Ile kosztuje podróż do Bhutanu?

Ile kosztuje podróż do Bhutanu?

Ile kosztuje podróż do Bhutanu

Marzysz o podróży do Bhutanu i zastanawiasz się ile kosztuje podróż? No cóż… Dżentelmeni i damy o pieniądzach nie rozmawiają, ale przy planowaniu wyjazdu do jednego z najmniej znanych krajów świata (więcej o organizacji podróży przeczytasz tutaj), to kwestia kluczowa.

UWAGA
Od listopada 2022 ceny pobytu w Bhutanie uległy zmianie – szczegóły znadziesz w poście ile kosztuje podróż do Bhutanu po podwyżce cen.

Ile kosztuje podróż do Bhutanu?

Cena różni się w zależności od sezonu. Wysoki sezon w Bhutanie to wiosna (marzec – maj) i jesień (wrzesień – listopad). Niski sezon turystyczny to lato i zima. W sezonie za dzień pobytu zapłacisz od 250 do 290 USD, a poza sezonem – 200-240 USD.
Skąd biorą się te widełki? Otóż cena uzależniona jest od ilości osób. Jeżeli podróżujesz w grupie 3 i więcej osób to płacisz w zależności od sezonu 250/200 USD za dzień pobytu. Jeżeli chcesz podróżować w pojedynkę albo w dwie osoby musisz dopłacić odpowiednio 40 i 30 USD za dzień za osobę. Do tego dochodzi koszt wizy – 40 USD.

NISKI SEZON (zima/lato)
cena na osobę za dzień pobytu
WYSOKI SEZON (wiosna/jesień)
cena na osobę za dzień pobytu
1 osoba200+40 USD = 240 USD250+40 USD = 290 USD
2 osoby200+30 USD = 230 USD250+30 USD = 280 USD
3 osoby i więcej200 USD250 USD

Policzmy na przykładzie wyjazdu 14-dniowego (14 dni/13 nocy) dla dwóch osób. Pamiętaj, że liczymy noce:
13 x 230 + 40 = 3030 USD na osobę w niskim sezonie
13 x 280 + 40 = 3680 USD na osobę w sezonie wysokim.

Do tego musisz doliczyć jeszcze wszystko, co wychodzi poza koszt standardowego pobytu (na przykład wybierasz się na trekking i potrzebujesz koni i tragarzy) i oczywiście koszt dostania się do Bhutanu.

Co jest w cenie?

Opłata 200 – 290 USD w zależności od sezonu i ilości osób to tzw. minimalny pakiet dzienny. Zawiera:

  • zakwaterowanie w hotelu 3-gwiazdkowym,
  • wyżywienie,
  • opłaty za wstęp do odwiedzanych obiektów,
  • opiekę licencjonowanego lokalnego przewodnika,
  • transport w Bhutanie, a także 65 USD royalty, czyli podatku królewskiego, z którego finansowane są darmowe szkoły, szpitale i infrastruktura itp.

Jeśli chcesz tańszy hotel albo homestay – nie ma sprawy, ale cena zostanie ta sama, jeśli droższy – musisz dopłacić (przykładowo 1 noc w hotelu Amankora w Bhumtangu to bagatela 1500 USD, ale nie martw się, są też tańsze hotele).

Napiwki

Jeszcze jedna rzecz. Licząc koszty, wyprawy uwzględnij napiwki. W Bhutanie przyjęte jest dawanie napiwków kierowcy i przewodnikowi. Sugerowane kwoty to 20 USD za dzień dla przewodnika i 10 USD za dzień dla kierowcy.

W restauracji nie ma potrzeby dawać napiwku, 10% za obsługę jest wliczone do rachunku.

Jak obniżyć koszty?

Ceny w Bhutanie są stałe – nie ma możliwości negocjacji standardu noclegów, chyba że chcemy go podwyższyć, ale wtedy potrzebna jest dopłata. Ten sposób obniżenia kosztów odpada.

Co możemy zatem zrobić?

  • Pojechać poza wysokim sezonem – ceną będzie niższa o 50 USD na dzień.
  • Zebrać grupę co najmniej 3 osób – odpada wtedy dopłata 40-30 USD za dzień.
  • Skrócić pobyt do 4 – 5 dni, a podróż do Bhutanu połączyć z wizytą w Nepalu lub Indiach.

Chociaż, szczerze mówiąc, tego ostatniego rozwiązania nie polecam, bo w 4 dni zobaczysz w Bhutanie bardzo niewiele, a szkoda.

Jeśli decydujesz się na przekroczenie granicy lądowej — lepiej zdecydować się na nocleg w Indiach i następnego dnia rano wjechać do Bhutanu, niż przekraczać granicę po południu (pamiętaj, że płaci się za noc spędzoną na terenie Bhutanu).


Podróż do Bhutanu to marzenie wielu osób. Można rozkoszować się ciszą i spokojem. Zachwycać pięknem krajobrazów i wspaniałą architekturą. Poczuć się poza czasem, bo w Bhutanie czas zwalnia… Poznać, ponoć najszczęśliwszych na ziemi, ludzi i spróbować tradycyjnych bhutańskich potraw – pierożków momo, ema datsi czy paproci nakay. Więcej na temat kuchni Bhutanu znajdziesz w moim najnowszym e-booku – pobierz fragment.

Marzysz o podróży do Bhutanu?

Lubisz podróżować indywidualnie albo z grupą przyjaciół? Cenisz sobie żeby podróż była w 100% dostosowana do Ciebie?
Przygotuję dla Ciebie wymarzoną podróż!

Ile kosztuje podróż do Bhutanu?
Tagged on:     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.