Yarchen Gar – miasto mniszek

Yarchen Gar – miasto mniszek

Yarchen Gar (chiń. Yaqing si)
Oficjalna nazwa: Yaqên Orgyän Samdänling. Tradycja: Ningma
Lokalizacja: region Baiyü (Pelyul), Tybetańska Autonomiczna Prefektura Garze, Kham, prowincja Syczuan.
Położony w zakolu rzeki, w odizolowanej dolinie w Khamie, na wysokości 4000 m n.p.m., Yarchen Gar, jest największym skupiskiem mniszek i mnichów na świecie. Zamieszkuje go przeszło 10.000 osób, z czego większość to kobiety. Kobieca część klasztoru leży na zachodnim brzegu rzeki, zaś niewielka grupa mnichów mieszka na wschodnim brzegu. Wielu mnichów i mniszek przybyło tu w 2001 r. po tym jak Larung Gar, koło Sertharu, został częściowo zniszczonych przez Chińczyków. Ze względu na restrykcyjną politykę rządu Chin wobec praktyk religijnych większości mnichów i mniszek oficjalnie nie przynależy do klasztoru i żyją w strachu, że zostaną usunięci przez władze. Mnisi nie mają wstępu żeńskiej części klasztoru.

DSC_1847

Klasztor, chociaż dosłownie „gar” oznacza obozowisko osób praktykujących dharmę, czyli naukę Buddy, powstał w 1985 r. Na jego czele stoi opat – Achuk Rinpocze – jeden z największych i najbardziej urzeczywistnionych nauczycieli dzogchen. Rinpocze jest głową szkoły Ningma (najstarszej tradycji buddyzmu tybetańskiego) w Chinach.
Warunki życia w klasztorze są bardzo ciężkie. Brakuje mieszkań i domków oddosobnieniowych – populacja mieszkańców nieustająco się zwiększa wraz z napływającymi z Tybetu i Chin nowymi studentami. Woda, żywność i odzież dostarczane są bardzo rzadko. Prąd jest tylko przez 3 godziny dziennie – od godź.19 do 22.
Mimo ciężkich warunków i nękających chorób mniszki wykazują niezwykłą wytrzymałość i wytrwałość, pilnie praktykując nauki Buddy i szukając wyzwolenia z sansary. Do Yarchen Gar nie przyjeżdża się studiować filozofię, tu przyjeżdża się żeby praktykować.

Informacje praktyczne

Jeżeli niestraszne są Wam trudne warunki i chcecie doświadczyć całkowitej izolacji lub poczuć buddyjską atmosferę tego miejsca – Yarchen Gar to dobry wybór. Jeśli szukacie ciepłej wody w kranie i czystego łóżka – lepiej zapomnijcie o tym miejscu.
W związku z położeniem klasztoru w odległym rejonie Khamu i złym stanem dróg, Yarchen Gar odwiedza bardzo mało turystów. W ostatnich latach urzędnicy często próbują uniemożliwić cudzoziemcom pobyt w Garze i nocowanie w okolicy. Lokalni przewodnicy mają nieformalny zakaz zabierania turystów do kobiecej części klasztoru, mimo że niema po temu żadnych prawnych czy kulturowych powodów.

Atrakcje

  • Klasztor. W Sali zgromadzeń znajdują się piękne malowidła naścienne. Można także wziąć udział w pudży.
  • Wielki posąg Guru Rinpocze na obrzeżach klasztoru.
  • Dolina, w której położony jest Gar latem i jesienią jest świetnym miejscem na trekking.

Jak dojechać?

Krok 1. Chengdu – Kangding – Ganzi
Mamy tu dwie możliwości – albo wziąć bezpośredni autobus z Chengdu do Ganzi (podróż trwa dwa dni, z noclegiem w Kangdingu), albo samodzielnie dojechać do Kangdingu (więcej autobusów)i stąd próbować ruszyć dalej. W drodze do Ganzi warto zatrzymać się w Tagongu.

Krok 2. Ganzi – Yarchen Gar
Minibusy z Ganzi do Yarchen Gar kosztują ok. 35 RMB od osoby i wyruszają, kiedy zbierze się komplet pasażerów. Podróż trwa ok 4 godziny. Autobusy zlokalizowane są ok. 50 m. od hotelu Himalaya przy warsztacie samochodowym. Trudno przeoczyć to miejsce – w pobliżu zawsze czekają grupki mniszek i mnichów. Inną możliwością jest wynajęcie minibusa – to koszt ok. 200 RMB.

Kiedy jechać?

Latem i jesienią. Zimą temperatura w tym rejonie spada do -20 – -30 stopni Celsiusza.

Noclegi

Podróżni zazwyczaj zatrzymują się w Yarchen Gar, żeby zrobić kilka zdjęć i jadą dalej. Jeśli jednak zdecydujecie się tutaj zatrzymać, to możliwości noclegowe są bardzo ograniczone. Tylko jedna restauracja Xia Rong Fandian / 呷 绒 饭店 zapewnia noclegi – miejsce w pokoju 3-osobowym kosztuje ok. 20 RMB, a w dormitorium, w którym zatrzymują się zazwyczaj pielgrzymi – 15 RMB.
Można się także zatrzymać w wiosce oddalonej o 20 minut – Xia Cun droga w kierunku Baiyu) – znajduje się tutaj kilka pensjonatów.


Iwona Bartoszcze

Pomagam spełniać marzenia o podróżach do Azji. Zajmuję się organizacją wyjazdów indywidualnych do Tybetu, Bhutanu, Chin, Nepalu i Birmy. Od 2006 r. podróżuję po Azji prywatnie i zawodowo, jako przewodniczka i pilotka wycieczek.


Yarchen Gar – miasto mniszek
Tagged on:                 

5 thoughts on “Yarchen Gar – miasto mniszek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.