Wielki Mur w okolicach Pekinu

Wielki Mur w okolicach Pekinu

jak pojechać na wielki mur w okolicach Pekinu

Wielki Mur w okolicach Pekinu to obowiązkowy punkt programu każdego, odwiedzającego po raz pierwszy stolicę Chin. To jeden z symboli Kraju Środka i będąc w Pekinie po prostu nie można go nie zobaczyć.

W szczycie sezonu jedną tylko sekcję w Badalingu dziennie odwiedza 70.000 osób (nie, nie pomyliłam się – siedemdziesiąt tysięcy). Jak zwiedzić Wielki Mur i nie oszaleć?

Wielki Mur w okolicach Pekinu – Kiedy i dokąd konkretnie pojechać?

Termin

Zacznijmy od terminu. Decydując się na wyjazd na wielki mur w okolicach Pekinu, jak ognia należy unikać terminów w okolicach 1 maja i 1 października – tzw. złote tygodnie, kiedy to można odnieść wrażenie, że wszyscy Chińczycy wyruszyli w podróż. Sierpień – sezon wakacyjny – też nie jest najlepszym rozwiązaniem. Kiedy wiec jechać? Najlepszy czas, żeby zwiedzić Wielki Mur, koło Pekinu to wiosna i jesień – unikamy w ten sposób letnich upałów i tłumów oraz przenikliwego wiatru i zimna miesięcy zimowych. Mając do wyboru weekend i dzień “pracujący” – wybierzmy raczej ten drugi.

Dokąd pojechać?

Warto także zastanowić się nad wyborem sekcji muru; szczegóły znajdziecie w tabelce poniżej.

wielki mur w okolicach pekinu

Jak dojechać na Wielki Mur w okolicach Pekinu?

Możliwości jest kilka. Można wykupić wycieczkę w jednym z pekińskich biur podróży, to najlepsza opcja jeżeli chce się odwiedzić Jiankou. Można też skorzystać z autobusów wycieczkowych (nie polecam – zamiast Muru w większości wypadków zwiedza się sklepy). Inną opcją jest wyprawa na własną rękę.

Badaling – autobus nr 877  z Deshengmen (德胜门)do  Badaling (八达岭). Autobus 879 z Changling (长陵) do Badaling po drodze zatrzymuje się przy Grobowcach Dynastii Ming. Kolejna opcja to pociąg S2 z dworca północnego.

Mutianyu – autobus 916 z węzła komunikacyjnego Dongzhimen do Huairou Beidajie (怀柔北大街). Następnie trzeba się przesiąść w autobus H23 lub 24 HuairouDongtai (怀柔至洞台). Po około 18,6 km autobus zatrzyma się koło Wielkiego Muru. Autobus 867 z Dongzhimen do Mutianyu – kursuje o 7:00 i 8:30 jedynie w weekendy i święta od marca do listopada.

Jinshanling – z węzła komunikacyjnego Dongzhimen (东直门交通枢纽) autobus nr 980 (Express – 980快) do Jinshanling  (金山岭长城). W rzeczywistości autobus zatrzymuje się w Miyun ( 密云汽车站 ) i tu trzeba przesiąść się w mini bus do samego Jinshanling.

Simatai – z węzła komunikacyjnego Dongzhimen (东直门交通枢纽) autobus nr 980 (Express – 980快) do Jinshanling (金山岭长城). W rzeczywistości autobus zatrzymuje się w Miyun (密云汽车站 ) i tu trzeba przesiąść się w autobus nr 37, 50, lub 51 do Simatai

Jiankou – nie ma bezpośredniego połączenia autobusowego. Trzeba dojechać do wioski Xizhazi i stamtąd iść kolejną godzinę lub dwie przez las. Osoby, które nie znają dobrze szlaku mają 100% szansy na zgubienie się.

wielki mur w okolicach pekinu

Turyści niepełnosprawni

Najlepsze miejsca do odwiedzenia Wielkiego Muru dla osób poruszających się na wózkach to: Badaling (rampy) i Mutianyu (kolejka linowa, do której można wjechać wózkiem) i rampy.

Turyści z dziećmi

Najwięcej atrakcji dla dzieci znajdziecie w Badaling i Mutianyu. W Badaling dzieci do dyspozycji mają kolejkę linową, “roller coaster” którym można wjechać na Mur, Muzeum Wielkiego Muru, kino z Great Wall Museum, kino, sklepy i lokale gastronomiczne, w tym McDonalda. Badaling ma jedną wadę – jest najbardziej zatłoczoną sekcją Muru. Znacznie lepiej przedstawia się sytuacja w Mutianyu – ludzi jest mniej, a dzieciaki mają do dyspozycji kolejkę linową oraz zjeżdżalnię, którą w 3 minuty można ześliznąć się ze szczytu muru do jego podnóży. Rodzice mogą wziąć jeden tobogan ze swoją pociechą. Dla starszych dzieci, lubiących piesze górskie wędrówki świetną opcją może być trekking w Jinshanling, gdzie mur jest częściowo odrestaurowany, a częściowo dziki.

Jedzenie

Bardziej turystyczne, odrestaurowane części Muru oferują szeroki asortyment sklepów i restauracji dla turystów. Podróżując po dzikich częściach – trzeba mieć zapasy żywnościowe ze sobą.

Nocowanie na Wielkim Murze

Dojazd do Pekinu zabiera mniej więcej 2 godziny jeśli więc zdecydujecie się na nocleg w któreś z miejscowości sąsiadującej z Murem unikacie tłoku i kolejek po bilety wejściowe, a zwiedzając mur rano unikacie tłumów. Macie też szansę podziwiać wschód i zachód słońca. To są plusy. Są też minusy – tanie noclegi mają niski standard, no i może nie przypaść Wam do gustu lokalne jedzenie 😉

Jeśli planujecie obozowanie na Wielkim Murze, to musicie wziąć pod uwagę, że na wielu sekcjach jest ono zabronione. Namiot można rozbić jedynie “na dziko” – nie ma wydzielonych obozowisk. Musicie mieć ze sobą cały niezbędny ekwipunek i zapas wody.


Mam kilka godzin przerwy pomiędzy lotami, czy dam radę odwiedzić Wielki Mur?

Lotnisko w Pekinie jest ogromne,. Zakładając nawet że nie trzeba odbierać bagażu wyjście z lotniska może zająć 1,5 – 2 godzin (uzyskanie tzw. krótkotrwałego zezwolenia na pobyt zabiera sporo czasu) 

Dojazd do centrum (dworzec Dongzhimen skąd odchodzą autobusy) to w zależności od środka transportu to około 45- 60 min. Dojazd Badalingu zajmuje 1,5 h. Autobus kursuje od 6:00 do 12:00 (zimą do 12:30), powrotny od 10:30 do 17:00 (zimą 16:30). Z dworca autobusowego w Badalingu do kas biletowych przy Murze trzeba iść 20 minut. Kasy otwarte są od 6:40. Na zwiedzanie Wielkiego Muru trzeba liczyć 1,5 h. Trzeba jeszcze wrócić na lotnisko i być tam na godzinę – dwie przed odlotem.

Minimalny czas jaki jest potrzebny to 8 – 9 godzin. Do czego trzeba doliczyć jeszcze czekanie na przystankach, kupowanie biletów itp., ewentualne korki i opóźnienia oraz czas jaki potrzebujemy żeby przejść kontrolę na lotnisku w drodze powrotnej, boarding, itp. Trzeba samemu policzyć, czy się da czy nie, biorąc pod uwagę, że czas który podaję, to wariant optymistyczny i  że nie zawsze wszystko idzie jak po maśle (zwłaszcza w Chinach 😉 ).

Co zrobić jeśli bardzo nam zależy, a z rachunku wychodzi, że spóźnimy się na samolot? Wykupić prywatną wycieczkę – zapraszam Cię do korzystania z mojej oferty wyjazdu na Wielki Mur w przerwie w lotach.

ico-doradztwo

Wędrówka po Wielkim Murze może być niezapomnianym przeżyciem. Jeśli cenicie sobie spokój i nie chcecie być nieustannie popychani i deptani – unikajcie Badalingu zwłaszcza w sezonie turystycznym. Przepychanie się w kilkudziesięciotysiecznym tłumie może obrzydzić każde, nawet najpiękniejsze widoki dlatego dobrze wybrać odpowiedni czas i miejsce zwiedzania Muru.

Dobrze jest sprawdzić prognozę pogody, dostosować odzież do warunków – w lecie wziąć czapkę przeciwsłoneczną, wiosną i jesienią ciepłą kurtkę; zawsze warto włożyć pełne buty. Przyda się też coś do jedzenia i picia, no i papier toaletowy (w chińskich toaletach go nie uświadczycie). Dobre przygotowanie to połowa sukcesu.


A i jeszcze jedno – nie wierzcie w to, co mówili wam w szkole – Wielkiego Muru nie widać z kosmosu. Nie widział go nawet pierwszy chiński kosmonauta 😉


Pekin przerwa w lotach Wyprawy do Azji Wielki Mur

MASZ PRZERWĘ W LOTACH W PEKINIE?

Chcesz spędzić ją inaczej niż błąkając się po sklepach na lotnisku? Wyobraź sobie jak by to było, gdybyś zamiast tego pojechała/pojechał na Wielki Mur w Mutianyu? Z własnym kierowcą. Bez obaw, że spóźnisz się na następny lot.


Wielki Mur w okolicach Pekinu
Tagged on:                 

25 thoughts on “Wielki Mur w okolicach Pekinu

 • 20 października, 2016 at 10:29 am
  Permalink

  Ależ dobrze opisany artykuł dotyczący muru Chińskiego! Brawo!
  Siamatai to przepiękna część muru. Spędziłam na nim kiedyś noc. Tajemniczo, cicho, dziko, i bez biletów, aż do momentu wyjścia, gdzie trzeba było je zakupić 🙂

  Reply
  • 20 października, 2016 at 10:49 am
   Permalink

   Dziękuję. Dla mnie pierwsza wyprawa na Wielki Mur, do Badalingu (bo najbliżej) była traumą – tłumy ludzi, panie w szpilkach depczące mi po palcach itp… A może być tak pięknie, jak napisałaś 🙂

   Reply
   • 1 lipca, 2019 at 9:02 pm
    Permalink

    Miałam dokładnie takie same odczucia… Straszny tłok, wielki tłum 🙂 Ale to chyba tak jest Badaling 🙂

    Reply
 • 18 października, 2017 at 9:59 pm
  Permalink

  Hej, Mamy przesiadkę w Pekinie liniami Air China od godz. 4.40 do 19.30 czy zdążymy zwiedzić Mur Chiński w tym czasie. Zastanawiamy się nad wynajęciem kierowcy w agencji, który nas zabierze z lotniska przywiezie na miejsce, a potem odwiezie. Może znasz jakieś sprawdzone agencje? Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.

  Reply
  • 26 października, 2017 at 9:00 pm
   Permalink

   Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi, dopiero co wróciłam ze wschodniego Bhutanu, a tam z internetem bywa różnie. Jeśli to jeszcze aktualne – daj mi proszę znać na maila (iwona@wyprawydoazji.pl) – dam CI namiar na osobę, która może pomóc w organizacji.
   Pozdrawiam
   Iwona

   Reply
 • 15 listopada, 2017 at 4:19 am
  Permalink

  Witaj przylatujemy do Pekinu z kolegą 09 12 godz 04 44 a wylot 09 12 20 00 . czy jest opcja zabrania sie na wycieczkedo muru chinskiego i jaka cena ?
  Pozdrawiam Marius

  Reply
  • 25 listopada, 2017 at 3:28 pm
   Permalink

   Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi, ale do wczoraj byłam w Birmie. Mam nadzieję, że mój mail dotarł, ale na wszelki wypadek odpowiem i tutaj. Koszt takiego wyjazdu, w przypadku 2 osób to około 1200 RMB.

   Reply
 • 9 stycznia, 2018 at 5:43 pm
  Permalink

  witam! przylatujemy do Pekinu i bardzo naszą 13 osobową ekipą w tym 2 dzieci zobaczyć mur chiński. Termin to 3 luty 2018 lądujemy 4:40 rano w Pekinie.
  Jakie rozwiązanie nam Pani zaproponuje? pozdrawiam

  Reply
  • 17 stycznia, 2018 at 9:01 am
   Permalink

   Ofertę przesłałam na maila. Pozdrawiam.

   Reply
 • 4 lutego, 2018 at 8:01 pm
  Permalink

  Jedziemy do Manili 16.02.2018 w cztery osoby. Mamy przesiadkę w Pekinie od godz.6,00 18,00 chcemy zwiedzić Mur Chiński w tym czasie. Zastanawiamy się nad wynajęciem kierowcy, który nas zabierze z lotniska , a potem odwiezie. Może znasz jakieś sprawdzone agencje? Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.

  Reply
  • 5 lutego, 2018 at 3:18 pm
   Permalink

   Cześć, mam sprawdzoną agencję, z którą współpracuję organizując wyjazdy do Chin. Szczegóły wyślę Ci na maila.
   Pozdrawiam
   Iwona

   Reply
  • 10 lutego, 2018 at 12:11 pm
   Permalink

   Hej, My też wybieramy się 16.02 do Manili więc możemy się do was podłączyć w celu redukcji kosztów jak cos 🙂

   Reply
   • 10 lutego, 2018 at 7:20 pm
    Permalink

    Jak Dorota się zgodzi – nie ma problemu. Nie mogę niestety zorganizować dwóch wyjazdów (osobno) w tym terminie – 16 – 21.02 to Chiński Nowy Rok – Chińczycy świętują 😉

    Reply
 • 27 lutego, 2018 at 6:05 pm
  Permalink

  Witam!
  Mamy międzylądowanie w Pekinie – będziemy o godzinie 6.20 w dniu 25.03.18r.
  Jest Nas 6 osób – chcemy zobaczyć Mur Chiński w Badaling, ale najlepiej w Mutianyu.
  Interesują mnie koszty transportu w obie strony (lotnisko – Mur – centrum Pekinu) -reszte powinniśmy ogarnąć sami, ale full opcję też chętnie zobaczę!
  Pozdrawiam i czekam na informacje na mailu

  Reply
  • 2 marca, 2018 at 10:55 am
   Permalink

   Pani Doroto ponieważ jest jeszcze dużo czasu odezwę się do Pani po 7.03 – po powrocie z Tybetu

   Reply
 • 19 marca, 2018 at 3:30 pm
  Permalink

  Pani Iwono
  Przylatujemy w 5 osób do Pekinu 3 kwietnia 2018 o godz. 4:50 wylatujemy o 19:30 dalej do Manili i chcemy zobaczyć Mur Chiński najlepiej w Mutianyu. Jak ma Pani sprawdzoną agencję, z którą współpracuje to proszę o namiar. Chcemy wynająć kierowcę na trasie lotnisko – mur – lotnisko. Jaka byłaby cena takiego przejazdu. Czekam na informacje. Pozdrawiam

  Reply
  • 22 marca, 2018 at 11:07 am
   Permalink

   Pani Renato, wysyłam Pani odpowiedź ze szczegółami na maila. Pozdrawiam Iwona

   Reply
 • 21 kwietnia, 2018 at 5:54 pm
  Permalink

  Cześć,
  29 kwietnia lądujemy z przyjaciółką w Pekinie, wylot do Bangkoku mamy tego samego dnia, przed 20. Bardzo chciałybyśmy zwiedzić mur w międzyczasie. Gdyby mogła Pani nam podsunąć wskazówki jak najprościej i najtaniej tam dotrzeć to byłbyśmy bardzo wdzięczne.
  Pozdrawiam

  Reply
  • 21 kwietnia, 2018 at 10:13 pm
   Permalink

   Najprościej – wynająć samochód z kierowcą (dla dwóch osób, wliczając w to bilety wstępu, trzeba się liczyć z kosztem ok 600 CNY na osobę, oczywiście im większa grupa tym cena niższa). Najtaniej byłoby pojechać komunikacją publiczną ale to wymaga bardzo dużo czasu. A jak coś pójdzie nie tak, można się spóźnić na samolot.

   Reply
 • 29 kwietnia, 2018 at 6:22 pm
  Permalink

  Witam. 12 czerwca o godzinie 5.30 lądujemy w pekinie i mamy około 10h przesiadki. Jak w tym czasie najlepiej dotrzeć na wielki mur, żeby spokojnie zdążyć na lot powrotny na lotnisko? Może pani polecić jakieś sprawdzone/tanie biura podróży? wycieczki prosto z lotniska?
  Z góry dziękuje

  Reply
  • 30 kwietnia, 2018 at 9:05 pm
   Permalink

   Najlepiej samochodem. Cena zależy od ilości osob. Przykładowo, dla dwóch osób to 1200 CNY. Pozdrawiam z Bhutanu

   Reply
 • 6 lipca, 2018 at 12:39 am
  Permalink

  Witam, razem z partnerem będziemy w sierpniu w Pekinie. Chcieliśmy zobaczyć Mur Chiński, czasu mamy dużo bo zostajemy tam na kilka dni. Jednak trochę przeraża nas podróż do niego samodzielna ( te wszystkie przesiadki, skręty i podchody). Interesowałoby nas wejście od Mutianyu. Chcielibyśmy też uniknąć wszelkich “dodatkowych atrakcji” w postaci fabryk, herbaciarni itp. Czy mogłaby nam Pani polecić przede wszystkim sposób jak się za to zabrać. Czy samodzielnie – jeżeli tak to może jakieś wskazówki odnośnie podróży, jeżeli poleca Pani wynająć kierowce to może ma Pani jakieś namiary na sprawdzonego, chociaż liczę się z tym że na 2 osoby to będzie duży koszt, a może są jakieś grupowe zorganizowane transporty do Mutianyu do których moglibyśmy się podłączyć? Czekam na informacje. Serdecznie Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc!!!

  Reply
  • 6 lipca, 2018 at 11:18 am
   Permalink

   Pani Karolino, do Mutianyu najprościej jednak dostać się wynajętym samochodem, jakie są ceny i jak to wygląda znajdzie Pani tu. Proszę odezwać się do mnie na maila iwona@wyprawydoazji.pl i podać termin w jakim będziecie Państwo w Pekinie, będę mogła sprawdzić, czy kolega z którym pracuję ma wolne terminy i ustalimy co i jak. Pozdrawiam serdecznie. Iwona Bartoszcze

   Reply
 • 28 sierpnia, 2018 at 9:06 pm
  Permalink

  Dzień dobry,

  W sierpniu 2018 byliśmy na Wielkim Murze w Mutianyu. Niezapomniane przeżycie. Wyjechaliśmy z centrum Pekinu o godzinie 8. Byliśmy u góry ok. 11. Schodziliśmy ok.13. Wtedy ludzi było już zauważalnie więcej. Faktycznie w Mutianyu były chwile, w których byliśmy na Murze sami. Na Mur można dojść schodami, co zajmuje ok. 40 minut i nie jest wielkim wyczynem nawet dla osób o słabszej kondycji. Cały wyjazd wraz z przerwą na obiad zajął ok.8 godzin.
  Skorzystaliśmy z pomocy Pani Iwony w organizacji wyjazdu z Pekinu do Mutianyu – samochód, przewodnik. Wszystko przebiegło bez zarzutu i zgodnie z ustaleniami. Polecamy.

  Reply
  • 31 sierpnia, 2018 at 2:54 pm
   Permalink

   Pani Moniko, bardzo serdecznie dziękuję. Cieszę się bardzo, że jesteście Państwo zadowoleni – to dla mnie (i dla mojego zespołu) najważniejsze. Bardzo dziękuję za miłą współpracę. Pozdrawiam
   Iwona

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.