“Długie szyje” w Tajlandii – kolejna kontrowersyjna atrakcja turystyczna

“Długie szyje” w Tajlandii – kolejna kontrowersyjna atrakcja turystyczna

Na fali polemiki jaką wzbudziła tzw. Świątynia tygrysów, przedstawię Wam dzisiaj o kolejną kontrowersyjną atrakcję turystyczną Tajlandii – wioski “Długich Szyj”. Rozważając odwiedzenie ich, warto pamiętać, że kobiety z plemienia Padaung czyli tzw Długie szyje, to ucuciekinierki z Birmy, które w Tajlandii pozbawione są całkowicie praw obywatelskich – mieszkają w specjalnie wybudowanych dla nich turystycznych wioskach (dokąd wraz z rodzinami zostały przeniesione z obozów dla uchodźców), których nie wolno im opuszczać, nie mogą otrzymać dokumentu tożsamości, nie mają dostępu do pracy zarobkowej, opieki zdrowotnej ani edukacji… Pieniądze, które turyści plącą za wejście do wioski nie trafiają do jej mieszkańców – od właścicieli wiosek, “Długie szyje” dostają jedynie jedzenie, środki higieniczne i mikro-pensję. Jeżeli, któraś z kobiet rozmawia o swojej sytuacji z turystami, ma przy sobie telefon, albo coś innego, co zakłóca sielsko-egzotyczną wizję wioski, albo nie daj co zdecyduje się zdjąć naszyjnik – traci dochody. Organizacje zajmujące się prawami człowieka w Tajlandii alarmują, że kobiety, które mają status uchodźcy, a przez to nie mają możliwości podjęcia pracy zarobkowej, są bezwzględnie wykorzystywane przez przemysł turystyczny.

 

Co możecie zrobić, jeśli mimo wszystko zdecydujecie się odwiedzić wioskę Padaung’ów?

 

  • Postarajcie się by wasze pieniądze trafiły bezpośrednio do jej mieszkańców, a nie do biura turystycznego czy właściciela wioski.
  • Wspierajcie kobiety przez zakup produkowanego przez nie rękodzieła. Zapłaćcie im uczciwą cenę za ich pracę – nie warto targować się o każde 10 groszy 😉
  • Postarajcie się nawiązać relację z kobietami, choćby przez krótką rozmowę czy wysłuchani ich opowieści – samo pstrykanie zdjęć to za mało.
  • Poszukajcie touroperatora, który przygotuje dla Was odpowiedzialną podróż – zabierze was do prawdziwych wiosek, w których zobaczycie prawdziewe życie a nie do turystycznych makiet potiomkinowskich.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące turystyki odpowiedzialnej w Azji – napisz do mnie.

 

 

 

 

“Długie szyje” w Tajlandii – kolejna kontrowersyjna atrakcja turystyczna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.