Jak zorganizować podróż do Bhutanu w 3 krokach w 2020 r?

Jak zorganizować podróż do Bhutanu w 3 krokach w 2020 r?

Bhutan to jeden z najbardziej tajemniczych krajów na ziemi. I jeden z najtrudniej dostępnych – niewiele połączeń lotniczych, droga lądowa dostępna tylko z Indii i jeszcze te opłaty… Jak się zabrać za organizację wyjazdu?

KROK I. ZAPLANUJ

Pamiętaj o wysokim i niskim sezonie

Wysoki sezon w Bhutanie to wiosna (marzec – maj) i jesień (wrzesień – listopad). Niski sezon turystyczny to lato i zima. Warto zwrócić na to uwagę planując podróż. Dlaczego – bo ceny się sporo różnią. W sezonie to 250 USD za dzień, a poza – 200 USD.*

*W 2019 r. pobierana jest niższa opłata za podróżowanie po 5 dzonkhangach (województwach) wschodniego Bhutanu. 

W 2019 i 2020 r. podróżowanie na wschód Bhutanu jest tańsze. Król zrezygnował z pobierania royalty ( 60 USD) za pobyt w 5 dzonkhangach (województwach) na wschodzie kraju.

Bhutan ceny

Zbierz grupę co najmniej 3-osobową

W Bhutanie obowiązują dopłaty dla osób podróżujących w pojedynkę i w 2 osoby. W pierwszym przypadku to 40 USD dziennie, a w drugim 30 USD dziennie na osobę. Co oznacza, że cena wzrasta odpowiednio do 290/240 USD i 280/230 USD.

Zdecyduj jak chcesz się dostać do Bhutanu

Do wyboru masz drogę lądową, albo powietrzną. Jeśli zdecydujesz się na podróż lądem, do wyboru masz dwa przejścia graniczne

  • Phuntsholing – po stronie indyjskiej Jaigaon w Bengalu Zachodnim
  • Samdrup Jonkhar – po stronie indyjskiej Darranga w Assamie

Jeśli zdecydujesz się na lot do Bhutanu – nie masz zbyt wielkiego wyboru. Jedyne międzynarodowe lotnisko znajduje się w Paro.

Jeśli planujesz skorzystać z przejścia granicznego w Samdrup Jonkhar upewnij się czy jest otwarte

w 2019 r. przejście było okresowo zamykane

Dostosuj porę roku do tego co chcesz zobaczyć

Jeśli wybierasz się na trekking, wiosna i jesień to najlepsza pora – temperatury są umiarkowane, a widoczność doskonała. W lipcu i sierpniu w Bhutanie padają deszcze monsunowe. Trzeba się liczyć z tym, że codziennie, godzinę lub dwie pada. Zima to dobry czas dla miłośników ptaków – można m.in. obserwować żurawie czarnoszyje, które przylatują w tym czasie z Wyżyny Tybetańskiej. Jeśli przyjeżdżasz do Bhutanu ze względów religijnych, każda pora jest dobra.
Warto też dostosować swój pobyt do festiwali religijnych – tzw. tshechu. Te najpopularniejsze, jak Paro Tshechu czy Thimphu Tsheczu odbywają się w wysokim sezonie turystycznym (pobierz kalendarium festiwali w 2020 r.). Jeśli zależy Wam na mniejszych tłumach turystów rozważcie inne festiwale jest ich w Bhutanie wiele wciągu całego roku.

Jeśli chcesz pojechać z Tybetu do Bhutanu, to musisz wiedzieć, że nie ma przejścia granicznego ani połączenia lotniczego. Po drodze trzeba odwiedzić jeszcze Nepal.

Więcej rad dla osób wybierających się w podróż do Bhutanu znajdziesz tutaj

Etap planowania mamy już za sobą. Teraz czas na załatwianie formalności.


Skorzystaj z mojej pomocy – kliknij na zdjęcie

organizacja podróży do Bhutanu

II. Załatw formalności

Zarezerwuj lot do Bhutanu

W Bhutanie jest jedno lotnisko międzynarodowe, w Paro (informacje na temat lotniska znajdziesz w artykule Bhutan ciekawostki). Obsługuje ono połączenia z Indiami (Delhi, Kalkuta, Bagdogra, Gaya), Nepalem (Katmandu), Singapurem, Tajlandią (Bangkok) i Bangladeszem (Daka). Bilet możesz zarezerwować albo przez strony linii lotniczych Druk Air lub Bhutan Airlines, albo zlecić to tour-operatorowi.

Wybierz touroperatora i opłać wycieczkę

Turyści mogą podróżować po Bhutanie pod warunkiem, że mają wykupioną wycieczkę u licencjonowanego bhutańskiego tour-operatora. Wybór jest ogromny – rządową licencję posiada przeszło 1000 biur. Ostatnimi czasy zdarzało się, że turyści zdawali się na biura bez licencji, przelewali opłatę i zostawali z niczym. W takiej sytuacji rząd Bhutanu, wam nie pomoże – musicie sobie radzić sami, dlatego wybór sprawdzonego biura jest tak ważny.

Zapłać

Tour operator poda Ci numer oficjalnego rządowego konta bankowego na które musisz przelać 100% ceny pobytu + opłatę za wizę. Tour operator otrzyma pieniądze dopiero po twoim wyjeździe z Bhutanu. Cena jest stała i nic się tu nie utarguje.

Co jest w cenie?

Opłata 200 – 250 USD w zależności od sezonu to tzw. minimalny pakiet dzienny obejmujący zakwaterowanie w hotelu 3-gwiazdkowym, 3 posiłki dziennie, zwiedzanie, licencjonowanego lokalnego przewodnika, transport w Bhutanie, 65 USD royalty czyli podatku królewskiego, z którego finansowane są darmowe szkoły, szpitale i infrastruktura, itp. Jeśli chcesz tańszy hotel – nie ma sprawy, ale cena zostaje ta sama, jeśli droższy – musisz dopłacić (przykładowo 1 noc w hotelu Amankora w Bhumtangu to bagatela 1500 USD).

Wiza do Bhutanu

Bhutan nie posiada żadnej ambasady ani konsulatu, w którym możesz aplikować o wizę. Jak więc się ją załatwia? Bhutan wydaje wizy jedynie turystom, którzy mają zorganizowany wyjazd przez licencjonowanego bhutańskiego tour-operatora lub przez jego reprezentanta (np. biuro podróży) w danym kraju. O wizę w imieniu turysty ubiega się lokalny tour-operator czyli bhutańskie licencjonowane biuro podróży.

Co jest potrzebne:

  • Paszport ważny minimum 6 miesięcy w momencie wjazdu do Bhutanu
  • Opłacony i potwierdzony bilet lotniczy (chyba że wjeżdżasz lądem przez przejście w Phuentsholing albo Samdrup Jonkhar, wtedy nie potrzebujesz biletu). 
  • Pobyt zorganizowany przez lokalne biuro oraz wniesiona opłata ( całość ceny + opłata za wizę).
  • Twój tour operator poprosi cię o przesłanie następujących informacji – imię i nazwisko (jak w paszporcie), zawód, adres email, nr telefonu. Będziesz musiał także wysłać skan paszportu.

Wiza wydawana jest na 10 do 3 dni przed datą wjazdu do Bhutanu.

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość, wszystkie formalności zakończone 😉 Dużo zachodu, ale jak się wie jak, to wszystko jest do przejścia. Jeśli mimo wszystko, formalności Cię przerażają – skontaktuj się ze mną.

III. Ciesz się swoją wymarzoną podróżąJak zorganizować podróż do Bhutanu w 3 krokach w 2020 r?

5 thoughts on “Jak zorganizować podróż do Bhutanu w 3 krokach w 2020 r?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.