Najlepszy termin na podróż do Tybetu

Najlepszy termin na podróż do Tybetu

najlepszy termin na podróż do Tybetu


Dostaję mnóstwo pytań, jaki jest najlepszy termin na podróż do Tybetu? Kiedy jest najlepsza pora?  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od tego co chcesz robić…

Najlepszy termin na podroż do Tybetu, jeśli chcesz zobaczyć Mt. Everest…

… to wiosna i jesień.

Unikaj miesięcy letnich (koniec czerwca, lipiec sierpień, początek września), bo wtedy w rejonie Everestu jest pogodowa ruletka. Możesz mieć szczęście i zobaczyć Everest w pełnej krasie, ale co bardziej prawdopodobne, może się zanieść deszczem na tydzień i nici z widoku. Kilkakrotnie doświadczyłam obu tych sytuacji.

Najlepszy okres to, jeśli nie odstraszają Cię niskie temperatury, zima: grudzień – początek lutego (w zależności od terminu Losaru), wiosna (kwiecień – początek czerwca) i jesień (od października).

Dlaczego w tym zestawieniu nie ma marca? Ponieważ co roku w marcu Tybet jest zamykany dla turystów zagranicznych. Dotyczy to zarówno Lhasy, jak i innych części Tybetańskiego Regionu Autonomicznego.


Jeśli Losar wypada w lutym, Tybet jest zamykany zaraz po. nim

e-book: Podróż do Tybetu. Przewodnik (wydanie II)

Chcesz zorganizować podróż do Tybetu na własną rękę? Z tego przewodnika dowiesz się jak to zrobić.

Jeśli chcesz pójść na trekking w Tybecie centralnym
(na przykład z Gandenu do Samye)

W tym przypadku zasady są podobne co przy podróży pod Everest. Wybieraj wiosnę lub jesień. Lato to pora deszczowa w centralnym Tybecie, musisz się liczyć z opadami kilka razy w tygodniu (jeśli nie pada w ciągu dnia, to pada zazwyczaj w nocy) i zasnutym chmurami niebem. Podczas trekkingu nocuje się w namiotach.Ten duet – namiot i deszcz nie zwiastuje zazwyczaj udanej podróży (no chyba, że ktoś lubi).

Najlepszy termin na podroż do Tybetu jeśli wybierasz się na trekking wokół Mt. Kailash

Najlepszy czas na trekking to okres od maja do października. Optymalną opcją jest lato – dni i noce są cieplejsze, a klimat w zachodnim Tybecie jest suchszy niż w Lhasie, więc i ryzyko wystąpienia deszczu mniejsze. Z początkiem listopada pogoda się zmienia, wieją silne wiatry i pada śnieg. Drogi bywają nieprzejezdne, guesthousy na trasie są zamykane z początkiem listopada.

Wiele osób wybiera się pod Kailash w czasie Sagadawa (czerwiec). Jeśli nie zależy Ci jakoś specjalnie na wzięciu udziału w tym świecie (coraz bardziej tłocznym – biura na całym świecie mają taką ofertę) i nie chcesz wędrować w tłumie turystów – pojedź w lipcu, albo we wrześniu…


Tu jeszcze jedna uwaga – sierpnia generalnie nie polecam, wszędzie są tłumy – Chińczycy mają wakacje i masowo podróżują do Tybetu. Trudno jest też dostać bilety na pociąg czy samolot.


Jeśli zastanawiasz się czy można podróżować do Tybetu zimą – zajrzyj tutaj


Najlepszy termin na podróż do Tybetu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.