Ciekawostki na temat Bhutanu

Ciekawostki na temat Bhutanu


Ciekawostki na temat Bhutanu

Przygotowałam dla Ciebie dzisiaj ciekawostki na temat Bhutanu. Z czym kojarzy nam się Kraina Grzmiacego smoka? Z ostatnią Shangri La, ze szczęściem, z dużymi opłatami dla turystów za wjazd, czy z… gazem technicznym? To ostanie skojarzenie jest dość częste. Mam dla Ciebie nieco, może mało przydatnych z punktu widzenia turysty, ale za to wielce interesujących faktów na temat tego kraju.


Ciekawostki na temat Bhutanu

Zaczynamy….

1.

Większość turystów planujących podróż do Bhutanu wybiera połączenie lotnicze. Tak jest szybciej i mniej męcząco. Warto wiedzieć, że ze względu na trudne warunki na lotnisku w Paro jedynie kilku pilotów na świecie (w 2011 r. było ich 8) ma certyfikat pozwalający im na lądowanie na tym lotnisku. Pas startowy jest bardzo krótki (Bhutańczycy śmieją się, że to jeden z najdłuższych prostych kawałków asfaltu w ich kraju), a lądowanie odbywa się bardzo blisko gór, co znacząco ogranicza widoczność.

2.

Pierwsi turyści wjechali do Bhutanu jesienią 1974r. Król aby uniknąć masowego napływu turystów wprowadził bardzo wysokie opłaty dla odwiedzających, w myśl zasady, że liczy się jakość a nie ilość. Obecnie turystyka jest jedną z głównych gałęzi gospodarki Bhutanu – w 2015 r. odnotowano rekordowe przychody z tej branży – 73 mln USD.

3.

Bhutan jest monarchią konstytucyjną. Król jest świecką i duchowną głową kraju, ale swoją władzę współdzieli z rządem i parlamentem. W 2008 r. IV Król przekazał koronę najstarszemu synowi. Jigme Kesar Namgyel jest najmłodszym rządzącym królem na świecie – ma 40 lat (ur. 21.02.1980 r.). Rządy może sprawować do 65 roku życia, kiedy to zgodnie z konstytucją musi przejść na emeryturę. Jest też jednym z najskromniej żyjących władców. Mieszka w willi, a nie w pałacu, do pracy chodzi piechotą, a w oficjalne podróże udaje się samolotem rejsowym.

4.

W 1971 roku ONZ wpisało Bhutan na listę członków, ale żeby do tego doszło III. król Bhutanu – Jigme Dorji Wangchuk musiał oszacować populację kraju. Zrobił to z dużą „górką”. Z szacunków wynikało, że Bhutańczyków są 2 miliony (ONZ przyjmował tylko kraje o ludności większej niż 1 mln). Spis powszechny z 1988 r. wykazał, że w Bhutanie mieszka ok. 740 tys. osób, z czego ponad 20% (nieoficjalnie mówi się o 30 – 40 %) to mniejszość nepalska. Obecnie liczbę mieszkańców szacuje się na 811.752 osoby.

5.

Stolica – Thimphu – powstała w latach ’50 XX w. Są tu jedyne schody ruchome w kraju i jedyna dwupasmówka; były też światła drogowe, ale lepiej w kierowaniu ruchu sprawdził się policjant i zrezygnowano z tego udogodnienia.

6.

W ubiegłym roku (2016) w Bhutanie pojawił się pierwszy helikopter. Obecnie są dwa.

7.

Bhutan to jedyny kraj na świecie, w którym mierzy się wskaźnik Szczęścia Narodowego Brutto. 95% mieszkańców tego kraju deklaruje, że czują się szczęśliwi. Bhutańczycy otrzymują darmową edukację oraz opiekę zdrowotną. Wprowadzając nowe przepisy i nowe inwestycje rządzący zobligowani są do sprawdzania czy przynoszą one dobrobyt obywatelom kraju. W 2011 r. ONZ podchwycił ten temat i postanowił opracować wskaźnik, który obejmowałby społeczny, zdrowotny i związany ze środowiskiem naturalnym dobrostan społeczeństw. Bhutan w tej kwestii jest niedoścignionym wzorem – dba się tu nie tylko o szczęście ludzi, ale i zwierząt – np. świnie karmi się marihuaną, która rośnie tu dziko, aby były grubsze i szczęśliwsze 🙂

8.

Bhutan jest jednym z ostatnich krajów, w którym wprowadzono Internet i telewizję (1999 r.) i pierwszym, który całkowicie zakazał produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych.

9.

W 2015 r. Bhutan ustanowił rekord Guinnessa w sadzeniu drzew – w ciągu jednej godziny grupa 100 osób posadziła ich niemal 50.000.

10.

Drzewa symbolizują długowieczność, współczucie i piękno – w 2016 r. w prezencie dla nowo narodzonego następcy – „Gyalsey’a”, mieszkańcy Bhutanu zasadzili 108 tys. drzewek.

11.

Bhutan jest jedynym krajem na świecie, który ma tzw. „ujemny ślad węglowy”, czyli pochłania więcej CO2 niż produkuje. Jak to możliwe? Bhutan wykorzystuje energię hydroelektryczną, a we wprowadzonej w 2008 r. konstytucji znajduje się zapis, że 60% terenu kraju musi być pokryta lasem.

12.

Bhutan jest pionierem jeśli chodzi o ochronę środowiska. Rezerwat Manas (obecnie park narodowy) założony w 1966 r. przez III. Króla był pierwszym obszarem chronionym w Azji. Parki narodowe stanowią 43% powierzchni kraju. Co ciekawe, połączone są ze sobą zielonymi korytarzami, tak by zwierzęta mogły się swobodnie przemieszczać.

13.

W tropikalnych lasach na południu kraju żyją jedne z ostatnich, na subkontynencie azjatyckim, tygrysów. Ich populacja jest względnie duża, stabilna i do tego przystosowana do życia na dużych wysokościach. Po raz pierwszy stwierdzono obecność tych zwierząt powyżej 4000 m n.p.m.

14.

Najwyższa góra Bhutanu – Gangkhar Puensum (7570 m n.p.m.) jest zarazem najwyższym niezdobytym szczytem na ziemi. W 2003 r. zakazano wspinaczki gdyż wg lokalnych wierzeń góry są siedzibami bogów.


Ciekawostki na temat Bhutanu są interesujące, a czasem zabawne. Królestwo Grzmiącego Smoka jawi się nam niczym kraina z bajki. Ale jak w każdej porządnej bajce muszą być także i czarne charaktery. O ciemnych stronach tego kraju, opowiem Wam już po powrocie. 🙂



Ciekawostki na temat Bhutanu
Tagged on:     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.