Tybet, Bhutan, Birma – ile kosztuje podróż?

Tybet, Bhutan, Birma – ile kosztuje podróż?

Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadajecie w mailach dotyczących podróży do Tybetu czy Birmy, to „ile kosztuje podróż?”. W tym poście, postaram się na nie odpowiedzieć.

Przyjmijmy takie założenie – wyceniamy podróż dla 2 osób, na około 2 tygodnie, standard zakwaterowania – 3 gwiazdki (o taki najczęściej pytacie w mailach), bez przelotów kosztów przelotów międzynarodowych.

BHUTAN

UWAGA

Od listopada 2022 ceny pobytu w Bhutanie uległy zmianie – szczegóły znajdziesz w poście ile kosztuje podróż do Bhutanu po podwyżce cen.

Cena:

W wysokim sezonie (marzec – maj, wrzesień – listopad) – 250 USD za dzień + dopłata (za grupę 2 osobową) 30 USD co razem daje nam 280 USD dziennie. W niskim sezonie (grudzień – luty, czerwiec – sierpień) – 200 USD za dzień + dopłata 30 USD, co razem daje nam 230 USD dziennie. Do tego dochodzi koszt wizy – 40 USD

Policzmy:

13*230 + 40 = 3030 USD na osobę w niskim sezonie

13*280 + 40 = 3680 USD na osobę w sezonie wysokim.

W cenie mamy wszystko: przewodnika, hotele 3-gwiazdkowe, transport, jedzenie. Kalkulując cenę warto pamiętać, że płacimy za ilość nocy w Bhutanie a nie dni, stąd w moich obliczeniach 13 (14 dni / 13 nocy).

Jak zmniejszyć koszty?

Ceny w Bhutanie są stałe – nie ma możliwości negocjować standardu noclegów, chyba, że chcemy go podwyższyć, ale wtedy potrzebna jest dopłata 😉 Co możemy zrobić aby obniżyć opłaty? Pojechać poza wysokim sezonem; zebrać grupę co najmniej 3 osoby – odpada wtedy dopłata 30 USD za dzień. Możemy też skrócić pobyt do kilku dni, a podróż do Bhutanu połączyć z wizytą w Nepalu, Sikkimie czy Asamie.

Jak zorganizować podróż? i dlaczego warto pojechać do Bhutanu – przeczytasz tutaj

Czy wiesz, że do Bhutanu możesz pojechać na własną rękę?

Pod koniec 2022 r. zmieniły się przepisy obowiązujące w Bhutanie

BIRMA/MYANMAR

Planując podróż do Birmy bardzo często popełniamy błąd polegający na sugerowaniu się cenami z Tajlandii czy Wietnamu. Birma jest krajem drogim. Od 2011 ceny hoteli i transportu nieustająco rosną (w Rangunie ceny łóżka w dormitorium zaczynają się od 16 USD, podczas gdy w Bangkoku za nieco lepszy nocleg zapłacimy 9USD, a w Hanoi 5 USD). Skąd to się bierze? Popyt przewyższa podaż – turystów jest dużo, a baza nadal niewielka – w związku z tym ceny idą w górę 🙁

Ceny:

W Birmie w sezonie wysokim (październik do lutego) za 10 dni zwiedzania i 4 dni leniuchowania na plaży zapłacimy ok. 2160 USD za osobę. Taki sam pobyt ale bez plaży – to koszt ok. 1800 USD na osobę. W cenie mamy – hotele, przewodnika lokalnego, transport, wejściówki. Do tego doliczyć trzeba koszty wizy – 50 USD (visa on arrival – jak załatwia się wizę – przeczytaj tutaj) i jedzenie.

Jak zmniejszyć koszty:

  • Pojechać w niskim sezonie (marzec, wrzesień).
  • Zrezygnować z plażowania – tanie plaże są w Tajlandii, w Birmie ceny są astronomiczne – 4 dni na plaży to wydatek ok. 500 USD na osobę.
  • Zorganizować pobyt samodzielnie w oparciu o najtańsze noclegi (często niestety bardzo slumsowe), oraz transport publiczny – autobusy. W ten sposób koszty można zredukować o 40 – 50 %.

TYBET

Przekonanie, że Chiny są krajem bardzo tanim niestety już kilka lat temu należałoby włożyć do lamusa. Dodatkowo zła wiadomość jest taka, że Tybetański Region Autonomiczny jest jedną z najdroższych prowincji w Chinach. Rocznie odwiedza go 11 mln turystów (z czego 90 % to Chińczycy) – turystyka jest jednym z głównych źródeł dochodu regionu.

Ceny w Tybecie są wymuszane przepisami. Wszyscy cudzoziemcy udający się do Tybetańskiego Regionu Autonomicznego (nawet jeżeli podróżują tylko do stolicy regionu – Lhasy) muszą mieć pozwolenie na wjazd (tzw. permit. Więcej o permicie przeczytasz tu), prywatny pojazd (jeśli przebywają tylko w Lhasie, samochód nie jest wymagany), kierowcę i lokalnego przewodnika.  Od ubiegłego roku władze przejęły firmy transportowe działające w branży turystycznej – ceny, jak się domyślacie, wzrosły.  Jakie są orientacyjne koszty takiego wyjazdu dla dwóch osób?

Ceny:

Lhasa – Everest Base Camp – jezioro Namtso – Lhasa to wydatek ok. 2890 USD na osobę.

Lhasa – trekking wokół Mt. Kailash  – Lhasa – ok. 3500 USD na osobę.

Lhasa – Mt. Kailash – Guge – Lhasa – ok. 3960 USD / osoba.

Lhasa – granica z Nepalem (8 dni) – ok. 1926 USD / osoba.

W cenie mamy hotele 3 gwiazdkowe w Lhasie, Shigatse, Gyantse, a w pozostałych miejscowościach 2 lub mniej, transport, przewodnika lokalnego, kierowcę, wejściówki do obiektów, permity. Do tego trzeba doliczyć jedzenie i opłatę za wizę do Chin, a nierzadko także koszty dojazdu do Tybetu (pociąg / samolot).

UWAGA: Ostatnimi czasy na forach turystycznych często pojawiają się informacje od osób, które skorzystały z oferty niesprawdzonych tzw. lokalnych biur podróży i na miejscu dowiedzieli się, że muszą dopłacić kilkaset dolarów za pobyt (bo tour operator “zapomniał” powiedzieć, że okazyjna cena jest za grupę 12-osobową). Jak tego uniknąć – przeczytaj tutaj.

Jak zmniejszyć koszty?

  • Zapomnij o podróżowaniu w pojedynkę, chyba że jesteś milionerem 🙂 – zbierz grupę; ceny dla 4 – 6 osób podróżujących razem są znacznie niższe.
  • Dołącz do organizowanej w Lhasie grupy typu „join in” – to najprostszy sposób, żeby obniżyć koszty, aczkolwiek nie ma pewności, że w danym terminie grupa się zbierze.
  • Obniż standard noclegów, to nieco obniży cenę.
  • Zrezygnuj z Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, pojedź do Khamu lub Amdo gdzie możesz podróżować indywidualnie, lokalnym transportem. Zobaczysz mniej zabytków wpisanych do UNESCO ale doświadczysz więcej Tybetu.

Przykro mi to pisać, ale takie są realia 🙁 Podawane przeze mnie ceny, są cenami uśrednionymi i w poszczególnych biurach lokalnych mogą się nieco od siebie różnić. Jak zorganizować podróż do Tybetu – przeczytaj tutaj.

Chcesz dowiedzieć się, jak zorganizować podróż do Tybetu?

e-book: Podróż do Tybetu. Przewodnik (wydanie II)

Chcesz zorganizować podróż do Tybetu na własną rękę? Z tego przewodnika dowiesz się jak to zrobić.

MAGICZNE PODRÓŻE DO TYBETU, BHUTANU, BIRMY I NEPALU

Marzysz o podróży do Tybetu, Bhutanu, Nepalu lub Birmy? Chcesz poznać fascynującą kulturę ludów zamieszkujących najwyższe góry świata? Zachwycić się dzikimi krajobrazami Tybetu i Nepalu, odpocząć od zgiełku świata w Bhutanie? A może jesteś pasjonatem fotografii i Twoim celem są wyjątkowe zdjęcia? Lubisz podróżować indywidualnie albo z grupą przyjaciół? Cenisz sobie żeby podróż była w 100% dostosowana do Ciebie?


Tybet, Bhutan, Birma – ile kosztuje podróż?
Tagged on:                 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.