Takster miejsce gdzie urodził się Dalajlama XIV to niewielka wioska, 70 km na na południowy wschód od Xiningu (prow. Qinghai). Po chińsku nazywa się Hongya. Miejscowość położona jest na pograniczu Amdo i Chin. Jest jednym z najważniejszych miejsc na duchowej mapie Tybetu, a mimo to dociera tu niewielu turystów W pobliżu Takster znajdował się klasztor Shadzong Ritro założony przez IV Karmapę – Rolpe Dorje, w którym to przyjął on pierwsze ślubowania od Je Tsonkapy (XIV w.) – wielkiego reformatora Buddyzmu tybetańskiego i twórcy szkoły Gelug, na czele której stoi Dalajlama. Z okien tego klasztoru, Tubten Gyatso – Dalajlama XIII, zatrzymawszy się tu w drodze powrotnej z Chin, w grudniu 1908 r., obserwował domostwo, w którym już za kilkanaście lat lat narodzić się miała jego kolejna inkarnacja – Tenzin Gyatso – Dalajlama XIV.
Takster pierwotnie stanowił pastwiska dla wioski Balangtsa. Z czasem zaczęto tu wznosić domy; w 1935 r. kiedy to urodził się Tenzin Gyatso miejscowość liczyła około 30 chałup. W swojej książce “Dalajlama. Mój Syn. Historia matki“, opublikowanej w 2000 roku, matka XIV Dalajlamy – Diki Cering, opisuje, że regent – 5. Reting Rinpocze podarował jej to domostwo po tym, jak ujrzał go w wizji: “było drzewo na podwórku i stupa (…) w drzwiach i (…) siedział mały czarno-biały pies i duży mastiff na tarasie (…), było wiele narodowości w naszym domu.”.
JAK WYGLĄDA DOM DALAJLAMY?
Heinrich Harrer, austriacki wspinacz (“Siedem lat w Tybecie”), który został nauczycielem Dalajlamy, cytuje Dzasę Kunsangtse – jednego z członków ekipy poszukiwawczej, która odnalazła Tenzina Gyatso, który opisuje ten dom Dalajlamy jako “mały chiński dom chłopski z rzeźbionymi szczytami”. Z kolei Michael Goodman w swojej książce “Ostatni Dalajlama” przedstawia go jako “typowo tybetański”.
Szczegółowy opis budynku możemy odnaleźć w biografii jednego z braci XIV Dalajlamy – Thubtena Jigme Norbu. Dom był prostokątnym założeniem, rozmieszczonym wokół centralnego obszernego dziedzińca. Miał prostokątny płaski dach. Poza drzwiami w fasadzie nie było żadnych otworów. W dachu znajdowały się trzy kominy i dwa otwory wentylacyjne oraz niewielkie rynny. Nad wejściem znajdował się 10-metrowy masz do którego przywiązane były niezliczone flagi modlitewne. Wejście umieszczone było od wschodu, co zabezpieczało dom przed warunkami atmosferycznymi. Szeroki korytarz prowadził na dziedziniec. Po prawej stronie znajdowała się kuchnia, która zajmowała niemal całe wschodnie skrzydło. W północnej części znajdowały się, połączone ze sobą, “salon”, lhakang (domowa kaplica) i sypialnia rodziców Dalajlamy. W południowej części zaś pokój gościnny, magazyny i pomieszczenia dla zwierząt. Dziedziniec wyłożony był łupkiem, a pomieszczenia miały drewniane podłogi.
Miałam okazję odwiedzić to miejsce podczas jednej z pierwszych podróży do Khamu i Amdo w 2007 r. Pamiętam jak toczyłam negocjacje z recepcjonistą Lete Youth Hostel, żeby napisał mi na kartce chińską nazwę miejscowości, a on dowodził mi, że żadne takie miejsce nie istnieje w okolicach Xiningu.
Nie pomagały żadne argumenty logiczne, że skoro Dalajlama urodził się gdzieś w okolicach Ping’an to musi być takie miejsce na mapie…
“- Nie nie ma. Może jest w Yushu /800 km od Xiningu/…”
Stanęło na tym, że recepcjonista napisał mi na kartce zdanie 达赖喇嘛的出生地 (“miejsce urodzenia Dalajlamy”) i tak zabezpieczona ruszyłam do “nieistniejącego” Taksteru. 🙂
Takster miejsce gdzie urodził się Dalajlama XIV. Informacje praktyczne
Z Xiningu najlepiej dojechać autobusem do Ping’an (ok 40 minut) a następnie taksówką ok. 30 km do samego Takster.
W domu można zobaczyć łóżko, w którym spał mały Dalajlama, zdjęcia i pamiątki rodzinne.
Za zwiedzanie domu pobierana jest niewielka opłata.