Kailash – święta góra w Tybecie

Kailash – święta góra w Tybecie

Mt. Kailash (冈仁波齐 / གངས་ རིན་ པོ་ ཆེ) w Zachodnim Tybecie jest jednym z najważniejszych miejsc kultu. Każdego roku pielgrzymuje do niego tysiące osób z Tybetu, Indii i Nepalu, choć zapewne gdyby nie trudności z uzyskaniem permitu, liczba ta była by znacznie większa. Przez wyznawców buddyzmu i hinduizmu,  Kailash uważany jest za centrum świata.

Niektórzy przypisują mu nadprzyrodzone moce, inni twierdzą, że jest to piramida wybudowana przez kosmitów. Niezależnie od osobistych przekonań fakty są niezaprzeczalne: zbocza góry są ułożone prostopadle względem siebie, każda zgodnie ze stronami świata. Kailash nazywany jest także górą swastyki – na południowym zboczu procesy geologiczne utworzyły kształt naturalnej swastyki.

Nikt nie wspiął się na szczyt góry z wyjątkiem wielkiego jogina Milarepy, który na jej szczycie pokonał pre-buddyjskie demony. Hindusi wierzą, że górę zamieszkuje bóg Śiwa.

O ile duchowa rola góry zależy od naszych własnych przekonań to trudno negować naturalne piękno góry.

2310272529125241734

Trekking wokół Kailash

Trasa trekkingu wynosi 53 km i na jej ukończenie potrzeba 3 dni. Trekking nie jest bardzo trudny ale, nalezy pamiętać o tym, że wędruje się cały czas po dużych wysokościach. Wzdłuż całej trasy znajdziemy “herbaciarnie”, w których możemy przenocować oraz rozliczne sklepy i restauracje, serwujące proste posiłki – dania z ryżu lub makaronu. Większość ludzi pokonuje szlak z małym 30 – 40-litrowym plecakiem; można także wynająć tragarza (ok 40 USD / dzień), ale trzeba to zrobić przed rozpoczęciem wędrówki.

Punktem wyjścia jest Darchen (4690 m n.p.m). Pierwszego dnia wędruje się ok 20 km do klasztoru Dira Puk (5080 m n.p.m.). Następnego dnia rano z Dira Puk wyruszą się na najwyższy punkt całego trekkingu – przełęcz Dolma La (5640 m n.p.m.) i dalej do klasztoru Zutul Puk (4820 m n.p.m.). Drugiego dnia pokonuje się odległość 18 km. Trzeci dzień to powrót do Darchen – 14 km.

Noclegi i wyżywienie

Podróżując w okolice Everestu i dalej na zachód lepiej zapomnieć o europejskich standardach noclegów i restauracji. Saga, Kailash, jezioro Manasarowar leżą w bardzo odległych rejonach Tybetu. Baza noclegowa jaką dysponują, dalece odbiega od tego, do czego my ludzie zachodu jesteśmy przyzwyczajeni. Tak na marginesie – ostatnie “porządne” noclegi znajdziecie w Shelkar (New Tingri) w drodze pod Everest Base Camp. Dalej jest  dużo “trudniej” 🙂 Noclegi są bardzo proste a oferowany standard jest bardzo podstawowy – pokoje są zimne – nie ma ogrzewania, bardzo skromnie wyposażone i zazwyczaj dość brudne. Toalety są na zewnątrz i wizyta w nich nie należy do łatwych i przyjemnych doświadczeń 😉

Restauracje serwują bardzo proste dania z ryżu i makaronu, podstawą jest mięso z jaka, ale wegetarianie mogą liczyć na ryż czy makaron z warzywami (czytaj z kapustą).

1353418316916p17cev3361157f17ld1b9itsi1s8t1p

Ile to kosztuje?

Kailash położony jest 1250 km od Lhasy. Kilka lat temu Chińczycy wybudowali nową tam nową drogą ale i tak podróż zajmuje 3 dni w jedną stronę. Dobry program, który pozwoli nam przede wszystkim na aklimatyzację (najwyższy punkt trasy leży na wysokości 5640 m n.p.m.) oraz zobaczenie czegoś po drodze musi trwać ok 14 dni. Obie te rzeczy powodują, że wycieczki pod Kailash nie należą do tanich. Wybierając się w pojedynkę trzeba się liczyć z kosztem ok 6000 USD, a do tego trzeba doliczyć jeszcze koszty dostania się do Lhasy.

Dobrym rozwiązaniem jest zebranie niewielkiej grupy – przy 6 – 10 osobach cena spada do ok. 2400 USD.

Jeśli nie mam znajomych, którzy chcieliby pojechać z nami do Tybetu – możemy dołączyć do grupy międzynarodowej organizowanej w Lhasie.

 

 

Jeśli interesuje Was Kailash polecam lekturę książki Colina Thubrona “Góra w Tybecie. Pielgrzymka na święty szczyt”. Wprawdzie w tytule znajdziemy pewną nieścisłość, bowiem na Kailash się nie pielgrzymuje, jedynie wokół niego, ale nie zmienia to faktu, że jest to świetna literatura podróżnicza.

 


Iwona Bartoszcze

Jestem przewodniczką i pilotką wycieczek do Birmy, Bhutanu, Nepalu i Tybetu. Pomagam organizować wyjazdy indywidualne do Azji. Współpracuję z lokalnymi tour operatorami w Tybecie, Chinach, Birmie, Nepalu i Bhutanie. Prowadzę wycieczki oraz autorskie programy dla CT Poland, Soul Travel, Barents.

Kailash – święta góra w Tybecie

One thought on “Kailash – święta góra w Tybecie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.