Jak załatwić wizę do Birmy?

Jak załatwić wizę do Birmy?

Wiele osób dla, których przygotowuję wyjazdy do Birmy pyta mnie “jak załatwić wizę” do tego pięknego kraju. Wydaje się to trudne ponieważ w Polsce nie ma żadnej birmańskiej placówki dyplomatycznej. Jak się do tego zabrać? Są 4 możliwości:

1. Ambasada Myanmaru w Berlinie
2. Biura pośrednictwa wizowego
3. Ambasada Myanmaru w Bangkoku i Konsulat w Chiang Mai
4. E-wiza

Ambasada w Berlinie

Co musimy przygotować?

  • Paszport ważny jeszcze minimum 6 miesięcy
  • Dwa formularze wniosków wizowych wypełnione w j. angielskim (do pobrania ze strony ambasady)
  • Dwa aktualne kolorowe zdjęcia biometryczne z białym tłem (przyklejone do formularzy, nie wolno używać zszywek)
  • Powrotny bilet lotniczy
  • Opłata wizowa – 40 Euro – płatne na miejscu gotówką, lub przelewem

Jeśli zamierzacie podróżować z dziećmi (nawet jeśli macie wpisane dzieci do paszportu), pamiętajcie, że musicie dla nich wyrobić osobne wizy.

Co musimy znać:

  • Adres hotelu, w którym zamierzamy się zatrzymać w Birmie lub biura podróży, które organizuje nam wyjazd
  • Plan pobytu

Przyjmowanie wniosków wizowych odbywa się w dni robocze od 10:00 do 12:00. Odbiór wiz – od 14:00 do 15:00.

W przypadku jeśli zamierzamy wysłać dokumenty pocztą (koniecznie LISTEM POLECONYM) będą potrzebne dodatkowo:

  • Koperta (z samoprzylepnym zamknięciem), wystarczająco duża by pomieścić paszport (/paszporty),
  • 10 Euro w gotówce na znaczek

Dokumenty wysyłamy na adres: Embassy of the Republic of the Union of Myanmar, Thielallee 19, 14195 Berlin, Federal Republic of Germany.

Wyrobienie wizy zajmuje 3 dni. Nie ma usług ekspresowych. W przypadku jeśli wysyłamy dokumenty pocztą, całość procedury zajmie nam ok. 2 tygodni.

Ważne: wiza jest ważna tylko 90 dni od daty wydania (czyli w tym okresie musi nastąpić wjazd) – nie ma sensu wyrabiać jej wcześniej bo przepadnie.

Kiedy załatwiałam swoja pierwsza wizę do Birmy Andrzej Muszyński poradził mi, że warto napisać także miły list do Ambasadora, bo Birmańczycy przykładają dużą rolę do formy i grzeczności. Ale to było jeszcze w czasach, kiedy Birma nie była aż tak bardzo otwarta na turystów i nie było gwarancji, że się wizę dostanie. Teraz nie ma już takiej potrzeby.

Firmy pośrednictwa wizowego

Firmie trzeba dostarczyć te same dokumenty co do Ambasady. Firma załatwi sprawy za nas. Koszt całego przedsięwzięcia to ok. 500 – 600 zł.

Ambasada Myanmaru w Bangkoku / Konsulat w Chiang Mai 

Ambasada znajduje się koło stacji Surasak (linia Silom); adres: 132, Sathorn Nua Road, BANGKOK 10500, (662) 234-4698, 233-7250, 234-0320, 637-9406
Konsulat w Chiang Mai – adres: Maneenopparat Soi 3, Mueang Chiang Mai District, 50200

Koszt wizy to 1600 THB. Jej wyrobienie zajmuje 2 dni robocze. W uzasadnionych przypadkach (jeśli np. mamy wykupiony bilet na lot w ciągu najbliższych 24 godzin), wiza wydawana jest w trybie ekspresowym (może zostać poprana wyższa opłata).

Odbiór wizy możliwy jest w godzinach od 15:30 do 16:30. W sezonie turystycznym (październik – luty) trzeba się liczyć z długimi kolejkami, zarówno przy składaniu wizy, jak i przy jej odbiorze.

E-wiza

Najprostszym sposobem jest wyrobienie wizy przez interent. Można to zrobić na oficjalnej stronie Ministerstwa Imigracji. Uważajcie na oszustów – w necie jest kilka firm, których strony wyglądają bardzo podobnie, ale opłata za wizę jest wyższa.

E-wizy są akceptowane na lotnisku w Rangunie, Mandalai i Naypitaw, oraz na 3 lądowych przejściach granicznych Mae Sai/Tachileik, Mae Sot/Myawaddy i Ranong/Kawthaung. Na pozostałych przejściach lądowych trzeba mieć wizę wklejoną do paszportu. Przejścia graniczne z Chinami i Indiami wymagają oprócz wizy specjalnego pozwolenia.

Jak uzyskać e-wizę?

  • Sprawdzić czy mamy paszport jest ważny min 6 miesięcy
  • Przygotować skan aktualnego paszportowego zdjęcia biometrycznego (W KOLORZE)
  • Mieć kartę kredytową. Opłaty przyjmowane są jedynie za pomocą karty kredytowej. Akceptowane są Visa, Master Card, American Express oraz JCB. Koszt wizy to 50 USD wiza turystyczna, 70 USD biznesowa.

Następnie:

  • Wchodzimy na stronę Ministerstwa – w zakładkę Apply eVisa, gdzie wypełniamy formularz i dokonujemy płatności kartą
    Mniej więcej w godzinę po zarejestrowaniu wniosku i wpłaty otrzymamy potwierdzenie na adres mailowy. Wiza jest ważna tylko 90 dni od daty wydania (czyli w tym okresie musi nastąpić wjazd) – nie ma sensu wyrabiać jej wcześniej bo przepadnie.
  • Pobieramy potwierdzenie. Procedura wydania wizy zajmuje 3 dni robocze. Po tym czasie na adres mailowy wysyłane jest potwierdzenie. Można je także pobrać ze strony internetowej.
  • Przed wyjazdem potwierdzenie należy wydrukować (może być wydruk czarno-biały, ale musi być czytelny) i zabrać ze sobą.
  • Na lotnisku podchodzimy ze wszystkimi innymi do odprawy (nie ma specjalnego okienka). Pokazujemy wydruk i urzędnik wbija nam pieczątkę wjazdową.

W związku z wprowadzeniem e-wizy zaprzestano wydawania VISA on ARRIVAL.

A co zrobić jeśli przekroczyliśmy czas na jaki wydana jest wiza?

Wiza turystyczna umożliwia wjazd na 28 dni. Nie ma formalnej możliwości jej przedłużenia. Jeżeli czas pobytu po wygaśnięciu wizy nie przekracza dwóch tygodni, przy wyjeździe z Myanmy wystarczy zapłacić “karę” – 3 USD za każdy dzień i po wszystkim.


Marzysz o podróży do egzotycznej krainy rodem z wierszy Rudyarda Kiplinga?

Chcesz zanurzyć się w eleganckie dzielnice kolonialnego Rangunu albo napić się drinka, w jednym z najsławniejszych hoteli Azji, wybudowanego dla królowej Wiktorii. Wyruszyć w rejs po Irawadi na pokładzie zabytkowego statku pandaw? Wędrować wraz z rozmodlonymi ludźmi wokół pagody Schwedagon i poczuć atmosferę tego najświętszego miejsca Złotej Ziemi – jego spokój i magię? Zachwycić się urodą ludzi, pięknem krajobrazów i birmańskiej sztuki? A może masz ochotę wybrać się w Himalaje birmańskie albo odwiedzić plemiona w odległych rejonach Birmy? O wschodzie słońca podziwiać z balonu pagody w Baganie? Odpocząć od zgiełku na rajskiej plaży? Posmakować pysznej birmańskiej kuchni? Podziwiać widoki przy lampce wina w lokalnej winnicy w Szanie?


Jak załatwić wizę do Birmy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.