Kolej tybetańska jest jedną z najwyżej położonych dróg kolejowych na świecie. Podróż pociągiem do Tybetu rozpala wyobraźnię wielu podróżników. To zapowiedź wielkiej przygody i pięknych widoków.
Pisząc artykuł na temat kolei tybetańskiej dla jednej z gazet podróżniczych wspominałam sobie moją pierwszą podróż pociągiem do Lhasy i emocje jakie jej towarzyszyły. Lato 2007 roku. Dworzec Zachodni w Pekinie wypchany ludźmi do granic możliwości. Gigantyczna kolejka do kontroli biletów. Niezrozumiałe druczki po chińsku, które trzeba było wypełnić. 40 godzin w podróży na krzesełku – miałam najtańszy bilet na miejsce siedzące. Wielkie wzruszenie gdy rano za oknem zobaczyłam ośnieżone góry. A przede wszystkim sympatycznych ludzi, których spotkałam podczas tej podróży, zarówno Chińczyków, jak i Tybetańczyków.
Od tamtego czasu w Tybetańskim Regionie Autonomicznym byłam jeszcze dziesiątki razy, ale to właśnie tę podróż wspominam najczęściej.
Ale koniec wspominek, czas na konkrety 😉
KOLEJ TYBETAŃSKA, CZYLI POCIĄGIEM DO TYBETU
Jak się zabrać za organizację podróży
Lepiej zrezygnować z podróży w okolicach 1 maja (Święto Pracy) i 1 października (święto narodowe) oraz w sierpniu (Chińczycy mają wakacje). Kupienie biletów w tych terminach jest bardzo trudne. Warto też pamiętać, że w marcu i kwietniu Tybet zawsze jest zamknięty*
Marzysz o podróży do Tybetu?
Zorganizuję ją dla Ciebie.
Dobrze też zastanowić się, czy chce się spędzać w pociągu ponad 40 godzin (np. z Pekinu, czy Chengdu), czy nie lepiej ograniczyć podróży do 20 godzin i zacząć w Xiningu. Ma to jeszcze jeden plus. Xining położony jest na wysokości 2275 m n.p.m. (Pekin na 143 m n.p.m.), co daje szansę na lepszą aklimatyzację do późniejszych wysokości na dachu świata.
Nieporozumieniem jest przekonanie, że podróż koleją tybetańską ułatwia aklimatyzację. Pociąg posiada instalację, która uzupełnia poziom tlenu, co powoduje, że cały czas “jesteśmy na nizinach” i nie odczuwamy tak bardzo zmian wysokości, ale też nie przystosowujemy się do niej. Więcej o chorobie wysokościowej przeczytasz tutaj.
Ceny biletów z Pekinu do Lhasy
Miejsca siedzące – 360 CNY
Hard sleeper – 812,5 CNY (cena nieznacznie różni się w zależności od miejsca – górne miejsca są tańsze).
Soft sleeper – 1295 CNY (górne miejsce jest nieco tańsze)
Bilety sprzedawane są z miesięcznym wyprzedzeniem.
Jest jednak jeden kruczek – turysta zagraniczny nie może kupić biletu samodzielnie, musi to zrobić przez agencje a te pobierają wysokie opłaty (w zależności od sezonu).
Rodzaje miejsc
- Hard seat / miejsca siedzące – 98 miejsc, w rzędach po 5 (2 po jednej stronie przejścia i 3 po drugiej). Miejsca na bagaż znajdują się nad oknami, wzdłuż ścian pociągu.
- Hard sleeper – półotwarte przedziały z 6 miejscami leżącymi. Miejsca na bagaż znajdują się pod dolną leżanką, albo nad oknem w korytarzu.
- Soft sleeper – zamykane przedziały z 4 miejscami sypialnymi w każdym. Leżanki są większe i bardziej wygodne niż te w wagonach hard sleeper. Miejsce na bagaż znajduje się pod dolnym łóżkiem.
Mam już bilet, co dalej?
W dniu wyjazdu na dworzec kolejowy trzeba przyjść ok. 2 godzin wcześniej. Pociąg mieści około 1000 osób i większość z nich będzie stała razem z Tobą w kolejce do kontroli dokumentów.
PAMIĘTAJ, ŻEBY MIEĆ ZE SOBĄ:
— Paszport
— Imienny bilet na pociąg
— Permit – pozwolenie na wjazd do Tybetu
W poczekalni dostaniesz do wypełnienia oświadczenie o stanie zdrowia.
Co przyda się w pociągu?
- Kubek – w każdym wagonie jest automat z darmowym wrzątkiem. Pasażerowie robią sobie tutaj herbatę, albo zalewają “chińskie zupki”.
- Kawa – Chińczycy piją zazwyczaj kawę rozpuszczalną typu 3 w 1 (z cukrem i śmietanką); jeśli jesteś smakoszem– koniecznie weź kawę ze sobą.
- Stopery do uszu.
- Ciepłe ubrania – wagony są klimatyzowane, czyli jest zimno – zazwyczaj temperatura ustawiona jest na ok. 17oC.
- Papier toaletowy.
Ograniczenia dotyczące bagażu. Waga bagażu dla dzieci to 10 kg, dla dorosłego 20 kg, chyba że jest dyplomatą to wtedy 35 kg. Wymiary nie powinny przekraczać w sumie (długość, szerokości i wysokość) 160 cm. Nie dotyczy to wózków osób niepełnosprawnych.
Do pociągu nie można wnosić:
- zwierząt,
- broni,
- amunicji,
- przedmiotów które mogą zranić innych pasażerów, w tym noży (nożyk do owoców nie przejdzie).
Dotyczy to zarówno bagażu podręcznego jak i głównego.
Pamiętam, jak podczas pierwszej podróży do Chin miałam pojechać pociągiem z Pekinu do Xi’an. Wszystko szło jak po grudzie. Zaplanowałam zbyt późno wyjazd, taksówka się spóźniła, był straszliwy korek (w Pekinie straszliwe korki są prawie zawsze). W efekcie przyjechałam na dworzec na kilkanaście minut przed pociągiem i nie wiedziałam, co dalej – nigdzie nie było żadnej informacji – na tablicach wyświetlały się jakieś tajemnicze cyferki, ale nigdzie nie było napisane, gdzie jest mój pociąg do Xi’an. Próbowałam pytać ludzi, ale nie mogłam się porozumieć. Do dziś pamiętam towarzyszący temu stres i przerażenie. Mój pociąg odjechał beze mnie, ale ja nauczyłam się, żeby wyjeżdżać na dworzec wcześniej (bo będzie korek), że na tablicy wyświetla się numer pociągu a przy nim nr poczekalni. I to właśnie do poczekalni trzeba iść, żeby wsiąść do pociągu 🙂
Co zjeść w pociągu?
- Zupy chińskie – najtańsza opcja – ok. 5 CNY – łatwe danie do przygotowania w pociągu, można je kupić na dworcu drożej) lub w każdym sklepie spożywczym (taniej).
- Zestawy obiadowe sprzedawane z wózka – ryż, warzywa, mięso – ok. 25 CNY
- Dania a la carte w wagonie restauracyjnym – potrawy kuchni chińskiej i tybetańskiej – 20 – 50 CNY za danie. Średni rachunek dla 2 osób to około 100 CNY .
Zdrowie w podróży
W przedziałach oraz w korytarzu, a w przypadku wagonów z miejscami siedzącymi – pod każdym siedzeniem znajduje się instalacja z tlenem. W przypadku trudności z oddychaniem, należy poprosić obsługę pociągu o jednorazową rurkę (za darmo), którą można podłączyć się do instalacji. W pociągu pracują też lekarze i pielęgniarki, do których można zwrócić się w razie poważniejszych problemów.
Toalety i łazienki
W wagonach znajdują się toalety (w większości kucane, ale w pociągu są także toalety typu zachodniego) oraz umywalnie. Warto pamiętać o zabraniu własnego papieru toaletowego i ręcznika. Toalety są regularnie sprzątane przez obsługę pociągu, mimo to po całym dniu jazdy są dość brudne. Rada: najczystsze toalety są zazwyczaj w wagonie soft sleeper.
Organizacja wyjazdu do Tybetu wymaga trochę zachodu, ale nie jest to zadanie bardzo skomplikowane czy niemożliwe do wykonania 🙂 Wymaga tylko trochę czasu i zaczęcia z odpowiednim wyprzedzeniem. Gwarantuję Ci, że jest to wysiłek, który się opłaca. Podróż na Dach Świata, z jego zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i pięknymi ludźmi, to coś, co zostaje w sercu na zawsze. Wiem, co mówię, podróżuję tam od ponad 13 lat 🙂
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Miniprzewodnik
po Tybecie
Podstawowe informacje dotyczące podróżowania po dachu świata.
Witam, czy jest opcja wrócić do Polski z Tybetu pociągiem?
bezpośrednio nie, ale proszę poczytać sobie o kolei transsyberyjskiej. Pozdrawiam 🙂