Yarchen Gar – miasto mniszek

Yarchen Gar – miasto mniszek


W czerwcu tego roku władze Chin rozpoczęły “przebudowę” klasztoru Yarchen Gar. Część mniszek została odesłana do domów.

W całym regionie panuje bardzo napięta atmosfera. Klasztor jest zamknięty dla cudzoziemców (ale także i obywateli ChRL). Próby przedostania się tam kończą na komisariacie,

Jak pokazuje przykład Larung Garu, “przebudowa” potrwa najpewniej kilka lat.


Yarchen Gar (chiń. Yaqing si)
Oficjalna nazwa: Yaqên Orgyän Samdänling. Tradycja: Nyingma
Lokalizacja: region Baiyü (Pelyul), Tybetańska Autonomiczna Prefektura Garze, Kham, prowincja Syczuan.

Położony w zakolu rzeki, w odizolowanej dolinie w Khamie, na wysokości 3900 m n.p.m., Yarchen Gar, jest największym skupiskiem mniszek i mnichów na świecie. Zamieszkuje go przeszło 10.000 osób, z czego większość (ok. 7 tys.) to kobiety. Kobieca część klasztoru leży na zachodnim brzegu rzeki, zaś niewielka grupa mnichów mieszka na wschodnim brzegu. Mnisi nie mają wstępu żeńskiej części klasztoru. Wielu mnichów i mniszek przybyło tu w 2001 r. po tym jak Larung Gar, koło Sertharu, został częściowo zniszczonych przez Chińczyków. Ze względu na restrykcyjną politykę rządu Chin wobec praktyk religijnych większości mnichów i mniszek oficjalnie nie przynależy do klasztoru i żyją w strachu, że zostaną usunięci przez władze. 

DSC_1847

Klasztor, chociaż dosłownie „gar” oznacza obozowisko osób praktykujących Dharmę, czyli naukę Buddy, powstał w 1985 r. Na jego czele stoi opat – Achuk Rinpocze – jeden z największych i najbardziej urzeczywistnionych nauczycieli dzogchen. 

Warunki życia w klasztorze są bardzo ciężkie. Brakuje mieszkań i domków odosobnieniowych – populacja mieszkańców nieustająco się zwiększa wraz z napływającymi z Tybetu i Chin nowymi studentami. Woda, żywność i odzież dostarczane są bardzo rzadko. Prąd jest tylko przez 3 godziny dziennie – od godz. 19 do 22.

Mimo ciężkich warunków i nękających chorób mniszki wykazują niezwykłą wytrzymałość i wytrwałość, pilnie praktykując nauki Buddy i szukając wyzwolenia z samsary. Do Yarchen Gar nie przyjeżdża się studiować filozofię, tu przyjeżdża się żeby praktykować.

I tu ciekawostka, obecnie w Chinach da się zauważyć renesans buddyzmu. Wielu Chińczyków, po latach przymusowego ateizmu, powraca do praktyki buddyjskiej między innymi w jej tybetańskiej odmianie. Buddyzm w Chinach rozkwita (o czym rzadko się mówi) ale też podlega ewolucji. Zdecydowanie największą wagę przykłada się do studiowania – powstają nowe shiedry (“uniwersytety”), wydaje się setki tytułów dotyczących studiowania Dharmy. Miejsca takie jak Yarchen Gar, czy Gebchak, w których główna uwaga skupia się na praktyce, stają się obiektem krytyki. 

Yarchen Gar. Informacje praktyczne

Jeżeli niestraszne są Wam trudne warunki i chcecie doświadczyć całkowitej izolacji lub poczuć buddyjską atmosferę klasztoru – Yarchen Gar to dobry wybór. Jeśli szukacie ciepłej wody w kranie i czystego łóżka – lepiej zapomnijcie o tym miejscu.

W związku z położeniem klasztoru w odległym rejonie Khamu i złym stanem dróg, Yarchen Gar odwiedza niewielu turystów. W ostatnich latach urzędnicy często próbują uniemożliwić cudzoziemcom pobyt w Garze i nocowanie w okolicy. Lokalni przewodnicy mają nieformalny zakaz zabierania turystów do kobiecej części klasztoru, mimo że nie ma po temu żadnych prawnych czy kulturowych powodów.

Co warto zobaczyć

  • Klasztor. W Sali zgromadzeń znajdują się piękne malowidła naścienne. Można także wziąć udział w pudży.
  • Wielki posąg Guru Rinpocze na obrzeżach klasztoru.
  • Dolina, w której położony jest Gar latem i jesienią jest świetnym miejscem na trekking.

Jak dojechać?

NIE potrzebujesz permitu, żeby tu przyjechać 

Krok 1. Chengdu –  Ganzi

Mamy tu dwie możliwości – albo wziąć bezpośredni autobus z Chengdu do Ganzi (podróż trwa ok. 10 godzin, koszt 254 RMB), albo samodzielnie dojechać do Kangdingu (więcej możliwości) i stąd próbować ruszyć dalej. Autobus z Kangdingu do Ganzi jedzie ok. 7 h, a koszt to 124 RMB.  Jeśli zdecydujemy się na wariant z Kangdingu – warto po drodze zatrzymać się w Tagongu.

Krok 2. Ganzi – Yarchen Gar
Publiczne minibusy z Ganzi do Yarchen Gar kosztują ok. 70 RMB od osoby i wyruszają, kiedy zbierze się komplet pasażerów. Podróż trwa około 4 godzin. Przystanek minibusów zlokalizowany jest ok. 50 m. od hotelu Himalaya przy warsztacie samochodowym. Trudno przeoczyć to miejsce – w pobliżu zawsze czekają grupki mniszek i mnichów. Inną możliwością jest wynajęcie samochodu (7 miejsc) – to koszt ok. 500 RMB.

Kiedy jechać?

Latem i jesienią. Zimą temperatura w tym rejonie spada do -20 – -30 stopni Celsiusza.

Noclegi

Podróżni zazwyczaj zatrzymują się w Yarchen Gar, żeby zrobić kilka zdjęć i jadą dalej. Jeśli jednak zdecydujecie się tutaj zatrzymać, to możliwości noclegowe są bardzo ograniczone. Mniszki prowadzą 2 przyklasztorne guesthouse’y. Można się także zatrzymać w wiosce oddalonej o 20 minut – Xia Cun droga w kierunku Baiyu) – znajduje się tutaj kilka pensjonatów.
Ceny noclegów wahają się od 30 RMB za łóżko do 200 – 300 RMB za pokój.

I jeszcze jeden..


Yarchen Gar – miasto mniszek

2 thoughts on “Yarchen Gar – miasto mniszek

  • 22 listopada, 2017 at 6:18 am
    Permalink

    Witam serdecznie,

    chciałabym zapytać, czy orientuje się Pani w obecnej sytuacji w Yarchen Gar? Bardzo chciałabym odwiedzić to miejsce,ale zastanawiam się, czy dalej jest taka możliwość. Wiem, że Larung Gar jest już w tym momencie niedostępne dla zagranicznych turystów.

    Pozdrawiam

    Reply
    • 25 listopada, 2017 at 3:25 pm
      Permalink

      Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi ale właśnie co wróciłam z Birmy. Z tego co wiem od moich tybetańskich przyjaciół z tego rejonu, Yarchen Gar jest dostępny dla turystów.
      Pozdrawiam serdecznie.
      Iwona

      Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.