Jak zorganizować podróż do Bhutanu w 3 krokach w 2020 r?

Jak zorganizować podróż do Bhutanu w 3 krokach w 2020 r?

Bhutan to jeden z najbardziej tajemniczych krajów na ziemi. I jeden z najtrudniej dostępnych – niewiele połączeń lotniczych, droga lądowa dostępna tylko z Indii i jeszcze te opłaty… Jak się zabrać za organizację wyjazdu?


KROK I. ZAPLANUJ


Pamiętaj o wysokim i niskim sezonie

Wysoki sezon w Bhutanie to wiosna (marzec – maj) i jesień (wrzesień – listopad). Niski sezon turystyczny to lato i zima. Warto zwrócić na to uwagę planując podróż. Dlaczego – bo ceny się sporo różnią. W sezonie to 250-290 USD za dzień, a poza – 200-240 USD.

W 2019 i 2020 r. podróżowanie na wschód Bhutanu jest tańsze. Król zrezygnował z pobierania royalty ( 65 USD) za pobyt w dzongkhagach (województwach) na wschodzie kraju.

Bhutan ceny


Zdecyduj jak chcesz się dostać do Bhutanu

Do wyboru masz drogę lądową, albo powietrzną. Jeśli zdecydujesz się na podróż lądem, do wyboru masz dwa przejścia graniczne

  • Phuntsholing – po stronie indyjskiej Jaigaon w Bengalu Zachodnim
  • Samdrup Jonkhar – po stronie indyjskiej Darranga w Assamie

Jeśli zdecydujesz się na lot do Bhutanu – nie masz zbyt wielkiego wyboru. Jedyne międzynarodowe lotnisko znajduje się w Paro.

Jeśli planujesz skorzystać z przejścia granicznego w Samdrup Jonkhar upewnij się czy jest otwarte

w 2019 r. przejście było okresowo zamykane

Dostosuj porę roku do tego co chcesz zobaczyć

Jeśli wybierasz się na trekking, wiosna i jesień to najlepsza pora – temperatury są umiarkowane, a widoczność doskonała. W lipcu i sierpniu w Bhutanie padają deszcze monsunowe. Trzeba się liczyć z tym, że codziennie, godzinę lub dwie pada. Zima to dobry czas dla miłośników ptaków – można m.in. obserwować żurawie czarnoszyje, które przylatują w tym czasie z Wyżyny Tybetańskiej. Jeśli przyjeżdżasz do Bhutanu ze względów religijnych, każda pora jest dobra.
Warto też dostosować swój pobyt do festiwali religijnych – tzw. tshechu. Te najpopularniejsze, jak Paro Tshechu czy Thimphu Tsheczu odbywają się w wysokim sezonie turystycznym (pobierz kalendarium festiwali w 2020 r.). Jeśli zależy Wam na mniejszych tłumach turystów rozważcie inne festiwale jest ich w Bhutanie wiele wciągu całego roku.

Jeśli chcesz pojechać z Tybetu do Bhutanu, to musisz wiedzieć, że nie ma przejścia granicznego ani połączenia lotniczego. Po drodze trzeba odwiedzić jeszcze Nepal.

Więcej rad dla osób wybierających się w podróż do Bhutanu znajdziesz tutaj

Etap planowania mamy już za sobą. Teraz czas na załatwianie formalności.


Nie masz czasu na organizację podróży?

A gdyby ktoś załatwił wszystko za Ciebie?


II. Załatw formalności


Zarezerwuj lot do Bhutanu

W Bhutanie jest jedno lotnisko międzynarodowe, w Paro. Obsługuje ono połączenia z Indiami (Delhi, Kalkuta, Bagdogra, Guwahati, Gaya), Nepalem (Katmandu), Singapurem, Tajlandią (Bangkok) i Bangladeszem (Daka).

Wybierz touroperatora i opłać wycieczkę

Turyści mogą podróżować po Bhutanie pod warunkiem, że mają wykupioną wycieczkę u licencjonowanego bhutańskiego tour-operatora. Wybór jest ogromny – rządową licencję posiada przeszło 1000 biur. Ostatnimi czasy zdarzało się, że turyści zdawali się na biura bez licencji, przelewali opłatę i zostawali z niczym. W takiej sytuacji rząd Bhutanu, wam nie pomoże – musicie sobie radzić sami, dlatego wybór sprawdzonego biura jest tak ważny. Żeby mieć pewność, że wszystko będzie jak należy zapraszam Cię do skorzystania z mojej oferty.

Zapłać

Tour operator poda Ci numer oficjalnego rządowego konta bankowego na które musisz przelać 100% ceny pobytu + opłatę za wizę. Tour operator otrzyma pieniądze dopiero po twoim wyjeździe z Bhutanu. Cena jest stała i nic się tu nie utarguje.

Co jest w cenie?

Opłata 200 – 290 USD w zależności od sezonu i ilości osób to tzw. minimalny pakiet dzienny obejmujący zakwaterowanie w hotelu 3-gwiazdkowym, 3 posiłki dziennie, zwiedzanie, licencjonowanego lokalnego przewodnika, transport w Bhutanie, 65 USD royalty czyli podatku królewskiego, z którego finansowane są darmowe szkoły, szpitale i infrastruktura, itp. Jeśli chcesz tańszy hotel – nie ma sprawy, ale cena zostaje ta sama, jeśli droższy – musisz dopłacić (przykładowo 1 noc w hotelu Amankora w Bhumtangu to bagatela 1500 USD).

Wiza do Bhutanu

Bhutan nie posiada żadnej ambasady ani konsulatu, w którym możesz aplikować o wizę. Jak więc się ją załatwia? Bhutan wydaje wizy jedynie turystom, którzy mają zorganizowany wyjazd przez licencjonowanego bhutańskiego tour-operatora lub przez jego reprezentanta (np. biuro podróży) w danym kraju. O wizę w imieniu turysty ubiega się lokalny tour-operator czyli bhutańskie licencjonowane biuro podróży.

Co jest potrzebne:

  • Paszport ważny minimum 6 miesięcy w momencie wjazdu do Bhutanu
  • Opłacony i potwierdzony bilet lotniczy (chyba że wjeżdżasz lądem przez przejście w Phuentsholing albo Samdrup Jonkhar, wtedy nie potrzebujesz biletu). 
  • Pobyt zorganizowany przez lokalne biuro oraz wniesiona opłata (całość ceny + opłata za wizę).
  • Twój tour operator poprosi Cię o przesłanie następujących informacji – imię i nazwisko (jak w paszporcie), adres email, nr telefonu. Będziesz musiał także wysłać skan paszportu.

Wiza wydawana jest na 10 do 3 dni przed datą wjazdu do Bhutanu.

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość, wszystkie formalności zakończone 😉 Dużo zachodu, ale jak się wie jak, to wszystko jest do przejścia. Jeśli mimo wszystko, formalności Cię przerażają – skorzystaj z mojej oferty organizacji podróży.

Teraz możesz przejść do kroku trzeciego 😉


III. Ciesz się swoją wymarzoną podróżąJak zorganizować podróż do Bhutanu w 3 krokach w 2020 r?

5 thoughts on “Jak zorganizować podróż do Bhutanu w 3 krokach w 2020 r?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.