Granica tybetańsko-nepalska

Granica tybetańsko-nepalska

Tybet. Granica z Nepalem

Update 30.08.2017

Wczoraj Tibet Tourism Bureau ogłosiło, że lądowe przejście graniczne między Tybetem a Nepalem zostało OTWARTE w nowej lokalizacji – wiecej informacji znajdziesz TUTAJ.

 

Granica Tybet - Nepal

Trzęsienie ziemi z 2015 r. zniszczyło całkowicie przejście Zhangmu-Kodari. W związku z ogromnymi zniszczeniami, rząd ChRL zadecydował o przeniesieniu lądowego przejścia granicznego 75 km na zachód do regionu Kyirong.  Nowe przejście graniczne w Kyirong – Rasuwaghadi  miało zostać otwarte dla ruchu turystycznego w czerwcu tego roku, ale nie udało się tego zrobić najprawdopodobniej przez brak wybudowanej drogi od granicy do Katmandu. Jak głoszą lokalne plotki – czekamy teraz na to, że Chiny wybudują Nepalczykom autostradę 😉

Oczywiście było by to rozwiązanie problemu, bo drogi po stronie Tybetańskiej znacznie przewyższają Araniko Highway po stronie nepalskiej, ale jak mawiają sami Nepalczycy: „Nepal jest jak mała bulwa yamu między dwoma wielkimi kamieniami” i zawsze do gry mogą włączyć się Indie, a w tedy budowa drogi ciągnąć się będzie w nieskończoność.

Sytuacji nie ułatwia też fakt, że rekordowe w tym roku opady deszczu w lipcu spowodowały poważne uszkodzenia dróg w regionie przygranicznym. Na budynki przejścia granicznego spadło wielkie osuwisko kamieni, niszcząc je częściowo. To na pewno nie przyśpieszy terminu otwarcia. Póki co przejście jest otwarte jedynie dla przygranicznego ruchu handlowego, mogą go przekraczać jedynie Nepalczycy i obywatele Chin, ale jak mówią ci, co z niego korzystali jest „very very dengerous”.

????????????????????????????????????

ico-kontakt

 

Jeśli macie pytania dotyczące podróżowania do Tybetu albo potrzebujecie pomocy w organizacji wyjazdu – piszcie do mnie.


Iwona Bartoszcze

Jestem przewodniczką i pilotką wycieczek do Birmy, Bhutanu, Nepalu i Tybetu. Pomagam organizować wyjazdy indywidualne do Azji. Współpracuję z lokalnymi tour operatorami w Tybecie, Chinach, Birmie, Nepalu i Bhutanie. Prowadzę wycieczki oraz autorskie programy dla CT Poland, Soul Travel, Barents.


Granica tybetańsko-nepalska
Tagged on:                 

3 thoughts on “Granica tybetańsko-nepalska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.