Wsiąść do pociągu byle jakiego…

Wsiąść do pociągu byle jakiego…

Maryla Rodowicz śpiewała kiedyś “Wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet…”. W Chinach to wcale nie takie łatwe. Pamiętam doskonale jak za pierwszym razem spóźniłam się na pociąg bo… nie wiedziałam jak wejść na peron. Serio 😉 Wszystko poszło nie tak: zbyt późno przyjechałam na dworzec, nie potrafiłam znaleźć odpowiedniej poczekalni, bo byłam przekonana, że tak jak u nas trzeba iść na prosto na peron. W efekcie pociąg mi uciekł. Do dzisiaj pamiętam stres jaki temu towarzyszył.

Zacznijmy od początku…

Bilety można kupić w kasie na dworcu ale można także zarezerwować je (z 2-miesięcznym wyprzedzeniem) na Ctrip-ie. Warto skorzystać z tej opcji jeżeli zamierzamy podróżować w okolicach 1 maja i 1 października (święta państwowe) a także w sierpniu, kiedy to Chińczycy wyruszają na wakacje. Warto skorzystać z tej opcji także jeżeli zależy nam na miejscach leżących lub na krótkim czasie przejazdu. Przykładowo z Pekinu do Chengdu można jechać 14, 21 a nawet 30 godzin. Oczywiście bilety na najszybsze połączenia znikają jako pierwsze.

Zawsze warto sprawdzić, z którego dworca odchodzi pociąg, W Pekinie przykładowo, są 4 dworce kolejowe: Beijing Railway Station, West Railway Station, South Railway Station i North Railway Station i z każdego realizowane są połączenia do innych destynacji.

Na dworcu trzeba być ok. 1,5 – 2 h wcześniej. Należy udać się do odpowiedniej poczekalni – jej numer wyświetla się na tablicy wraz z numerem pociągu. W poczekalni sprawdzane są bilety, paszporty i jeśli wybieramy się do Lhasy – permit. Stąd udajemy się na peron. Przed wsiąściem do wagonu trzeba okazać bilet. Jeśli mamy miejsce leżące lub sypialne, to w pociągu konduktor zamieni nam bilet na kartonik z nr. miejsca, a bilet oddaje przed stacją docelową.

lhasa-115

Pociągi

Kupując bilet zwróćcie uwagę na jaki rodzaj pociągu wystawiony jest bilet. Oznaczenia D,D,C – oznaczają pociągi super-szybkie; Z, T, K, L, Y, S – pociągi normalne.

Typ pociągu

Maksymalna szybkość

Opis

SUPERSZYBKIE POCIĄGI – bullet trains

G300 km / hNajszybszy; długie dystanse między dużymi miastami
D250 km/hDługie i średnie dystanse między dużymi miastami
C200 km/hKrótkie dystanse, między dwoma sąsiednimi miastami

ZWYKŁE POCIĄGI 

Z – ekspres bezpośredni160 km/hZatrzymuje się tylko na kilku dużych stacjach
T – ekspres140 km/hZatrzymuje się na dużych stacjach
K – pośpieszny120 km/hZatrzymuje się na dużych i średnich stacjach.
Osobowy przyśpieszony120 km/hZatrzymuje się na wielu stacjach po drodze. Pociągi oznaczone są numerami zaczynającymi się od 1, 2, 4, 5.
Osobowy100 km/hZatrzymuje się praktycznie na każdej stacji na trasie. Pociągi oznaczone są numerami zaczynającymi się od 6, 7, 8, 9.
L100 km / hPociąg okresowy, np. w czasie świąt. Duża szansa, że będzie opóźniony.
Y100 km/hTurystyczny
S100 km /hpodmiejski

Pociągi Chińskie są czyste, punktualne i dość wygodne. W super szybkich pociągach znajdziemy miejsca siedzące II klasy, siedzące I klasy i siedzące business class. W zwykłych pociągach: stojące, siedzące: twarde i miękkie siedzące, hard sleeper (6 miejsc leżących w przedziale), soft sleeper (4 miejsca leżące w przedziale), luxury soft sleeper (2 miejsca leżące w przedziale). Martwicie się, czy przeciętnego wzrostu Europejczyk może się wygodnie zmieścić na leżance? W hard sleeperach łóżka mają wymiar 180 x 60 cm, w soft sleeperach odpowiednio 190 x 75 cm i 190 x 80 cm.

Jeśli nie uda nam się kupić biletu na miejsce leżące, zawsze możemy próbować skorzystać ze zrobienia dopłaty do lepszej „klasy” u konduktora. Jeżeli są wolne miejsca w pociągu zazwyczaj  nie ma z tym problemu.

Jeżeli podróżujecie z małym dzieckiem, spodziewajcie się specjalnego traktowania – przedział oznaczony zostanie przez konduktora pluszowym serduszkiem, a wszyscy Wasi współpasażerowie będą aktywnie uczestniczyć w zabawianiu malucha 🙂

Jakie informacje znajdziemy na bilecie

Nie wyrzucaj biletu – bez niego nie wypuszczą cię z dworca 😉

“WARS wita Was”

W pociągu jest wagon restauracyjny, sprzedawane jest także jedzenie z wózków. Jedzenie, jak to w „WARSIE” – różnie z nim bywa. W każdym wagonie jest gorąca woda, którą można zalać herbatę, zupę itp.

Warto wziąć ze sobą kubek, herbatę i zapas „chińskich zup” – można się w nie zaopatrzyć na dworcu lub w każdym chińskim spożywczaku (taniej).

Chcesz się napić dobrej kawy – weź ją ze sobą z kraju 🙂

img_1464-2

Co jeszcze może się przydać w pociągu?

Ciepły sweter i skarpety – nie wiedzieć dla czego ale w chińskich pociągach klimatyzacja ustawiona jest w tryb zamrażanie pasażerów.

Stopery do uszu – ułatwią nam zaśnięcie wśród chrapiących współpasażerów.

Przybory toaletowe, bo w przeciwieństwie do polskich pociągów (chociaż to się zmienia u nas na lepsze) w łazienkach jest cały czas woda, wstając rano można się spokojnie umyć (zdarzało mi się nawet myć głowę w pociągu).

Podróżując na długich dystansach warto mieć ze sobą coś co pomoże spędzić czas gdy znudzi nam się patrzenie przez okno. Chińczycy pasjami grają w podróży w gry i łamigłówki; można je nabyć u sprzedawców, którzy przemierzają wagony pociągu z wózkami wypełnionymi różnymi dobrami.

Rozmówki. Jeśli przedział dzielimy nie z cudzoziemcami, a z Chińczykami musimy być przygotowani, że zostaniemy zarzuceni przez współpasażerów pytaniami. Standardowy zestaw to:

    • skąd jesteś?
    • dokąd jedziesz? Rozmowa na temat kto gdzie jedzie, skąd pochodzi i gdzie to jest na mapie Chin to ważny element nawiązywania więzi między pasażerami.
    • ile masz lat? To pytanie pada zarówno w stosunku do kobiet jak i mężczyzn (w Chinach pytanie o wiek kobiety nie jest uważane za obraźliwe).
    • czy masz dzieci?
    • ile zarabiasz?

Samotna dziewczyna w pociągu

Często pytacie mnie, czy podróżowanie po Chinach jest bezpieczne dla podróżujących indywidualnie kobiet. Wielokrotnie zdarzało mi się podróżować pociągiem w pojedynkę i nigdy nie czułam się zagrożona. Samotna cudzoziemka praktycznie nie mówiąca po chińsku wzbudzała we współpasażerach uczucia opiekuńcze i w moją stronę nieprzerwanie płynął strumień kurzych łapek, uszek świńskich pokrojonych w cienkie paseczki i innych specjałów mających utrzymać mnie w dobrej formie przez kilkadziesiąt godzin podróży. Chińczycy są w tym bardzo podobni do Polaków, wsiadają do pociągu i zanim jeszcze ten ruszy, wyciągają jedzenie. Wielokrotnie ustępowano mi miejsce na krzesełkach, żebym mogła się położyć i trochę przespać w nocy. Kiedyś zdarzyło mi się obudzić przykryta policyjną kurtką. Reasumując Chińczycy są mili i pomocni a chiński pociąg jest bezpiecznym miejscem dla podróżującej kobiety (zakładając że zachowujemy zdrowy rozsądek).

Jeśli wybierasz się pociągiem do Lhasy, tu znajdziesz informacje praktyczne i informacje dotyczące organizacji wyjazdu.  

Wsiąść do pociągu byle jakiego…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.