Wiza do Chin. Nowe zasady aplikowania

Wiza do Chin. Nowe zasady aplikowania

Aktualizacja lipiec 2024 r

Jeśli wybierasz się na dłużej do Kraju Środka nadal potrzebujesz wizy, Możesz aplikować o nią w Chińskim Centrum Aplikacji Wizowej przy Siennej 39 w Warszawie To jedyne miejsce, w którym można złożyć wniosek posiadając paszport prywatny (nie dyplomatyczny czy służbowy) i ubiegając się o wizę turystyczną.

Adres:
Warszawa,ul. Sienna 39, 00-121,
telefon: +4822 276 00 50
e-mail: warsawcenter@visaforchina.org
Strona internetowa: www.visaforchina.org

Centrum otwarte jest od poniedziałku do piątku od 9:00 do 16:00 

Wiza do Chin – co jest potrzebne:

  • paszport ważny 6 miesięcy od daty złożenia z 3 wolnymi stronami obok siebie
  • wydruk wypełnionego online wniosku wizowego
  • potwierdzenie wypełnienia wniosku
  • rezerwacja terminu wizyty
  • potwierdzenie rezerwacji biletów lotniczych w obie strony
  • potwierdzenie rezerwacji noclegów w hotelach
  • ksero paszportu
  • 2 zdjęcia paszportowe (mimo, że wgrywasz je do aplikacji przez internet, musisz dołączyć zdjęcie do składanego wniosku)

Od 10 maja 2019 obowiązują wnioski online oraz wcześniejsza rezerwacja wizyty w Chińskim centrum wizowym


Od 10.05. wnioskodawcy proszeni są o wypełnianie nowych wniosków online oraz rezerwację wizyty online, poprzednie wnioski nie będą przyjmowane.

Zawiadomienie Ambasady ChRL

WAŻNE

Od 15.12.2019 roku Ambasada Chin w Polsce będzie wydawała wizy biometryczne. Ambasada upoważnia Chińskie Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych w Warszawie do pobierania odcisków linii papilarnych dziesięciu palców obywateli Polski i osób przebywających w Polsce chcących ubiegać się o wizę do Chin.

Niżej wymienione osoby są zwolnione z obowiązku skanowania linii papilarnych:

  1. Osoby poniżej 14. roku życia lub powyżej 70. roku życia;
  2. Posiadacze paszportów dyplomatycznych lub osoby spełniające warunki do uzyskania wizy dyplomatycznej, służbowej lub kurtuazyjnej;
  3. Osoby, które w ciągu 5 lat ubiegały się o wizę do Chin i pobierano od nich odciski linii papilarnych, mogą z tym samym paszportem i w tej samej ambasadzie/konsulacie (lub centrum wizowym) ubiegać się o wizę bez skanowania linii papilarnych;
  4. Osoby niepełnosprawne bez rąk lub osoby, których odcisków linii papilarnych fizycznie nie da się pobrać.

Osoby ubiegające się o wizę do Chin muszą osobiście złożyć odciski palców w Centrum Wizowym w Warszawie.

Czas oczekiwania na wizę:
tryb zwykły – 4 dni,
tryb ekspresowy – 3 dni,
tryb superekspresowy – 2 dni.

Jeżeli zdecydujemy się na przesłanie paszportu pocztą lub kurierem, czas rozpatrywania wniosku wydłuża się do 10 dni roboczych i jest dodatkowo płatny.

Status wniosku można na bieżąco sprawdzać na stronie Centrum Wizowego 

Ile kosztuje wiza do Chin?

Wiza do Chin kosztuje 260 zł, ale wprowadzono dodatkową opłatę „za usługę”

W sprawie informacji dotyczących wiz oraz wyjścia z lotniska w ruchu bezwizowym proszę się kontaktować bezpośrednio z Chińskim Centrum Wizowym.

Ruch bezwizowy

W określonych przypadkach można wjechać do Chin bez wizy
Zasady pobytu bezwizowego w Chinach.

24 h – jeśli podróżujesz przez Chiny tranzytem i oczekujesz na lot międzynarodowy nie dłużej niż 24 godziny – możesz opuścić lotnisko bez konieczności posiadania wizy. Nie dotyczy to lotnisk w Yanji, Mudanjiang, Fuzhou i Shenzhen (miasto to ma odrębne zasady ruchu bezwizowego)

72 h – jeśli podróżujesz tranzytem przez: Pekin, Szanghaj, Kanton (Guangzhou), Shenzhen, Chengdu, Chongqing, Dalian, Shenyang, Hangzhou, Guilin, Kunming, Xi’an i Xiamen możesz opuścić lotnisko na 72 godziny.
Ważne. Jeśli podróżujesz tranzytem przez Guangzhou, Chengdu, Qingdao oraz Changsha możesz przebywać w granicy całej prowincji. Jeśli podróżujesz tranzytem przez Chongqing, Harbin, Guilin, Kunming, Wuhan lub Xiamen nie wolno ci opuszczać granic miasta. Tranzyt przez Xi’an umożliwia pobyt zarówno w Xi’an jak i w sąsiednim Xianyang.

144 h – osoby podróżujące tranzytem przez trzy obszary:
1). Shanghai, Jiangsu i Zhejiang
2). Beijing, Tianjin i Hebei,
3). Liaoning.

Aby skorzystać z tej opcji trzeba spełnić szereg warunków: po pierwsze: musisz mieć ważny bilet na dalszy odcinek podróży i wrócić na wyznaczony lot! Po drugie – nie można opuszczać wyznaczonego terytorium. Po trzecie, możesz zatrzymać się w tylko jednej z wyznaczonych stref – czyli np.:
lot Warszawa – Dalian – Korea jest ok. bo postój jest w jednej strefie.
lot Warszawa – Szanghaj – Hangzhou – Malezja – jest OK., bo Szanghaj i Hangzhou są w jednej strefie
ale na lot Warszawa – Pekin – Szanghaj – Malezja nie przysługuje pobyt 144 h – bo Pekin i Szanghaj należą do różnych stref.
We wszystkich trzech przypadkach zasadą jest, że w Chinach jesteście tylko przejazdem – czyli startujecie z Państwa A, macie przesiadkę w Chinach (B) i lecicie dalej do Państwa C.

Z tej opcji możesz skorzystać, wybierając się w przerwie między lotami na Wielki Mur.


MASZ PRZESIADKĘ W PEKINIE?

Wybierz się na Wielki Mur w Mutianyu. Chcesz spędzić ją inaczej, niż błąkając się po sklepach na lotnisku? Wyobraź sobie, jak by to było, gdybyś zamiast tego pojechała/pojechał na Wielki Mur w Mutianyu? Z własnym kierowcą. Bez obaw, że spóźnisz się na następny lot.

Pekin przerwa w lotach Wyprawy do Azji Wielki Mur

Wiza do Chin. Nowe zasady aplikowania
Tagged on:         

14 thoughts on “Wiza do Chin. Nowe zasady aplikowania

  • 15 listopada, 2019 at 11:37 pm
    Permalink

    czy aby na pewno niemożna złożyć wniosku w Gdańsku? Wyda mie się, ze jednak można, Gdańsk jest na liście China Online Visa Application

    • 27 listopada, 2019 at 11:39 am
      Permalink

      Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi, ostatnie dwa tygodnie byłam w Birmie. Na stronie Ambasady ChRL, Gdańska w informacjach konsularnych nie ma.

  • 4 stycznia, 2020 at 7:02 pm
    Permalink

    Dzień dobry, mam takie pytanie, w listopadzie 2019r aplikowałem o wize turystyczna na dwa wjazdy. Taką też wizę otrzymałem. W listopadzie wykorzystałem pierwszy wjazd. Teraz po koniec stycznia 2020r chciałbym pojechać ponownie do chin, korzystając z drugiego wjazdu. Oczywiście na wizie jest napisane, że jest ona ważna do kwietnia 2020. Ale czy w związku ze zmianami od 15.12.2020r. moja wiza utraciła z automatu ważność, czy wizy biometryczne obowiązują na nowe wnioski, a moja jest nadal ważna i mogę z niej skorzystać. Pozdrawiam!

    • 5 stycznia, 2020 at 10:58 am
      Permalink

      Dzień dobry,
      na zdrowy rozsądek wiza powinna być ważna. Proszę upewnić się w Ambasadzie ChRL w Warszawie, albo w konsulacie w Gdańsku.

  • 18 kwietnia, 2023 at 7:48 pm
    Permalink

    Dzień dobry. Już napisałem do centrum wizowego, ale pomyślałem, że i tu zapytam. Czy w sytuacji kiedy jestem tranzytem w Pekinie, a lot jest z Hong Kongu do Warszawy i mam ok. 48h w Pekinie, czy w takiej sytuacji powinienem starać się o wizę, czy nie jest ona potrzebna?

    • 18 kwietnia, 2023 at 8:41 pm
      Permalink

      Dzień dobry, gdyby nie leciał Pan z Hongkongu, to odpowiedź byłaby prosta. Nie mam pewności, czy przepisy o ruchu bezwizowym dotyczą też Hongkongu, wydaje mi się, że są osobne regulacje. Nie chciałabym Pana wprowadzić w błąd.

  • 15 sierpnia, 2023 at 11:37 pm
    Permalink

    Witam, może trochę głupie pytanko ale czy obecnie jak lecę z Amsterdamu tranzytem przez Chiny (Guangzhou) do Nowej Zelandii (przesiadka 17 godzin) to muszę wykonać jakieś testy na covid ? Nie chcę, żadnej wizy ani nic, chcę tylko przeczekać te 17 godzin na lotnisku nigdzie nie wychodząc.

    • 23 sierpnia, 2023 at 11:48 am
      Permalink

      Przepraszam, nie zauważyłam komentarza. Niestety nie wiem, na to pytanie może Panu odpowiedzieć Chińskie Centrum Wizowe. Panuje w tej kwestii ogromny bałagan. Jeśli wjeżdżałby Pan do Chin, to test jest konieczny, ale tak nie mam pojęcia, ja bym na wszelki wypadek zrobiła.

  • 6 listopada, 2023 at 3:42 pm
    Permalink

    Dzień dobry,
    Chcę kupić bilety Warszawa-Pekin, zatrzymać się w Pekinie na 3dni i dalej lecieć Pekin-Singapur.
    Czy w takiej sytuacji mogę uzyskać na lotnisku w Pekinie wizę tranzytową?
    Z poważaniem
    Julita Biszewska

    • 8 listopada, 2023 at 6:39 pm
      Permalink

      Pani Julio, wizę tranzytową może Pani uzyskać w ambasadzie ChRL, jeśli chodzi o wyście z lotniska w ruchu bezwizowym, to wszystko zależy od widzimisię urzędnika granicznego na lotnisku.

  • 5 stycznia, 2024 at 11:41 am
    Permalink

    Dzień dobry, czy paszport ma być ważny 6 miesięcy od daty złożenia aplikacji o wizę (jak tutaj napisano) czy też 6 miesięcy dłużej niż wiza bo to różnica o kilka miesięcy? dla mnie akurat istotna. Dziękuję za odpowiedź

    • 5 stycznia, 2024 at 12:35 pm
      Permalink

      Dzień dobry,
      Oficjalna informacja brzmi – paszport ma być ważny minimum 6 miesięcy i mieć 2 wolne strony obok siebie. Czyli ja to rozumiem, że od momentu składania wniosku o wizę.

  • 4 lutego, 2024 at 12:27 pm
    Permalink

    Witam serdecznie. Mam lot liniami Air China. Wiedeń- Bangkok. Przesiadka w Pekinie.
    Samolot z Wiednia w Pekinie ma być o 6 rano. I chce spędzić w Pekinie przynajmniej 1 noc. Czyli wylot dopiero następnego dnia o 20.00.
    Czy przysługuje mi wizą tranzytowa? Dostanę ją na miejscu na lotnisku w Pekinie? Czy coś za nią płacę? Co jest potrzebne?

  • 4 lutego, 2024 at 12:35 pm
    Permalink

    Czy jest możliwość że celnik nas nie wypuści z lotniska pomimo że będziemy mieli hotel zarezerwowany w Pekinie?
    Co więcej lot Wiedeń- Pekin- Bangkok jest na 1 bilecie.
    Bo jeżeli jest ryzyko że nas nie wypuści to może lepiej skrócić te przesiadkę z 36 h do 17 h.
    Lecę z dzieckiem i nie chciałabym spędzić na lotnisku 36 h.

    Poprostu uznałam że jak już będziemy w Pekinie to fajnie go zwiedzić . Drugi raz już może to się nie udać.

Comments are closed.