Podróż pociągiem po Chinach, czyli wsiąść do pociągu byle jakiego…

Podróż pociągiem po Chinach, czyli wsiąść do pociągu byle jakiego…

podróż pociągiem po Chinach dla początkujących

Podróż pociągiem po Chinach bywa wyzwaniem. Maryla Rodowicz śpiewała kiedyś “Wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet…”. W Państwie Środka to wcale nie takie łatwe. Pamiętam doskonale jak za pierwszym razem spóźniłam się na pociąg bo… nie wiedziałam jak wejść na peron. Serio 😉 Wszystko poszło nie tak: zbyt późno przyjechałam na dworzec, nie potrafiłam znaleźć odpowiedniej poczekalni, bo byłam przekonana, że tak jak u nas trzeba iść na prosto na peron. W efekcie pociąg mi uciekł. Do dzisiaj pamiętam stres jaki temu towarzyszył.

Ruszamy w podróż pociągiem po Chinach

Bilety można kupić w kasie na dworcu ale można także zarezerwować je (z 2-miesięcznym wyprzedzeniem) na Ctrip-ie. Warto skorzystać z tej opcji jeżeli zamierzamy podróżować w okolicach 1 maja i 1 października (święta państwowe) a także w sierpniu, kiedy to Chińczycy wyruszają na wakacje. Warto skorzystać z tej opcji także jeżeli zależy nam na miejscach leżących lub na krótkim czasie przejazdu. Przykładowo z Pekinu do Chengdu można jechać 14, 21 a nawet 30 godzin. Oczywiście bilety na najszybsze połączenia znikają jako pierwsze.

Zawsze warto sprawdzić, z którego dworca odchodzi pociąg, ponieważ przykładowo, w samym Pekinie przykładowo, są 4 dworce kolejowe: Beijing Railway Station, West Railway Station, South Railway Station i North Railway Station i z każdego realizowane są połączenia do innych destynacji.

Na dworcu trzeba być ok. 1,5 – 2 h wcześniej. Należy udać się do odpowiedniej poczekalni – jej numer wyświetla się na tablicy wraz z numerem pociągu. W poczekalni sprawdzane są bilety, paszporty i jeśli wybieramy się do Lhasy – permit. Stąd udajemy się na peron. Przed wsiąściem do wagonu trzeba okazać bilet. Jeśli mamy miejsce leżące lub sypialne, to w pociągu konduktor zamieni nam bilet na kartonik z nr. miejsca, a bilet oddaje przed stacją docelową.

lhasa-115

Rodzaje pociągów

Kupując bilet zwróćcie uwagę na jaki rodzaj pociągu wystawiony jest bilet. Oznaczenia D,D,C – oznaczają pociągi super-szybkie; a Z, T, K, L, Y, S – pociągi normalne.

Typ pociągu

Maksymalna szybkość

Opis

SUPERSZYBKIE POCIĄGI – bullet trains

G300 km / hNajszybszy; długie dystanse między dużymi miastami
D250 km/hDługie i średnie dystanse między dużymi miastami
C200 km/hKrótkie dystanse, między dwoma sąsiednimi miastami

ZWYKŁE POCIĄGI 

Z – ekspres bezpośredni160 km/hZatrzymuje się tylko na kilku dużych stacjach
T – ekspres140 km/hZatrzymuje się na dużych stacjach
K – pośpieszny120 km/hZatrzymuje się na dużych i średnich stacjach.
Osobowy przyśpieszony120 km/hZatrzymuje się na wielu stacjach po drodze. Pociągi oznaczone są numerami zaczynającymi się od 1, 2, 4, 5.
Osobowy100 km/hZatrzymuje się praktycznie na każdej stacji na trasie. Pociągi oznaczone są numerami zaczynającymi się od 6, 7, 8, 9.
L100 km / hPociąg okresowy, np. w czasie świąt. Duża szansa, że będzie opóźniony.
Y100 km/hTurystyczny
S100 km /hpodmiejski

Jakie informacje znajdziemy na bilecie

I jeszcze jedna super ważna rzecz…

Nie wyrzucaj biletu – bez niego nie wypuszczą cię z dworca 😉

Warunki w pociągu

W super szybkich pociągach znajdziemy miejsca siedzące II klasy, siedzące I klasy i siedzące business class.

W zwykłych pociągach: stojące, siedzące: twarde i miękkie siedzące, hard sleeper (6 miejsc leżących w przedziale), soft sleeper (4 miejsca leżące w przedziale), luxury soft sleeper (2 miejsca leżące w przedziale).

Martwicie się, czy przeciętnego wzrostu Europejczyk może się wygodnie zmieścić na leżance? W hard sleeperach łóżka mają wymiar 180 x 60 cm, w soft sleeperach odpowiednio 190 x 75 cm i 190 x 80 cm, czyli nie jest najgorzej.

Jeśli nie uda nam się kupić biletu na miejsce leżące, zawsze możemy próbować skorzystać ze zrobienia dopłaty do lepszej „klasy” u konduktora. Jeżeli są wolne miejsca w pociągu, to zazwyczaj  nie ma z tym problemu.

Jeżeli podróżujecie z małym dzieckiem, spodziewajcie się specjalnego traktowania. Po pierwsze, przedział oznaczony zostanie przez konduktora pluszowym serduszkiem, a na dodatek wszyscy Wasi współpasażerowie będą aktywnie uczestniczyć w zabawianiu malucha 🙂

Podsumowując, podróżowanie pociągiem po Chinach jest przyjemnym doświadczeniem. Pociągi są czyste, punktualne i dość wygodne. Nie ma także problemów z jedzeniem.

“WARS wita Was”

W pociągu jest wagon restauracyjny, sprzedawane jest także jedzenie z wózków. Jedzenie, jak to w „WARSIE” – różnie z nim bywa.

Warto wziąć ze sobą kubek, herbatę i zapas „chińskich zup” ponieważ w każdym wagonie jest gorąca woda, którą można zalać herbatę, zupę itp. W zupy chińskie można się zaopatrzyć na dworcu lub w każdym chińskim spożywczaku (taniej).

Chcesz się napić dobrej kawy – weź ją ze sobą z kraju 🙂

img_1464-2

Co zabrać ze sobą do pociągu?

Ciepły sweter i skarpety – nie wiedzieć dla czego ale w chińskich pociągach klimatyzacja ustawiona jest w tryb zamrażanie pasażerów.

Stopery do uszu – ułatwią nam zaśnięcie wśród chrapiących współpasażerów.

Przybory toaletowe, bo w przeciwieństwie do polskich pociągów (chociaż to się zmienia u nas na lepsze) w łazienkach jest cały czas woda, wstając rano można się spokojnie umyć (zdarzało mi się nawet myć głowę w pociągu).

Podróżując na długich dystansach warto mieć ze sobą coś co pomoże spędzić czas gdy znudzi nam się patrzenie przez okno. Chińczycy pasjami grają w podróży w gry i łamigłówki; można je nabyć u sprzedawców, którzy przemierzają wagony pociągu z wózkami wypełnionymi różnymi dobrami.

Rozmówki. Jeśli przedział dzielimy nie z cudzoziemcami, a z Chińczykami musimy być przygotowani, że zostaniemy zarzuceni przez współpasażerów pytaniami. Standardowy zestaw to:

  • skąd jesteś?
  • dokąd jedziesz? Rozmowa na temat kto gdzie jedzie, skąd pochodzi i gdzie to jest na mapie Chin to ważny element nawiązywania więzi między pasażerami, jednak z wiedzą geograficzną bywa różnie.
  • ile masz lat? To pytanie pada zarówno w stosunku do kobiet jak i mężczyzn (w Chinach pytanie o wiek kobiety nie jest uważane za obraźliwe).
  • czy masz dzieci?
  • ile zarabiasz?

Podróżowanie pociągiem po Chinach – bezpieczeństwo

Często pytacie mnie, czy podróżowanie po Chinach jest bezpieczne dla podróżujących indywidualnie kobiet. Wielokrotnie zdarzało mi się jechać pociągiem w pojedynkę i nigdy nie czułam się zagrożona. Samotna cudzoziemka praktycznie nie mówiąca po chińsku wzbudzała we współpasażerach uczucia opiekuńcze i w efekcie w moją stronę nieprzerwanie płynął strumień kurzych łapek, uszek świńskich pokrojonych w cienkie paseczki i innych specjałów mających utrzymać mnie w dobrej formie przez kilkadziesiąt godzin podróży. Chińczycy są w tym bardzo podobni do Polaków, wsiadają do pociągu i zanim jeszcze ten ruszy, wyciągają jedzenie. Wielokrotnie ustępowano mi miejsce na krzesełkach, żebym mogła się położyć i trochę przespać w nocy. Kiedyś zdarzyło mi się obudzić przykryta policyjną kurtką. Reasumując Chińczycy są mili i pomocni a chiński pociąg jest bezpiecznym miejscem dla podróżującej kobiety (zakładając że zachowujemy zdrowy rozsądek).

Jeśli wybierasz się pociągiem do Lhasy, tu znajdziesz informacje praktyczne i informacje dotyczące organizacji wyjazdu.  

Podróż pociągiem po Chinach, czyli wsiąść do pociągu byle jakiego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.