Wsiąść do pociągu byle jakiego… Podróż pociągiem po Chinach dla początkujących

Wsiąść do pociągu byle jakiego… Podróż pociągiem po Chinach dla początkujących

podróż pociągiem po Chinach dla początkujących

 

Maryla Rodowicz śpiewała kiedyś „Wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet…”. W Chinach to wcale nie takie łatwe. Pamiętam doskonale jak za pierwszym razem spóźniłam się na pociąg bo… nie wiedziałam jak wejść na peron. Serio 😉 Wszystko poszło nie tak: zbyt późno przyjechałam na dworzec, nie potrafiłam znaleźć odpowiedniej poczekalni, bo byłam przekonana, że tak jak u nas trzeba iść na prosto na peron. W efekcie pociąg mi uciekł. Do dzisiaj pamiętam stres jaki temu towarzyszył.

Zacznijmy od początku…

Bilety można kupić w kasie na dworcu ale można także zarezerwować je (z 2-miesięcznym wyprzedzeniem) na Ctrip-ie. Warto skorzystać z tej opcji jeżeli zamierzamy podróżować w okolicach 1 maja i 1 października (święta państwowe) a także w sierpniu, kiedy to Chińczycy wyruszają na wakacje. Warto skorzystać z tej opcji także jeżeli zależy nam na miejscach leżących lub na krótkim czasie przejazdu. Przykładowo z Pekinu do Chengdu można jechać 14, 21 a nawet 30 godzin. Oczywiście bilety na najszybsze połączenia znikają jako pierwsze.

Zawsze warto sprawdzić, z którego dworca odchodzi pociąg, W Pekinie przykładowo, są 4 dworce kolejowe: Beijing Railway Station, West Railway Station, South Railway Station i North Railway Station i z każdego realizowane są połączenia do innych destynacji.

Na dworcu trzeba być ok. 1,5 – 2 h wcześniej. Należy udać się do odpowiedniej poczekalni – jej numer wyświetla się na tablicy wraz z numerem pociągu. W poczekalni sprawdzane są bilety, paszporty i jeśli wybieramy się do Lhasy – permit. Stąd udajemy się na peron. Przed wsiąściem do wagonu trzeba okazać bilet. Jeśli mamy miejsce leżące lub sypialne, to w pociągu konduktor zamieni nam bilet na kartonik z nr. miejsca, a bilet oddaje przed stacją docelową.

lhasa-115

Pociągi

Kupując bilet zwróćcie uwagę na jaki rodzaj pociągu wystawiony jest bilet. Oznaczenia D,D,C – oznaczają pociągi super-szybkie; Z, T, K, L, Y, S – pociągi normalne.

Typ pociągu

Maksymalna szybkość

Opis

SUPERSZYBKIE POCIĄGI – bullet trains

G 300 km / h Najszybszy; długie dystanse między dużymi miastami
D 250 km/h Długie i średnie dystanse między dużymi miastami
C 200 km/h Krótkie dystanse, między dwoma sąsiednimi miastami

ZWYKŁE POCIĄGI 

Z – ekspres bezpośredni 160 km/h Zatrzymuje się tylko na kilku dużych stacjach
T – ekspres 140 km/h Zatrzymuje się na dużych stacjach
K – pośpieszny 120 km/h Zatrzymuje się na dużych i średnich stacjach.
Osobowy przyśpieszony 120 km/h Zatrzymuje się na wielu stacjach po drodze. Pociągi oznaczone są numerami zaczynającymi się od 1, 2, 4, 5.
Osobowy 100 km/h Zatrzymuje się praktycznie na każdej stacji na trasie. Pociągi oznaczone są numerami zaczynającymi się od 6, 7, 8, 9.
L 100 km / h Pociąg okresowy, np. w czasie świąt. Duża szansa, że będzie opóźniony.
Y 100 km/h Turystyczny
S 100 km /h podmiejski

Pociągi Chińskie są czyste, punktualne i dość wygodne. W super szybkich pociągach znajdziemy miejsca siedzące II klasy, siedzące I klasy i siedzące business class. W zwykłych pociągach: stojące, siedzące: twarde i miękkie siedzące, hard sleeper (6 miejsc leżących w przedziale), soft sleeper (4 miejsca leżące w przedziale), luxury soft sleeper (2 miejsca leżące w przedziale). Martwicie się, czy przeciętnego wzrostu Europejczyk może się wygodnie zmieścić na leżance? W hard sleeperach łóżka mają wymiar 180 x 60 cm, w soft sleeperach odpowiednio 190 x 75 cm i 190 x 80 cm.

Jeśli nie uda nam się kupić biletu na miejsce leżące, zawsze możemy próbować skorzystać ze zrobienia dopłaty do lepszej „klasy” u konduktora. Jeżeli są wolne miejsca w pociągu zazwyczaj  nie ma z tym problemu.

Jeżeli podróżujecie z małym dzieckiem, spodziewajcie się specjalnego traktowania – przedział oznaczony zostanie przez konduktora pluszowym serduszkiem, a wszyscy Wasi współpasażerowie będą aktywnie uczestniczyć w zabawianiu malucha 🙂

Jakie informacje znajdziemy na bilecie

Nie wyrzucaj biletu – bez niego nie wypuszczą cię z dworca 😉

„WARS wita Was”

W pociągu jest wagon restauracyjny, sprzedawane jest także jedzenie z wózków. Jedzenie, jak to w „WARSIE” – różnie z nim bywa. W każdym wagonie jest gorąca woda, którą można zalać herbatę, zupę itp.

Warto wziąć ze sobą kubek, herbatę i zapas „chińskich zup” – można się w nie zaopatrzyć na dworcu lub w każdym chińskim spożywczaku (taniej).

Chcesz się napić dobrej kawy – weź ją ze sobą z kraju 🙂

img_1464-2

Co jeszcze może się przydać w pociągu?

Ciepły sweter i skarpety – nie wiedzieć dla czego ale w chińskich pociągach klimatyzacja ustawiona jest w tryb zamrażanie pasażerów.

Stopery do uszu – ułatwią nam zaśnięcie wśród chrapiących współpasażerów.

Przybory toaletowe, bo w przeciwieństwie do polskich pociągów (chociaż to się zmienia u nas na lepsze) w łazienkach jest cały czas woda, wstając rano można się spokojnie umyć (zdarzało mi się nawet myć głowę w pociągu).

Podróżując na długich dystansach warto mieć ze sobą coś co pomoże spędzić czas gdy znudzi nam się patrzenie przez okno. Chińczycy pasjami grają w podróży w gry i łamigłówki; można je nabyć u sprzedawców, którzy przemierzają wagony pociągu z wózkami wypełnionymi różnymi dobrami.

Rozmówki. Jeśli przedział dzielimy nie z cudzoziemcami, a z Chińczykami musimy być przygotowani, że zostaniemy zarzuceni przez współpasażerów pytaniami. Standardowy zestaw to:

    • skąd jesteś?
    • dokąd jedziesz? Rozmowa na temat kto gdzie jedzie, skąd pochodzi i gdzie to jest na mapie Chin to ważny element nawiązywania więzi między pasażerami.
    • ile masz lat? To pytanie pada zarówno w stosunku do kobiet jak i mężczyzn (w Chinach pytanie o wiek kobiety nie jest uważane za obraźliwe).
    • czy masz dzieci?
    • ile zarabiasz?

Samotna dziewczyna w pociągu

Często pytacie mnie, czy podróżowanie po Chinach jest bezpieczne dla podróżujących indywidualnie kobiet. Wielokrotnie zdarzało mi się podróżować pociągiem w pojedynkę i nigdy nie czułam się zagrożona. Samotna cudzoziemka praktycznie nie mówiąca po chińsku wzbudzała we współpasażerach uczucia opiekuńcze i w moją stronę nieprzerwanie płynął strumień kurzych łapek, uszek świńskich pokrojonych w cienkie paseczki i innych specjałów mających utrzymać mnie w dobrej formie przez kilkadziesiąt godzin podróży. Chińczycy są w tym bardzo podobni do Polaków, wsiadają do pociągu i zanim jeszcze ten ruszy, wyciągają jedzenie. Wielokrotnie ustępowano mi miejsce na krzesełkach, żebym mogła się położyć i trochę przespać w nocy. Kiedyś zdarzyło mi się obudzić przykryta policyjną kurtką. Reasumując Chińczycy są mili i pomocni a chiński pociąg jest bezpiecznym miejscem dla podróżującej kobiety (zakładając że zachowujemy zdrowy rozsądek).

Jeśli wybierasz się pociągiem do Lhasy, tu znajdziesz informacje praktyczne i informacje dotyczące organizacji wyjazdu.  

Wsiąść do pociągu byle jakiego… Podróż pociągiem po Chinach dla początkujących

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.