Tybet, Bhutan, Birma – ile kosztuje podróż?

Tybet, Bhutan, Birma – ile kosztuje podróż?

Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadajecie w mailach dotyczących podróży do Tybetu czy Birmy, to „ile kosztuje podróż?”. W tym poście, postaram się na nie odpowiedzieć.

Przyjmijmy takie założenie – wyceniamy podróż dla 2 osób, na około 2 tygodnie, standard zakwaterowania – 3 gwiazdki (o taki najczęściej pytacie w mailach), bez przelotów kosztów przelotów międzynarodowych.

Bhutan

Cena:

W wysokim sezonie (marzec – maj, wrzesień – listopad) – 250 USD za dzień + dopłata (za grupę 2 osobową) 30 USD co razem daje nam 280 USD dziennie. W niskim sezonie (grudzień – luty, czerwiec – sierpień) – 200 USD za dzień + dopłata 30 USD, co razem daje nam 230 USD dziennie. Do tego dochodzi koszt wizy – 40 USD

Policzmy:

13*230 + 40 = 3030 USD na osobę w niskim sezonie

13*280 + 40 = 3680 USD na osobę w sezonie wysokim.

W cenie mamy wszystko: przewodnika, hotele 3-gwiazdkowe, transport, jedzenie. Kalkulując cenę warto pamiętać, że płacimy za ilość nocy w Bhutanie a nie dni, stąd w moich obliczeniach 13 (14 dni / 13 nocy).

Jak zmniejszyć koszty?

Ceny w Bhutanie są stałe – nie ma możliwości negocjować standardu noclegów, chyba, że chcemy go podwyższyć, ale wtedy potrzebna jest dopłata 😉 Co możemy zrobić aby obniżyć opłaty? Pojechać poza wysokim sezonem; zebrać grupę co najmniej 3 osoby – odpada wtedy dopłata 30 USD za dzień. Możemy też skrócić pobyt do kilku dni, a podróż do Bhutanu połączyć z wizytą w Nepalu, Sikkimie czy Asamie.

Bhutan ceny

Jak zorganizować podróż? i dlaczego warto pojechać do Bhutanu – przeczytasz tutaj

Szukasz inspiracji?

Bhutan. Kalendarium festiwali w 2020 r.

Birma

Planując podróż do Birmy bardzo często popełniamy błąd polegający na sugerowaniu się cenami z Tajlandii czy Wietnamu. Birma jest krajem drogim. Od 2011 ceny hoteli i transportu nieustająco rosną (w Rangunie ceny łóżka w dormitorium zaczynają się od 16 USD, podczas gdy w Bangkoku za nieco lepszy nocleg zapłacimy 9USD, a w Hanoi 5 USD). Skąd to się bierze? Popyt przewyższa podaż – turystów jest dużo, a baza nadal niewielka – w związku z tym ceny idą w górę 🙁

Ceny:

W Birmie w sezonie wysokim (październik do lutego) za 10 dni zwiedzania i 4 dni leniuchowania na plaży zapłacimy ok. 2160 USD za osobę. Taki sam pobyt ale bez plaży – to koszt ok. 1800 USD na osobę. W cenie mamy – hotele, przewodnika lokalnego, transport, wejściówki. Do tego doliczyć trzeba koszty wizy – 50 USD (visa on arrival – jak załatwia się wizę – przeczytaj tutaj) i jedzenie.

Jak zmniejszyć koszty:

  • Pojechać w niskim sezonie (marzec, wrzesień).
  • Zrezygnować z plażowania – tanie plaże są w Tajlandii, w Birmie ceny są astronomiczne – 4 dni na plaży to wydatek ok. 500 USD na osobę.
  • Zorganizować pobyt samodzielnie w oparciu o najtańsze noclegi (często niestety bardzo slumsowe), oraz transport publiczny – autobusy. W ten sposób koszty można zredukować o 40 – 50 %.

Tybet

Przekonanie, że Chiny są krajem bardzo tanim niestety już kilka lat temu należałoby włożyć do lamusa. Dodatkowo zła wiadomość jest taka, że Tybetański Region Autonomiczny jest jedną z najdroższych prowincji w Chinach. Rocznie odwiedza go 11 mln turystów (z czego 90 % to Chińczycy) – turystyka jest jednym z głównych źródeł dochodu regionu.

Ceny w Tybecie są wymuszane przepisami. Wszyscy cudzoziemcy udający się do Tybetańskiego Regionu Autonomicznego (nawet jeżeli podróżują tylko do stolicy regionu – Lhasy) muszą mieć pozwolenie na wjazd (tzw. permit. Więcej o permicie przeczytasz tu), prywatny pojazd (jeśli przebywają tylko w Lhasie, samochód nie jest wymagany), kierowcę i lokalnego przewodnika.  Od ubiegłego roku władze przejęły firmy transportowe działające w branży turystycznej – ceny, jak się domyślacie, wzrosły.  Jakie są orientacyjne koszty takiego wyjazdu dla dwóch osób?

Ceny:

Lhasa – Everest Base Camp – jezioro Namtso – Lhasa to wydatek ok. 2890 USD na osobę.

Lhasa – trekking wokół Mt. Kailash  – Lhasa – ok. 3500 USD na osobę.

Lhasa – Mt. Kailash – Guge – Lhasa – ok. 3960 USD / osoba.

Lhasa – granica z Nepalem (8 dni) – ok. 1926 USD / osoba.

W cenie mamy hotele 3 gwiazdkowe w Lhasie, Shigatse, Gyantse, a w pozostałych miejscowościach 2 lub mniej, transport, przewodnika lokalnego, kierowcę, wejściówki do obiektów, permity. Do tego trzeba doliczyć jedzenie i opłatę za wizę do Chin, a nierzadko także koszty dojazdu do Tybetu (pociąg / samolot).

UWAGA: Ostatnimi czasy na forach turystycznych często pojawiają się informacje od osób, które skorzystały z oferty niesprawdzonych tzw. lokalnych biur podróży i na miejscu dowiedzieli się, że muszą dopłacić kilkaset dolarów za pobyt (bo tour operator “zapomniał” powiedzieć, że okazyjna cena jest za grupę 12-osobową). Jak tego uniknąć – przeczytaj tutaj.

Jak zmniejszyć koszty?

  • Zapomnij o podróżowaniu w pojedynkę, chyba że jesteś milionerem 🙂 – zbierz grupę; ceny dla 4 – 6 osób podróżujących razem są znacznie niższe.
  • Dołącz do organizowanej w Lhasie grupy typu „join in” – to najprostszy sposób, żeby obniżyć koszty, aczkolwiek nie ma pewności, że w danym terminie grupa się zbierze.
  • Obniż standard noclegów, to nieco obniży cenę.
  • Zrezygnuj z Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, pojedź do Khamu lub Amdo gdzie możesz podróżować indywidualnie, lokalnym transportem. Zobaczysz mniej zabytków wpisanych do UNESCO ale doświadczysz więcej Tybetu.
Tybet, koszty dla 1 osoby

Przykro mi to pisać, ale takie są realia 🙁 Podawane przeze mnie ceny, są cenami uśrednionymi i w poszczególnych biurach lokalnych mogą się nieco od siebie różnić. Jak zorganizować podróż do Tybetu – przeczytaj tutaj.

Chcesz dowiedzieć się, jak zorganizować podróż do Tybetu?

tYEBT MINIPRZEWODNIK

Miniprzewodnik po Tybecie

Marzysz o podróży do Tybetu, Birmy lub Bhutanu, ale nie masz czasu na żmudne przeszukiwanie internetu? Nie masz czasu na załatwianie formalności? Nie chcesz jechać z biurem podróży, bo cenisz sobie, żeby wyjazd był dostosowany do Ciebie i Twoich oczekiwań.


Tybet, Bhutan, Birma – ile kosztuje podróż?
Tagged on:                 

4 thoughts on “Tybet, Bhutan, Birma – ile kosztuje podróż?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.