Koleją tybetańską na Dach Świata – informacje praktyczne

Koleją tybetańską na Dach Świata – informacje praktyczne

Koleją do Tybetu

Pisząc artykuł na temat Kolei tybetańskiej dla jednej z gazet podróżniczych wspominałam sobie moją pierwszą podróż pociągiem do Lhasy i emocje jakie jej towarzyszyły. Lato 2007 roku. Dworzec Zachodni w Pekinie wypchany ludźmi do granic możliwości. Gigantyczna kolejka do kontroli biletów. Niezrozumiałe druczki po chińsku, które trzeba było wypełnić. 40 godzin w podróży na krzesełku – miałam najtańszy bilet na miejsce siedzące. Wielkie wzruszenie gdy rano za oknem zobaczyłam ośnieżone góry. A przede wszystkim sympatycznych ludzi, których spotkałam podczas tej podróży, zarówno Chińczyków, jak i Tybetańczyków.

Od tamtego czasu w Tybetańskim Regionie Autonomicznym byłam jeszcze dziesiątki razy, ale to właśnie tę podróż wspominam najczęściej.

Ale koniec wspominek, czas na konkrety 😉

Jak się zabrać za organizację podróży

Po pierwsze trzeba załatwić formalności związane z uzyskaniem permitu, czyli pozwolenia na wjazd do Tybetańskiego Regionu Autonomicznego (TRA) – w tym mogę Ci pomóc. Dlaczego warto skorzystać z moich usług – przeczytaj tutaj. O przepisach związanych z podróżowaniem po TRA przeczytasz więcej we wpisie o regulacjach prawnych.

Po drugie, najlepiej na dwa miesiące przed planowaną podróżą – kupić bilet. Bilety do Tybetu, zwłaszcza w sezonie od maja do października, schodzą jak ciepłe bułeczki i trzeba się śpieszyć. Najłatwiej to zrobić albo przez Internet, albo przez biuro, które załatwia Ci permit.

Lepiej zrezygnować z podróży w okolicach 1 maja (Święto Pracy) i 1 października (święto narodowe) oraz w sierpniu (Chińczycy mają wakacje). Kupienie biletów w tych terminach jest bardzo trudne. Warto też pamiętać, że w marcu i kwietniu Tybet zawsze jest zamknięty.

Dobrze też zastanowić się, czy chce się spędzać w pociągu ponad 40 godzin (np. z Pekinu, czy Chengdu), czy nie lepiej ograniczyć podróży do 20 godzin i zacząć w Xiningu. Ma to jeszcze jeden plus. Xining położony jest na wysokości 2275 m n.p.m. (Pekin na 143 m n.p.m.), co daje szansę na lepszą aklimatyzację do późniejszych wysokości na Dachu Świata.

Nieporozumieniem jest przekonanie, że podróż pociągiem ułatwia aklimatyzację. Pociąg posiada instalację, która uzupełnia poziom tlenu, co powoduje, że cały czas “jesteśmy na nizinach” i nie odczuwamy tak bardzo zmian wysokości, ale też nie przystosowujemy się do niej.

Ceny biletów z Pekinu do Lhasy

Miejsca siedzące – 360 CNY
Hard sleeper – 812,5 CNY  (cena nieznacznie różni się w zależności od miejsca – górne miejsca są tańsze).
Soft sleeper – 1295 CNY  (górne miejsce jest nieco tańsze)

Bilety sprzedawane są z miesięcznym wyprzedzeniem.

Kolej do Lhasy

Rodzaje miejsc

 • Hard seat / miejsca siedzące – 98 miejsc, w rzędach po 5 (2 po jednej stronie przejścia i 3 po drugiej). Miejsca na bagaż znajdują się nad oknami, wzdłuż ścian pociągu.
 • Hard sleeper – półotwarte przedziały z 6 miejscami leżącymi. Miejsca na bagaż znajdują się pod dolną leżanką, albo nad oknem w korytarzu.
 • Soft sleeper – zamykane przedziały z 4 miejscami sypialnymi w każdym. Leżanki są większe i bardziej wygodne niż te w wagonach hard sleeper. Miejsce na bagaż znajduje się pod dolnym łóżkiem.

Mam już bilet, co dalej?

W dniu wyjazdu na dworzec kolejowy trzeba przyjść ok. 2 godzin wcześniej. Pociąg mieści około 1000 osób i większość z nich będzie stała razem z Tobą w kolejce do kontroli dokumentów.

Pamiętaj, żeby mieć ze sobą:

 • Paszport
 • Imienny bilet na pociąg
 • Pozwolenie na wjazd do Tybetu – tzw. „permit”

W poczekalni dostaniesz do wypełnienia oświadczenie o stanie zdrowia.

Co przyda się w pociągu?

 • Kubek – w każdym wagonie jest automat z darmowym wrzątkiem. Pasażerowie robią sobie tutaj herbatę, albo zalewają “chińskie zupki”.
 • Kawa – Chińczycy piją zazwyczaj kawę rozpuszczalną typu 3 w 1 (z cukrem i śmietanką); jeśli jesteś smakoszem– koniecznie weź kawę ze sobą.
 • Stopery do uszu.
 • Ciepłe ubrania – wagony są klimatyzowane, czyli jest zimno – zazwyczaj temperatura ustawiona jest na ok. 17oC.
 • Papier toaletowy.Limity bagażowe _ pociąg

Do pociągu nie można wnosić:

zwierząt, przedmiotów zabronionych przez prawo, broni, amunicji, przedmiotów które mogą zranić innych pasażerów, w tym noży (nożyk do owoców nie przejdzie). Dotyczy to zarówno bagażu podręcznego jak i głównego.

Co zjeść?

 • Zupy chińskie – najtańsza opcja – ok. 5 CNY – łatwe danie do przygotowania w pociągu, można je kupić na dworcu drożej) lub w każdym sklepie spożywczym (taniej).
 • Zestawy obiadowe sprzedawane z wózka – ryż, warzywa, mięso – ok. 25 CNY
 • Dania a la carte w wagonie restauracyjnym – potrawy kuchni chińskiej i tybetańskiej – 20 – 50 CNY za danie. Średni rachunek dla 2 osób to około 100 CNY .

Zdrowie w podróży

W przedziałach oraz w korytarzu, a w przypadku wagonów z miejscami siedzącymi – pod każdym siedzeniem znajduje się instalacja z tlenem. W przypadku trudności z oddychaniem, należy poprosić obsługę pociągu o jednorazową rurkę (za darmo), którą można podłączyć się do instalacji. W pociągu pracują też lekarze i pielęgniarki, do których można zwrócić się w razie poważniejszych problemów.

Toalety i łazienki

W wagonach znajdują się toalety (w większości kucane, ale w pociągu są także toalety typu zachodniego) oraz umywalnie. Warto pamiętać o zabraniu własnego papieru toaletowego i ręcznika. Toalety są regularnie sprzątane przez obsługę pociągu, mimo to po całym dniu jazdy są dość brudne. Rada: najczystsze toalety są zazwyczaj w wagonie soft sleeper.

Organizacja wyjazdu do Tybetu wymaga trochę zachodu, ale nie jest to zadanie bardzo skomplikowane czy niemożliwe do wykonania 🙂 Wymaga tylko trochę czasu i zaczęcia z odpowiednim wyprzedzeniem. Gwarantuję Ci, że jest to wysiłek, który się opłaca. Podróż na Dach Świata, z jego zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i pięknymi ludźmi, to coś, co zostaje w sercu na zawsze. Wiem, co mówię, byłam już prawie 20 razy 🙂 Jeśli masz jakieś pytania, albo chcesz, żebym zorganizowała dla Ciebie podróż – napisz do mnie koniecznie 🙂

 


Iwona Bartoszcze

Pomagam spełniać marzenia o podróżach do Azji. Zajmuję się organizacją wyjazdów indywidualnych do Tybetu, Bhutanu, Chin, Nepalu i Birmy. Od 2006 r. podróżuję po Azji prywatnie i zawodowo, jako przewodniczka i pilotka wycieczek.


 

Koleją tybetańską na Dach Świata – informacje praktyczne

2 thoughts on “Koleją tybetańską na Dach Świata – informacje praktyczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.