
Jesienią tego roku wprowadzone zostały nowe zasady aplikowania o wizę, w efekcie których wiza do Chin zdrożała niemal dwukrotnie. Przy Siennej 39 w Warszawie otwarto Chińskie Centrum Aplikacji Wizowej. To jedyne miejsce, w którym można złożyć wniosek posiadając paszport prywatny (nie dyplomatyczny czy służbowy) i ubiegając się o wizę turystyczną.

UPDATE 09.01.2023
Granice Chin są otwarte, bez kwarantanny i bez szczepienia, ale…
Obecnie wydawane są jedynie wizy typu: Z, M, X1, Q i S, czyli wiza pracownicza, biznesowa, studencka i dla rodzin (Chińczyków i cudzoziemców pracujących w Chinach).
Wizy turystyczne i długoterminowe NIE są wystawiane.
Co to oznacza? Ano to, że pomimo hucznych nagłówków w gazetach i na blogach turystycznych i mimo otwarcia granic dla cudzoziemców, Chiny nadal pozostają ZAMKNIETE dla turystów. Być może zmieni się to w drugim kwartale 2023 r.
Adres:
Warszawa,ul. Sienna 39, 00-121,
telefon: +4822 276 00 50
e-mail: warsawcenter@visaforchina.org
Strona internetowa: www.visaforchina.org
Centrum otwarte jest od poniedziałku do piątku od 9:00 do 16:00
Wiza do Chin – co jest potrzebne:
- paszport ważny 6 miesięcy od daty złożenia z 3 wolnymi stronami obok siebie
- wydruk wypełnionego online wniosku wizowego
- potwierdzenie wypełnienia wniosku
- rezerwacja terminu wizyty
- potwierdzenie rezerwacji biletów lotniczych w obie strony
- potwierdzenie rezerwacji noclegów w hotelach
- ksero paszportu
- 2 zdjęcia paszportowe (mimo, że wgrywasz je do aplikacji przez internet, musisz dołączyć zdjęcie do składanego wniosku)
Od 10 maja 2019 obowiązują wnioski online oraz wcześniejsza rezerwacja wizyty w Chińskim centrum wizowym
Zawiadomienie Ambasady ChRL
Od 10.05. wnioskodawcy proszeni są o wypełnianie nowych wniosków online oraz rezerwację wizyty online, poprzednie wnioski nie będą przyjmowane.
WAŻNE
Od 15.12.2019 roku Ambasada Chin w Polsce będzie wydawała wizy biometryczne. Ambasada upoważnia Chińskie Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych w Warszawie do pobierania odcisków linii papilarnych dziesięciu palców obywateli Polski i osób przebywających w Polsce chcących ubiegać się o wizę do Chin.
Niżej wymienione osoby są zwolnione z obowiązku skanowania linii papilarnych:
- Osoby poniżej 14. roku życia lub powyżej 70. roku życia;
- Posiadacze paszportów dyplomatycznych lub osoby spełniające warunki do uzyskania wizy dyplomatycznej, służbowej lub kurtuazyjnej;
- Osoby, które w ciągu 5 lat ubiegały się o wizę do Chin i pobierano od nich odciski linii papilarnych, mogą z tym samym paszportem i w tej samej ambasadzie/konsulacie (lub centrum wizowym) ubiegać się o wizę bez skanowania linii papilarnych;
- Osoby niepełnosprawne bez rąk lub osoby, których odcisków linii papilarnych fizycznie nie da się pobrać.
Osoby ubiegające się o wizę do Chin muszą osobiście złożyć odciski palców w Centrum Wizowym w Warszawie.
Czas oczekiwania na wizę:
tryb zwykły – 4 dni,
tryb ekspresowy – 3 dni,
tryb superekspresowy – 2 dni.
Jeżeli zdecydujemy się na przesłanie paszportu pocztą lub kurierem, czas rozpatrywania wniosku wydłuża się do 10 dni roboczych i jest dodatkowo płatny.
Status wniosku można na bieżąco sprawdzać na stronie Centrum Wizowego
Ile kosztuje wiza do Chin?
Wiza do Chin kosztuje 260 zł, ale wprowadzono dodatkową opłatę „za usługę”

Jeśli planujesz podróż do Tybetu, potrzebna Ci będzie wiza do Chin. Bez niej nie można uzyskać permitu.

e-book: Podróż do Tybetu. Praktyczny przewodnik
Chcesz zorganizować podróż do Tybetu na własną rękę? Z tego przewodnika dowiesz się jak to zrobić w 3 prostych krokach i bez stresu.
Ruch bezwizowy
W określonych przypadkach można wjechać do Chin bez wizy
Zasady pobytu bezwizowego w Chinach.
24 h – jeśli podróżujesz przez Chiny tranzytem i oczekujesz na lot międzynarodowy nie dłużej niż 24 godziny – możesz opuścić lotnisko bez konieczności posiadania wizy. Nie dotyczy to lotnisk w Yanji, Mudanjiang, Fuzhou i Shenzhen (miasto to ma odrębne zasady ruchu bezwizowego)
72 h – jeśli podróżujesz tranzytem przez: Pekin, Szanghaj, Kanton (Guangzhou), Shenzhen, Chengdu, Chongqing, Dalian, Shenyang, Hangzhou, Guilin, Kunming, Xi’an i Xiamen możesz opuścić lotnisko na 72 godziny.
Ważne. Jeśli podróżujesz tranzytem przez Guangzhou, Chengdu, Qingdao oraz Changsha możesz przebywać w granicy całej prowincji. Jeśli podróżujesz tranzytem przez Chongqing, Harbin, Guilin, Kunming, Wuhan lub Xiamen nie wolno ci opuszczać granic miasta. Tranzyt przez Xi’an umożliwia pobyt zarówno w Xi’an jak i w sąsiednim Xianyang.
144 h – osoby podróżujące tranzytem przez trzy obszary:
1). Shanghai, Jiangsu i Zhejiang
2). Beijing, Tianjin i Hebei,
3). Liaoning.
Aby skorzystać z tej opcji trzeba spełnić szereg warunków: po pierwsze: musisz mieć ważny bilet na dalszy odcinek podróży i wrócić na wyznaczony lot! Po drugie – nie można opuszczać wyznaczonego terytorium. Po trzecie, możesz zatrzymać się w tylko jednej z wyznaczonych stref – czyli np.:
lot Warszawa – Dalian – Korea jest ok. bo postój jest w jednej strefie.
lot Warszawa – Szanghaj – Hangzhou – Malezja – jest OK., bo Szanghaj i Hangzhou są w jednej strefie
ale na lot Warszawa – Pekin – Szanghaj – Malezja nie przysługuje pobyt 144 h – bo Pekin i Szanghaj należą do różnych stref.
We wszystkich trzech przypadkach zasadą jest, że w Chinach jesteście tylko przejazdem – czyli startujecie z Państwa A, macie przesiadkę w Chinach (B) i lecicie dalej do Państwa C.
Z tej opcji możesz skorzystać, wybierając się w przerwie między lotami na Wielki Mur.
czy aby na pewno niemożna złożyć wniosku w Gdańsku? Wyda mie się, ze jednak można, Gdańsk jest na liście China Online Visa Application
Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi, ostatnie dwa tygodnie byłam w Birmie. Na stronie Ambasady ChRL, Gdańska w informacjach konsularnych nie ma.
Dzień dobry, mam takie pytanie, w listopadzie 2019r aplikowałem o wize turystyczna na dwa wjazdy. Taką też wizę otrzymałem. W listopadzie wykorzystałem pierwszy wjazd. Teraz po koniec stycznia 2020r chciałbym pojechać ponownie do chin, korzystając z drugiego wjazdu. Oczywiście na wizie jest napisane, że jest ona ważna do kwietnia 2020. Ale czy w związku ze zmianami od 15.12.2020r. moja wiza utraciła z automatu ważność, czy wizy biometryczne obowiązują na nowe wnioski, a moja jest nadal ważna i mogę z niej skorzystać. Pozdrawiam!
Dzień dobry,
na zdrowy rozsądek wiza powinna być ważna. Proszę upewnić się w Ambasadzie ChRL w Warszawie, albo w konsulacie w Gdańsku.