Wielki Mur w okolicach Pekinu to obowiązkowy punkt programu każdego, odwiedzającego po raz pierwszy stolicę Chin. To jeden z symboli Kraju Środka i będąc w Pekinie po prostu nie można go nie zobaczyć.
W szczycie sezonu jedną tylko sekcję w Badalingu dziennie odwiedza 70.000 osób (nie, nie pomyliłam się – siedemdziesiąt tysięcy). Jak zwiedzić Wielki Mur i nie oszaleć?
Wielki Mur w okolicach Pekinu – Kiedy i dokąd konkretnie pojechać?
Termin
Zacznijmy od terminu. Decydując się na wyjazd na wielki mur w okolicach Pekinu, jak ognia należy unikać terminów w okolicach 1 maja i 1 października – tzw. złote tygodnie, kiedy to można odnieść wrażenie, że wszyscy Chińczycy wyruszyli w podróż. Sierpień – sezon wakacyjny – też nie jest najlepszym rozwiązaniem. Kiedy wiec jechać? Najlepszy czas, żeby zwiedzić Wielki Mur, koło Pekinu to wiosna i jesień – unikamy w ten sposób letnich upałów i tłumów oraz przenikliwego wiatru i zimna miesięcy zimowych. Mając do wyboru weekend i dzień “pracujący” – wybierzmy raczej ten drugi.
Dokąd pojechać?
Warto także zastanowić się nad wyborem sekcji muru; szczegóły znajdziecie w tabelce poniżej.
Jak dojechać na Wielki Mur w okolicach Pekinu?
Możliwości jest kilka. Można wykupić wycieczkę w jednym z pekińskich biur podróży, to najlepsza opcja jeżeli chce się odwiedzić Jiankou. Można też skorzystać z autobusów wycieczkowych (nie polecam – zamiast Muru w większości wypadków zwiedza się sklepy). Inną opcją jest wyprawa na własną rękę.
Badaling – autobus nr 877 z Deshengmen (德胜门)do Badaling (八达岭). Autobus 879 z Changling (长陵) do Badaling po drodze zatrzymuje się przy Grobowcach Dynastii Ming. Kolejna opcja to pociąg S2 z dworca północnego.
Mutianyu – autobus 916 z węzła komunikacyjnego Dongzhimen do Huairou Beidajie (怀柔北大街). Następnie trzeba się przesiąść w autobus H23 lub 24 Huairou – Dongtai (怀柔至洞台). Po około 18,6 km autobus zatrzyma się koło Wielkiego Muru. Autobus 867 z Dongzhimen do Mutianyu – kursuje o 7:00 i 8:30 jedynie w weekendy i święta od marca do listopada.
Jinshanling – z węzła komunikacyjnego Dongzhimen (东直门交通枢纽) autobus nr 980 (Express – 980快) do Jinshanling (金山岭长城). W rzeczywistości autobus zatrzymuje się w Miyun ( 密云汽车站 ) i tu trzeba przesiąść się w mini bus do samego Jinshanling.
Simatai – z węzła komunikacyjnego Dongzhimen (东直门交通枢纽) autobus nr 980 (Express – 980快) do Jinshanling (金山岭长城). W rzeczywistości autobus zatrzymuje się w Miyun (密云汽车站 ) i tu trzeba przesiąść się w autobus nr 37, 50, lub 51 do Simatai
Jiankou – nie ma bezpośredniego połączenia autobusowego. Trzeba dojechać do wioski Xizhazi i stamtąd iść kolejną godzinę lub dwie przez las. Osoby, które nie znają dobrze szlaku mają 100% szansy na zgubienie się.
Turyści niepełnosprawni
Najlepsze miejsca do odwiedzenia Wielkiego Muru dla osób poruszających się na wózkach to: Badaling (rampy) i Mutianyu (kolejka linowa, do której można wjechać wózkiem) i rampy.
Turyści z dziećmi
Najwięcej atrakcji dla dzieci znajdziecie w Badaling i Mutianyu. W Badaling dzieci do dyspozycji mają kolejkę linową, “roller coaster” którym można wjechać na Mur, Muzeum Wielkiego Muru, kino z Great Wall Museum, kino, sklepy i lokale gastronomiczne, w tym McDonalda. Badaling ma jedną wadę – jest najbardziej zatłoczoną sekcją Muru. Znacznie lepiej przedstawia się sytuacja w Mutianyu – ludzi jest mniej, a dzieciaki mają do dyspozycji kolejkę linową oraz zjeżdżalnię, którą w 3 minuty można ześliznąć się ze szczytu muru do jego podnóży. Rodzice mogą wziąć jeden tobogan ze swoją pociechą. Dla starszych dzieci, lubiących piesze górskie wędrówki świetną opcją może być trekking w Jinshanling, gdzie mur jest częściowo odrestaurowany, a częściowo dziki.
Jedzenie
Bardziej turystyczne, odrestaurowane części Muru oferują szeroki asortyment sklepów i restauracji dla turystów. Podróżując po dzikich częściach – trzeba mieć zapasy żywnościowe ze sobą.
Nocowanie na Wielkim Murze
Dojazd do Pekinu zabiera mniej więcej 2 godziny jeśli więc zdecydujecie się na nocleg w któreś z miejscowości sąsiadującej z Murem unikacie tłoku i kolejek po bilety wejściowe, a zwiedzając mur rano unikacie tłumów. Macie też szansę podziwiać wschód i zachód słońca. To są plusy. Są też minusy – tanie noclegi mają niski standard, no i może nie przypaść Wam do gustu lokalne jedzenie 😉
Jeśli planujecie obozowanie na Wielkim Murze, to musicie wziąć pod uwagę, że na wielu sekcjach jest ono zabronione. Namiot można rozbić jedynie “na dziko” – nie ma wydzielonych obozowisk. Musicie mieć ze sobą cały niezbędny ekwipunek i zapas wody.
Mam kilka godzin przerwy pomiędzy lotami, czy dam radę odwiedzić Wielki Mur?
Lotnisko w Pekinie jest ogromne,. Zakładając nawet że nie trzeba odbierać bagażu wyjście z lotniska może zająć 1,5 – 2 godzin (uzyskanie tzw. krótkotrwałego zezwolenia na pobyt zabiera sporo czasu)
Dojazd do centrum (dworzec Dongzhimen skąd odchodzą autobusy) to w zależności od środka transportu to około 45- 60 min. Dojazd Badalingu zajmuje 1,5 h. Autobus kursuje od 6:00 do 12:00 (zimą do 12:30), powrotny od 10:30 do 17:00 (zimą 16:30). Z dworca autobusowego w Badalingu do kas biletowych przy Murze trzeba iść 20 minut. Kasy otwarte są od 6:40. Na zwiedzanie Wielkiego Muru trzeba liczyć 1,5 h. Trzeba jeszcze wrócić na lotnisko i być tam na godzinę – dwie przed odlotem.
Minimalny czas jaki jest potrzebny to 8 – 9 godzin. Do czego trzeba doliczyć jeszcze czekanie na przystankach, kupowanie biletów itp., ewentualne korki i opóźnienia oraz czas jaki potrzebujemy żeby przejść kontrolę na lotnisku w drodze powrotnej, boarding, itp. Trzeba samemu policzyć, czy się da czy nie, biorąc pod uwagę, że czas który podaję, to wariant optymistyczny i że nie zawsze wszystko idzie jak po maśle (zwłaszcza w Chinach 😉 ).
Co zrobić jeśli bardzo nam zależy, a z rachunku wychodzi, że spóźnimy się na samolot? Wykupić prywatną wycieczkę – zapraszam Cię do korzystania z mojej oferty wyjazdu na Wielki Mur w przerwie w lotach.
Wędrówka po Wielkim Murze może być niezapomnianym przeżyciem. Jeśli cenicie sobie spokój i nie chcecie być nieustannie popychani i deptani – unikajcie Badalingu zwłaszcza w sezonie turystycznym. Przepychanie się w kilkudziesięciotysiecznym tłumie może obrzydzić każde, nawet najpiękniejsze widoki dlatego dobrze wybrać odpowiedni czas i miejsce zwiedzania Muru.
Dobrze jest sprawdzić prognozę pogody, dostosować odzież do warunków – w lecie wziąć czapkę przeciwsłoneczną, wiosną i jesienią ciepłą kurtkę; zawsze warto włożyć pełne buty. Przyda się też coś do jedzenia i picia, no i papier toaletowy (w chińskich toaletach go nie uświadczycie). Dobre przygotowanie to połowa sukcesu.
A i jeszcze jedno – nie wierzcie w to, co mówili wam w szkole – Wielkiego Muru nie widać z kosmosu. Nie widział go nawet pierwszy chiński kosmonauta 😉
MASZ PRZERWĘ W LOTACH W PEKINIE?
Chcesz spędzić ją inaczej niż błąkając się po sklepach na lotnisku? Wyobraź sobie jak by to było, gdybyś zamiast tego pojechała/pojechał na Wielki Mur w Mutianyu? Z własnym kierowcą. Bez obaw, że spóźnisz się na następny lot.
Ależ dobrze opisany artykuł dotyczący muru Chińskiego! Brawo!
Siamatai to przepiękna część muru. Spędziłam na nim kiedyś noc. Tajemniczo, cicho, dziko, i bez biletów, aż do momentu wyjścia, gdzie trzeba było je zakupić 🙂
Dziękuję. Dla mnie pierwsza wyprawa na Wielki Mur, do Badalingu (bo najbliżej) była traumą – tłumy ludzi, panie w szpilkach depczące mi po palcach itp… A może być tak pięknie, jak napisałaś 🙂
Miałam dokładnie takie same odczucia… Straszny tłok, wielki tłum 🙂 Ale to chyba tak jest Badaling 🙂
Hej, Mamy przesiadkę w Pekinie liniami Air China od godz. 4.40 do 19.30 czy zdążymy zwiedzić Mur Chiński w tym czasie. Zastanawiamy się nad wynajęciem kierowcy w agencji, który nas zabierze z lotniska przywiezie na miejsce, a potem odwiezie. Może znasz jakieś sprawdzone agencje? Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.
Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi, dopiero co wróciłam ze wschodniego Bhutanu, a tam z internetem bywa różnie. Jeśli to jeszcze aktualne – daj mi proszę znać na maila (iwona@wyprawydoazji.pl) – dam CI namiar na osobę, która może pomóc w organizacji.
Pozdrawiam
Iwona
Witaj przylatujemy do Pekinu z kolegą 09 12 godz 04 44 a wylot 09 12 20 00 . czy jest opcja zabrania sie na wycieczkedo muru chinskiego i jaka cena ?
Pozdrawiam Marius
Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi, ale do wczoraj byłam w Birmie. Mam nadzieję, że mój mail dotarł, ale na wszelki wypadek odpowiem i tutaj. Koszt takiego wyjazdu, w przypadku 2 osób to około 1200 RMB.
witam! przylatujemy do Pekinu i bardzo naszą 13 osobową ekipą w tym 2 dzieci zobaczyć mur chiński. Termin to 3 luty 2018 lądujemy 4:40 rano w Pekinie.
Jakie rozwiązanie nam Pani zaproponuje? pozdrawiam
Ofertę przesłałam na maila. Pozdrawiam.
Jedziemy do Manili 16.02.2018 w cztery osoby. Mamy przesiadkę w Pekinie od godz.6,00 18,00 chcemy zwiedzić Mur Chiński w tym czasie. Zastanawiamy się nad wynajęciem kierowcy, który nas zabierze z lotniska , a potem odwiezie. Może znasz jakieś sprawdzone agencje? Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.
Cześć, mam sprawdzoną agencję, z którą współpracuję organizując wyjazdy do Chin. Szczegóły wyślę Ci na maila.
Pozdrawiam
Iwona
Hej, My też wybieramy się 16.02 do Manili więc możemy się do was podłączyć w celu redukcji kosztów jak cos 🙂
Jak Dorota się zgodzi – nie ma problemu. Nie mogę niestety zorganizować dwóch wyjazdów (osobno) w tym terminie – 16 – 21.02 to Chiński Nowy Rok – Chińczycy świętują 😉
Witam!
Mamy międzylądowanie w Pekinie – będziemy o godzinie 6.20 w dniu 25.03.18r.
Jest Nas 6 osób – chcemy zobaczyć Mur Chiński w Badaling, ale najlepiej w Mutianyu.
Interesują mnie koszty transportu w obie strony (lotnisko – Mur – centrum Pekinu) -reszte powinniśmy ogarnąć sami, ale full opcję też chętnie zobaczę!
Pozdrawiam i czekam na informacje na mailu
Pani Doroto ponieważ jest jeszcze dużo czasu odezwę się do Pani po 7.03 – po powrocie z Tybetu
Pani Iwono
Przylatujemy w 5 osób do Pekinu 3 kwietnia 2018 o godz. 4:50 wylatujemy o 19:30 dalej do Manili i chcemy zobaczyć Mur Chiński najlepiej w Mutianyu. Jak ma Pani sprawdzoną agencję, z którą współpracuje to proszę o namiar. Chcemy wynająć kierowcę na trasie lotnisko – mur – lotnisko. Jaka byłaby cena takiego przejazdu. Czekam na informacje. Pozdrawiam
Pani Renato, wysyłam Pani odpowiedź ze szczegółami na maila. Pozdrawiam Iwona
Cześć,
29 kwietnia lądujemy z przyjaciółką w Pekinie, wylot do Bangkoku mamy tego samego dnia, przed 20. Bardzo chciałybyśmy zwiedzić mur w międzyczasie. Gdyby mogła Pani nam podsunąć wskazówki jak najprościej i najtaniej tam dotrzeć to byłbyśmy bardzo wdzięczne.
Pozdrawiam
Najprościej – wynająć samochód z kierowcą (dla dwóch osób, wliczając w to bilety wstępu, trzeba się liczyć z kosztem ok 600 CNY na osobę, oczywiście im większa grupa tym cena niższa). Najtaniej byłoby pojechać komunikacją publiczną ale to wymaga bardzo dużo czasu. A jak coś pójdzie nie tak, można się spóźnić na samolot.
Witam. 12 czerwca o godzinie 5.30 lądujemy w pekinie i mamy około 10h przesiadki. Jak w tym czasie najlepiej dotrzeć na wielki mur, żeby spokojnie zdążyć na lot powrotny na lotnisko? Może pani polecić jakieś sprawdzone/tanie biura podróży? wycieczki prosto z lotniska?
Z góry dziękuje
Najlepiej samochodem. Cena zależy od ilości osob. Przykładowo, dla dwóch osób to 1200 CNY. Pozdrawiam z Bhutanu
Witam, razem z partnerem będziemy w sierpniu w Pekinie. Chcieliśmy zobaczyć Mur Chiński, czasu mamy dużo bo zostajemy tam na kilka dni. Jednak trochę przeraża nas podróż do niego samodzielna ( te wszystkie przesiadki, skręty i podchody). Interesowałoby nas wejście od Mutianyu. Chcielibyśmy też uniknąć wszelkich “dodatkowych atrakcji” w postaci fabryk, herbaciarni itp. Czy mogłaby nam Pani polecić przede wszystkim sposób jak się za to zabrać. Czy samodzielnie – jeżeli tak to może jakieś wskazówki odnośnie podróży, jeżeli poleca Pani wynająć kierowce to może ma Pani jakieś namiary na sprawdzonego, chociaż liczę się z tym że na 2 osoby to będzie duży koszt, a może są jakieś grupowe zorganizowane transporty do Mutianyu do których moglibyśmy się podłączyć? Czekam na informacje. Serdecznie Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc!!!
Pani Karolino, do Mutianyu najprościej jednak dostać się wynajętym samochodem, jakie są ceny i jak to wygląda znajdzie Pani tu. Proszę odezwać się do mnie na maila iwona@wyprawydoazji.pl i podać termin w jakim będziecie Państwo w Pekinie, będę mogła sprawdzić, czy kolega z którym pracuję ma wolne terminy i ustalimy co i jak. Pozdrawiam serdecznie. Iwona Bartoszcze
Dzień dobry,
W sierpniu 2018 byliśmy na Wielkim Murze w Mutianyu. Niezapomniane przeżycie. Wyjechaliśmy z centrum Pekinu o godzinie 8. Byliśmy u góry ok. 11. Schodziliśmy ok.13. Wtedy ludzi było już zauważalnie więcej. Faktycznie w Mutianyu były chwile, w których byliśmy na Murze sami. Na Mur można dojść schodami, co zajmuje ok. 40 minut i nie jest wielkim wyczynem nawet dla osób o słabszej kondycji. Cały wyjazd wraz z przerwą na obiad zajął ok.8 godzin.
Skorzystaliśmy z pomocy Pani Iwony w organizacji wyjazdu z Pekinu do Mutianyu – samochód, przewodnik. Wszystko przebiegło bez zarzutu i zgodnie z ustaleniami. Polecamy.
Pani Moniko, bardzo serdecznie dziękuję. Cieszę się bardzo, że jesteście Państwo zadowoleni – to dla mnie (i dla mojego zespołu) najważniejsze. Bardzo dziękuję za miłą współpracę. Pozdrawiam
Iwona