Alexandra David-Néel – pierwsza Europejka w Tybecie

Alexandra David-Néel – pierwsza Europejka w Tybecie

alEXANDRA DAVID NEEL

8 września 1969 r. zmarła Alexandra David-Néel – francuska orientalistka, znawczyni Tybetu, śpiewaczka operowa, dziennikarka, odkrywczyni, anarchistka, buddystka i pisarka, która jako pierwsza Europejka dotarła na Dach Świata.

Alexandra urodziła się w 1868 r. w Paryżu, a następnie wraz z rodzicami zamieszkała w Brukseli. Była urodzoną podróżniczką, już jako kilkuletnie dziecko uciekała z domu i przerażeni rodzice musieli jej szukać po okolicy. Nie potrafiła usiedzieć w domu, pociągał ją świat, obce kraje i niekończące się wyprawy gdzie oczy poniosą. W wieku 21 lat miała już na swoim koncie samotną podróż do Londynu i Szwajcarii oraz wyprawę rowerową do Hiszpanii i dookoła Francji.

Zafascynowana filozofią Dalekiego Wschodu, rozpoczęła studia orientalistyczne w Paryżu. W 1890 r. Alexandra pojechała w swoją pierwszą podróż do Indii. Przemierzyła ten kraj wzdłuż i wszerz. Wkrótce wyruszyła w następną podróż, tym razem do północnej Afryki. Tam poznała inżyniera Philippe’a Néela, któremu udało się skłonić ją do małżeństwa. Jednak życie rodzinne zupełnie nie pociągało Alexandry i pan Néel musiał pogodzić się z tym, że jego żona przedkłada włóczęgę nad domowe pielesze. W 1911 r. Alexandra ruszyła ponownie do Indii. Wyjeżdżając obiecała mężowi, że wróci po kilkunastu miesiącach. Zobaczyli się ponownie dopiero 14 lat później.

W jednym z buddyjskich klasztorów Alexandra spotkała młodego mnicha – Yongdena, który został jej przewodnikiem i wiernym towarzyszem podróży. Razem przemierzyli Himalaje. Przebrana za żebraczkę przedostała się do zamkniętej stolicy Tybetu, Lhasy. Znajomość języków (znała sanskryt i język tybetański), odwaga i upór pozwoliły jej dotrzeć do najwybitniejszych mistrzów duchowych Tybetu, co nie tylko pozwoliło jej poznać filozofię wschodu, ale z czasem nawet uzyskać godność lamini (żeński odpowiednik lamy).

Alexandra dotarła także do Japonii i Korei, przemierzyła Chiny oraz Mongolię. Swoją ostatnią podróż do Indii odbyła w wieku 78 lat.

Ostatnie lata życia spędziła w Dordogne we Francji. W wieku 100 lat wystąpiła o nowy paszport, nie zdążyła go jednak użyć. Zmarła 8 września 1969 r., dożywszy prawie 101 lat.

Za: Barbara i Michael Foster “Niezwykłe życie Aleksandry David-Neel”

Alexandra David-Néel – pierwsza Europejka w Tybecie
Tagged on:         

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.