Sagadawa; wielka thangka w Gyantse

Sagadawa; wielka thangka w Gyantse

Festiwale w Tybecie sagadawa

Sagadawa (Budda Jyanti) jest świętem upamiętniającym narodziny, oświecenie oraz śmierć Sidarthy Gautamy Buddy. Obchodzone jest w 4 miesiącu kalendarza tybetańskiego. Nieformalnie święto to nazywane jest „urodzinami Buddy”.

SAGADAWA DUCHEN

Najważniejszym dniem w tym świętym miesiącu (a dla wielu buddystów nawet w całym roku) jest Sagadawa Duchen przypadający 15 dnia 4 miesiąca, podczas pełni księżyca. Duchen oznacza „wspaniałą okazję”,

Każdy dobry uczynek, który zrobimy w czasie Świętego Miesiąca, jest szczególnie owocny. Pozytywne czyny mogą nam pomóc „oczyścić negatywną karmę”. Tradycyjnie, zgromadzona w ciągu tego miesiąca, a zwłaszcza w trakcie Sagadawa Duchen, dobra karma pomnaża się wielokrotnie. Dla wielu Tybetańczyków oznacza to wykonywanie dodatkowych praktyk, dbanie o “sila” – moralność. Niektórzy, zostają na ten czas wegetarianami.

Wyprawy do Azji - wyjazdy indywidualne do Tybetu, Bhutanu i Chin

SAGADAWA W GYANTSE

Miałam kiedyś okazję brać udział w obchodach Sagadawa w Gyantse.

O 5 rano, w asyście trąb i bębnów 40 mnichów wyniosło z klasztoru Palkor Chode zwiniętą w długi rulon wielką thangkę. W procesji udali się w stronę północno-wschodniego narożnika murów klasztornych, gdzie znajduje się specjalna konstrukcja do wieszania thanek – ściana zwanej Goku Tramsa. Mnisi powoli rozwijali malowidło. Licznie zebranym wiernym stopniowo ukazywała się postać Buddy Siakjamuniego w otoczeniu Maitreii – buddy przyszłości oraz Manjusriego – bodhisattwy mądrości. Wierni odchodzili do thangki z kathakami (białymi szalami) i w nabożnym skupieniu dotykali płótna, by otrzymać błogosławieństwo od Buddy.

Wielka thangka to tzw thongdrol, czyli obiekt umożliwiający wiernym wyzwolenie z kręgu narodzin poprzez samo zobaczenie go.

Pokaz zakończył się w południe tego samego dnia.

Wielka thangka w Gyantse

W klasztorze znajdują się 2 wielkie thangki (wymiary: 40 x 60 metrów). Są to najstarsze thangki w Tybecie. Tradycja ich rozwieszania sięga początków XV w.

W latach 20’ XX w. angielski agent handlowy Arthur J. Hopkinson (1894 – 1953) uwiecznił uroczystość Sagadawa w Gyantse. Na zdjęciach widzimy ludzi czekających przed Goku Tramsa na rozwinięcie thanki. W tle dolnego zdjęcia widać Tsulaklakhang – główną świątynię klasztoru.

Fot. ze zbiorów British Museum
Fot. ze zbiorów British Museum
Sagadawa; wielka thangka w Gyantse

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.