
Dostaję wiele pytań o podróż z Nepalu do Tybetu. Z Nepalu do Tybetu możesz dostać się na dwa sposoby: lądem i drogą powietrzną. Niestety nadal obowiązują Cię przepisy dotyczące organizacji wyjazdu do Tybetu.
Podróż lądem z Nepalu do Tybetu
W sierpniu 2017 roku lądowe przejście graniczne zostało ponownie otwarte w nowej lokalizacji (poprzednie przejście zostało całkowicie zniszczone w 2015 r. przez trzęsienie ziemi). Dojazd z Katmandu do granicy w Rasuwagadhi pod koniec 2018 r zajmował 7 do 10 godzin. Jeśli napiszę, że do przejechania jest 150 km (tak, dobrze widzisz – sto pięćdziesiąt), to możesz sobie z łatwością wyobrazić jak wygląda droga (opis podróży w drugą stronę znajdziesz tutaj).
Na przejściu granicznym po stronie nepalskiej zostaniesz poproszony o okazanie permitu, bez tego nie przekroczysz granicy.
Samolotem z Katmandu
Drugą opcją jest dostanie się do Lhasy droga powietrzną. Lot trwa ponad godzinę, w sezonie jest kilka połączeń dziennie. I tu uwaga, nie wsiądziesz do samolotu, bez permitu.
Podstawową różnicą pomiędzy wjazdem do Tybetu z Nepalu i z Chin jest wiza. Potrzebujesz CHIŃSKIEJ WIZY GRUPOWEJ, o którą można aplikować jedynie w Ambasadzie ChRL w Katmandu. Wystawienie wizy zajmuje ok 4 dni roboczych (Ambasada nie pracuje w weekendy, święta chińskie i większość świąt nepalskich) i musi to zrobić biuro nepalskie w porozumieniu z biurem tybetańskim, które organizuje Twój pobyt i załatwia permit. Nie możesz zrobić tego samodzielnie.
Tego rodzaju wizy nie wybija się do paszportu – ma ona postać kartki na której wymienieni są wszyscy uczestnicy “grupy” (imię i nazwisko, nr paszportu, data urodzenia, płeć, narodowość i zawód), co implikuje kolejne trudności, o czym za chwilę.
- Jeżeli masz wbitą w paszporcie wizę turystyczną to jest ona bezużyteczna, a dodatkowo nikt Ci za nią nie zwróci pieniędzy.
- Wiza jest ważna dokładnie tyle, ile trwa Twój pobyt w Chinach. Jeżeli masz zamiar po wyjeździe z Tybetu podróżować jeszcze po Chinach musisz poinformować o tym biuro tybetańskie – wystąpi o wizę na dłuższy czas.
- Wizy grupowej nie można przedłużyć.
- Niektórzy próbują obniżyć koszty pobytu w Tybecie zbierając ad hoc grupę w Nepalu. Ponieważ wszyscy członkowie grupy wymienieni są w jednym dokumencie, to wszyscy MUSZĄ OPUŚCIĆ CHINY JEDNOCZEŚNIE (tego samego dnia, z tego samego portu i o tej samej godzinie). Co oznacza, że jeśli przykładowo Ty wracasz do Polski z Pekinu, ktoś inny z Chengdu, a jeszcze ktoś inny z Hongkongu, to ten plan nie zadziała, a dodatkowo narazisz się na duże kłopoty.
RADA EKSPERTA
Jeżeli wybierasz się do Tybetu w pojedynkę, nie martw się – wizę grupową da się też zorganizować dla 1 osoby 🙂

Marzysz o podróży do Tybetu?
Lubisz podróżować indywidualnie albo z grupą przyjaciół? Cenisz sobie żeby podróż była w 100% dostosowana do Ciebie?