tak. Na lotnisku, przy wsiadaniu do pociągu i na lądowym przejściu granicznym z Nepalem – wszędzie tam poproszą Twojego przewodnika o okazanie permitu.
Marzysz o podróży do Tybetu?
Lubisz podróżować indywidualnie albo z grupą przyjaciół? Cenisz sobie żeby podróż była w 100% dostosowana do Ciebie?