Ile kosztuje podróż do Tybetu

Ile kosztuje podróż do Tybetu

Ile kosztuje podróż do Tybetu

COVID 19

W chwili obecnej podróżowanie do Tybetu, Birmy, Bhutanu i Chin nie jest możliwe, ze względu za restrykcje związane z pandemią.
Chcesz się dowiedzieć, kiedy wróci możliwość podróżowania?

Zostaw mi swój adres e-mail, a poinformuje Cię, gdy sytuacja się zmieni.

Najczęstszym pytaniem jakie dostaję w mailach dotyczących organizacji indywidualnego wyjazdu do Tybetu jest „ile kosztuje podróż do Tybetu”? Przy czym przez Tybet moi respondenci rozumieją Tybetański Region Autonomiczny (TRA). Postaram się dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie.

Ile kosztuje podróż do Tybetu? Pobyt

Jeżeli planujesz podróż do Tybetańskiego Regionu Autonomicznego w dwie osoby musisz liczyć się z kosztem ok 180 – 200 USD na osobę na dzień. To cena z biletami na pociąg. Do tego dochodzi jeszcze koszt wyżywienia (ok 20 – 30 USD dziennie).

Jeżeli chcesz pojechać sam / sama kwota dzienna wzrasta do 330 USD.

SKĄD TAKIE CENY?
Podróżując po Tybecie, musisz mieć prywatny samochód, licencjonowanego kierowcę, licencjonowanego przewodnika (i to nie może być jedna i ta sama osoba). Musisz pokryć ich wynagrodzenie, zakwaterowanie, jedzenie, koszt paliwa, itp. To wszystko kosztuje. Również bilety wstępu nie są tanie – przykładowo wejściówka do Potali to koszt 200 CNY czyli ponad 110 PLN. Dodatkowo, TRA jest jedną z najdroższych prowincji w Chinach. Pamiętam jak kiedyś w aptece próbowałam kupić maść, która kosztowała dwa razy tyle co w Chengdu i na moje uwagi, że trochę drogo, oburzona aptekarka odpowiedziała -„ale tu jest LHASA”.

POLICZMY…
8-dniowy pobyt dla dwóch osób (tyle trzeba żeby pojechać pod Everest) to koszt 160 + 20 (bo jeść coś musisz) czyli 180 USD pomnożone przez 8 dni.
8 x 180= 1440 USD na osobę.

Analogicznie, dla jednej osoby, koszt tej samej wycieczki to 2800 USD.

Ale to nie wszystko, bo jakoś jeszcze musisz się dostać do Tybetu…

Dojazd do Tybetu

Bilet na pociąg z Pekinu do Lhasy, przy założeniu, że nie zamierzasz spędzić 40 godzin na siedząco, to koszt 112 USD za hard sleeper, 175 USD – soft sleeper (w jedną stronę). Ale tu pojawia się haczyk – nie możesz kupić tego biletu sama / sam przez internet. Za wystawienie biletu pobierana jest dodatkowa opłata, jej wysokość zmienia się w zależności od agencji i terminu, ale potrafi kosztować nawet i 100 USD od biletu. Dużo? Sporo…

Innym sposobem na dostanie się do Lhasy jest lot samolotem. Bilet na połączenie Pekin – Lhasa – Pekin to wydatek ok. 3000 PLN. (Szczegółowe informacje dotyczące samodzielnej organizacji podróży do Tybetu znajdziesz w moim e-booku – Podróż do Tybetu. Praktyczny przewodnik w trzech krokach i bez stresu.)

To jeszcze nie koniec wydatków

To jeszcze nie koniec wydatków, bo musisz się dostać jakoś do Pekinu – ceny lotów zaczynają się od 1700 PLN w obie strony. Do tego dolicz jeszcze nocleg w Pekinie, jedzenie, transport miejski….

Podsumujmy

8-dniowy koszt wyjazdu do Tybetu:

  • Dolot do Pekinu 1700 PLN
  • Bilety hard sleeper na pociąg Pekin – Lhasa – Pekin – 112 x 2 + 100 (za wystawienie biletów) = 324 USD
  • 8 dni pobytu w Tybecie – 1440 USD

W SUMIE: 1764 USD + 1700 PLN na osobę

UWAGA. Przedstawione przeze mnie koszty, są mocno orientacyjne. Jako koszt wystawienia biletów w kalkulacji policzyłam 100 USD za bilet w obie strony, ale równie dobrze może być to kwota 120, 160 a nawet 200 USD. Cena pobytu w Tybecie w dużej mierze zależy od trasy. Pobyt w Lhasie jest tańszy niż podróżowanie poza miasto.


Podróż do Tybetu na własną rękę

Marzysz o podróży do Tybetu?

 Lubisz podróżować indywidualnie albo z grupą przyjaciół? Cenisz sobie żeby podróż była w 100% dostosowana do Ciebie?


Ile kosztuje podróż do Tybetu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.