Ile kosztuje podróż do Tybetu (update na 2024 r.)

Ile kosztuje podróż do Tybetu (update na 2024 r.)

Ile kosztuje podróż do Tybetu

Najczęstszym pytaniem jakie dostaję w mailach dotyczących organizacji indywidualnego wyjazdu do Tybetu jest “ile kosztuje podróż do Tybetu”? Przy czym przez Tybet moi respondenci rozumieją Tybetański Region Autonomiczny (TRA). Postaram się dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie.

Aktualizacja na 2024 r. – 21 grudnia 2023 r.

Ile kosztuje podróż do Tybetu?

POBYT

Jeżeli planujesz podróż do Tybetańskiego Regionu Autonomicznego w dwie osoby musisz liczyć się z kosztem ok 200 USD na osobę na dzień. To taki standardowy koszt z przyzwoitym zakwaterowaniem (3 gwiazdki, gdzie to możliwe). Oczywiście ten koszt będzie wyższy jeśli zdecydujesz się na lepsze hotele.

W wersji bardzo budżetowej ok 170 USD. na osobę na dzień. Wersja budżetowa oznacza, że Twoje zakwaterowanie będzie bardzo skromne – guesthousy i hotele 2 gwiazdkowe (standard niższy niż w analogicznej klasy obiektach w Polsce).

Jeżeli chcesz pojechać w pojedynkę, kwota dzienna wzrasta do ok. 280 USD.

Do tego dochodzi jeszcze koszt wyżywienia (ok 30 USD dziennie).

Skąd takie koszty?

Tybet jest dużo droższym miejscem niż Nepal, czy Indie (zresztą “tanich Chin nie ma już od wielu, wielu lat).

Podróżując po Tybecie, musisz mieć prywatny samochód, licencjonowanego kierowcę, licencjonowanego przewodnika (i to nie może być jedna i ta sama osoba). Musisz pokryć ich wynagrodzenie, zakwaterowanie, jedzenie, koszt paliwa, itp. To wszystko kosztuje. Również bilety wstępu nie są tanie – przykładowo wejściówka do Potali to koszt 200 CNY czyli ponad 110 PLN.

Dodatkowo, TRA jest jedną z najdroższych prowincji w Chinach. Pamiętam jak kiedyś w aptece próbowałam kupić maść, która kosztowała dwa razy tyle co w Chengdu i na moje uwagi, że trochę drogo, oburzona aptekarka odpowiedziała -“ale tu jest LHASA“.

Policzmy…

Koszt 8-dniowego pobytu w Tybecie na osobę (tyle potrzebujesz żeby pojechać pod Everest) plus jedzenie (30 USD na dzień) ponieważ jeść coś musisz.

WARIANT BUDŻETOWY
(koszt na osobę
przy 2 osobach podróżujących)
WARIANT STANDARDOWY
(koszt na osobę
przy 2 osobach podróżujących)
PODRÓŻUJĄCY W POJEDYNKĘ
(wariant standardowy)
8 x (170 + 30) = 1600 USD8 x (200 + 30) = 1840 USD8 x (280 + 30) = 2480 USD
*to są ceny orientacyjne, będą się one różnić w zależności od programu

Ale to nie wszystko, bo jakoś jeszcze musisz się dostać do Tybetu…

DOJAZD DO TYBETU

Bilet na pociąg z Pekinu do Lhasy to koszt 107 USD za hard sleeper oraz 166 USD – soft sleeper.
Ale tu pojawia się haczyk – nie możesz kupić tego biletu sama/sam przez internet. Za wystawienie biletu pobierana jest dodatkowa opłata. Jej wysokość zmienia się w zależności od agencji i terminu, ale potrafi kosztować nawet i 100 USD od biletu. Dużo? Sporo…

Innym sposobem na dostanie się do Lhasy jest lot samolotem. Bilet na połączenie Pekin – Lhasa – Pekin to wydatek ok. 3000 PLN. (Szczegółowe informacje dotyczące samodzielnej organizacji podróży do Tybetu znajdziesz w moim e-booku – Podróż do Tybetu. Praktyczny przewodnik w trzech krokach i bez stresu.)

To jeszcze nie koniec wydatków

To jeszcze nie koniec wydatków< Musisz przecież dostać się jakoś do Pekinu – najniższa obecnie cena lotów do Pekinu to 3100 PLN w obie strony. Do tego dolicz jeszcze nocleg w Pekinie, jedzenie, transport miejski….


UWAGA. Przedstawione przeze mnie koszty, są mocno orientacyjne. Jako koszt wystawienia biletów w kalkulacji policzyłam 100 USD za bilet w obie strony, ale równie dobrze może być to kwota 120, 160 a nawet 200 USD (w zależności od sezonu).

Cena pobytu w Tybecie w dużej mierze zależy od trasy. Pobyt w Lhasie jest tańszy niż podróżowanie poza miasto. Podróż do granicy z Nepalem będzie droższy niż trasa Lhasa – Everest – Lhasa.


Podróż do Tybetu na własną rękę

Marzysz o podróży do Tybetu?

 Lubisz podróżować indywidualnie albo z grupą przyjaciół? Cenisz sobie żeby podróż była w 100% dostosowana do Ciebie?


Ile kosztuje podróż do Tybetu (update na 2024 r.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.