Debata w klasztorze Sera

Debata w klasztorze Sera

sera debata mnichów

Jedną z głównych atrakcji Lhasy jest debata w klasztorze Sera. Debaty są integralną częścią edukacji mnisiej i mają na celu poprawienie zdolności umysłowych – bystrości, zdolności analitycznego myślenia oraz szybkiej riposty. W debacie uczestniczą pary mnichów – pytający – bardziej doświadczony mnich i obrońca – nowicjusz.

Początek debaty

Debata przebiega według określonego schematu. Rozpoczyna ją inwokacja do bodhisatwy mądrości. W klasztorze Sera, dziedziniec na którym mnisi mierzą się ze sobą przylega do świątyni Mandżuśriego; posąg bodhisatwy jest lekko przechylony w lewo, tak jakby przysłuchiwał się debacie. Do Mandżuśriego modlą się także uczniowie i studenci, składając mu w ofierze długopisy, jako prośbę o zdanie egzaminu lub podziękowanie za jego pomyślny wynik.

Kto pyta, kto odpowiada

A wracając do debaty; po czym poznać który mnich jest który?
Obrońca wygłasza tezę siedząc, co symbolizuje pokorę i szacunek dla pytającego.
Pytający stoi, jego szata założona jest tak, by prawa ręka była całkowicie odsłonięta; zadając pytanie porusza się w stronę obrońcy wykonując rytualne gesty. Jego zadaniem jest zbić przeciwnika z pantałyku – zmusić do popełnienia błędu i zaprzeczenia samemu sobie. Jeśli uda mu się do tego doprowadzić zawija szatę wokół talii, co symbolizuje zrozumienie i kontrolę nad przeciwnikiem.

Znaczenie gestów:

  • Wyciąganie lewej ręki przed siebie symbolizuje zamykanie drzwi prowadzących do niższych wcieleń
  • Klaskanie w dłonie oznacza łączenie 2 aspektów ścieżki (czyli drogi prowadzącej do oświecenia) np. wiedzy i metody. 
  • Wykonywanie prawą ręką 3 kółek nad głową przeciwnika (tzw. di ‘khor sum) oznacza iż przeciwnik popełnił błąd. 

Debata zaczyna się około 15-tej i trwa zazwyczaj około 2 godzin.

Turystom wolno siedzieć na murku okalającym dziedziniec, nie wolno natomiast wchodzić na plac na którym toczy się debata, Zdjęcia można robić jedynie telefonem.


I jeszcze jedna uwaga. Debata w klasztorze Sera, to nie “ściema” dla turystów. To jeden z elementów edukacji w klasztorach buddyjskich, Najpierw mnisi uczestniczą w wykładach na dany temat. Potem następuje rekapitulacja. W kolejnym etapie muszą przeczytać wszystko, co na dany temat zostało napisane. Na sam koniec muszą jeszcze temat przedyskutować, żeby mieć pewność, że wszystko zrozumieli i to jest debata właśnie.

 
 
Debata w klasztorze Sera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.