Birma. Wyprawa do górskich plemion

RANGUN – BAGAN – KANPALAT – MINDAT – BAGAN – LOIKAW – JEZIORO INLE - RANGUN

Długość wyjazdu: 16 dni (14 dni w Birmie)
Termin: 10 - 25 listopada 2018 
Wielkość grupy: 8 osób

Zapraszam w podróż do Birmy. Wyobraź sobie złote pagody wśród porośniętych tropikalnym lasem gór. Ludzi, żyjących zgodnie ze swoją odwieczną tradycją, w harmonii z duchami i otaczającą ich przyrodą. Kobiety z wytatuowanymi twarzami albo z obręczami które wydłużają im szyje. Wyobraź sobie, że podróżujesz w miejsca, w które dociera niewielu podróżników.

Jedziemy do stanu Chin, który otwarty został w 2014 r oraz Kayah – otwartego 2 lata temu, w miejsca do których rzadko docierają biura podróży.
NAJWAŻNIEJSZE PUNKTY WYPRAWY:

 • Wejdziemy na najwyższy szczyt Chinu – Mt. Victoria (3053 m).
 • Spotkamy się z Chinami, plemieniem w którym kobiety tatuują sobie twarze.
 • Pojedziemy do wiosek plemienia Padaung, których kobiety noszą obręcze na szyjach. Kojarzy się je zazwyczaj z Tajlandią, ale „kobiety żyrafy” pochodzą z Birmy.
 • Wybierzemy się na lokalny targ w Baganie, na którym sprzedawane są warzywa, owoce, zioła oraz inne ingrediencje kuchni birmańskiej. Można tu także nabyć tradycyjny ziołowy szampon, któremu Birmanki zawdzięczają piękne lśniące włosy.
 • Nad jeziorem Inle odwiedzimy pagodę Indein, magiczne miejsce ukryte w bambusowym lesie oraz Sagar – jedną z niegdysiejszych stolic Szanów. Spróbujemy lokalnych sezamków i napijemy się produkowanego na wyżynie Szan wina.
 • W Rangunie, byłej stolicy kraju, odwiedzimy Schwedagon – duchowe centrum kraju. Złota godzina i zachód słońca w tym miejscu to magiczne doświadczenie.

Wyprawa do górskich plemion to oferta idealna dla osób, które chcą poznać Birmę od innej strony, niż oferują to biura turystyczne. Poznać unikatową kulturę plemienną tego kraju. Pojechać w rejony, które rzadko goszczą w ofertach biur podróży. Dla osób, którym nie są straszne kiepskie drogi i nie zawsze idealne warunki zakwaterowania.

Organizatorka wyprawy. Nazywam się Iwona Bartoszcze i od 12 lat podróżuję po Azji, zarówno sama, jak i z turystami. Birma zawsze była gdzieś w mojej głowie. Ta nazwa obiecywała coś ulotnego, tajemniczego. Coś bardzo egzotycznego. Nie zawiodłam się. Bardzo lubię tam wracać. W latach 2011 – 2016 byłam przedstawicielką jednego z birmańskich biur podróży. Od 7 lat współpracuję z najbardziej znaną birmańską blogerką podróżniczą – May Zun, współprowadząc z nią projekty, mające na celu pokazanie mniej znanego oblicza Birmy. Razem przecierałyśmy szlaki do Chinu, kiedy nikt, nawet same władze Birmy nie były pewne czy region ten jest już otwarty dla turystów zagranicznych, czy jeszcze nie 🙂 W czerwcu 2017 r. na łamach National Geographic Traveler ukazał się mój artykuł na temat Birmy. A, i jeszcze jedno – uwielbiam kuchnię birmańską, a zwłaszcza laphet – sałatkę z kiszonych liści herbaty. Opinie moich klientów znajdziesz tutaj.

Trasa: RANGUN – BAGAN – KANPALAT – MINDAT – BAGAN – LOIKAW – JEZIORO INLE – RANGUN
Poznaj szczegółowy program / kliknij znak +/

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Dzień 1. WYLOT Z WARSZAWY DO RANGUNU

Dzień 2. RANGUN
Przylot do Rangunu, transfer do hotelu. Zwiedzanie miasta; jeśli czas pozwoli odwiedzimy pagodę Sule – serce Rangunu, wokół której miały miejsce wszystkie najważniejsze wydarzenia najnowszej historii Birmy. W pagodzie Chaukhtatgyi obejrzymy figurę odpoczywającego Buddy. Po południu pojedziemy do Pagody Shwedagon – najświętszego miejsca Birmy. Zachód słońca w tej pagodzie, to zazwyczaj jeden z najbardziej magicznych momentów podróży do Birmy.
Nocleg w Rangunie
(L,D)

Dzień 3. RANGUN – BAGAN
Wcześnie rano przelot do Baganu – miejsca znanego z ponadczasowego piękna oraz z ponad 3000 pagód, które powstały tu miedzy XI a XIV w. Odwiedzimy Shewzigon – jedną z najpiękniejszych pagód w Baganie, świątynie: Htilominlo o najpiękniej rzeźbionych filarach, Ananda – arcydzieło myśli architektonicznej, Shwe Gu Gyi, Manuha, Sulamani oraz największą ze świątyń – Dhamayangyi. Wieczorem będziemy podziwiać zachód słońca ze szczytu jednej z pagód.
Nocleg w Baganie
(B, L, D)

Dzień 4. BAGAN – KAN PALAT (CHIN STATE)
Po śniadaniu wyruszymy w drogę do Kanpalat w stanie Chin. Podróż zajmie nam około 6 godzin. Przejeżdżać będziemy przez miasteczka i maleńkie wioski. Będziemy mieli możliwość obserwowania jak zmienia się krajobraz od piaszczystych równin Baganu po porośnięte lasem wzgórza Chinu.
Nocleg w Kanpalat.
(B, L, D)

Dzień 5. KAN PET LET – MOUNT VICTORIA- KAN PET LET
Po śniadaniu wyruszymy do parku narodowego Na Ma Taung by zdobyć najwyższą górę Chinu – Mt. Victoria. Piękne widoki gwarantowane – podczas trekkingu często zdarza się, że wędrowcy idą w chmurach. Ze szczytu rozciąga się piękny widok na okolicę. Ponieważ na trasie nie ma restauracji, weźmiemy ze sobą jedzenie i zrobimy sobie piknik po drodze w jakimś pięknym miejscu. Na kolację i nocleg wrócimy do Kanpetlet
(B, L, D)

Dzień 6. KAN PET LET – MINDAT
Dzisiaj wyruszymy do Mindat. Po drodze zatrzymamy się w lokalnych wioskach gdzie będziemy mogli obserwować jak wygląda życie ich mieszkańców. Chinowie do dnia dzisiejszego wyznają animizm. To być może jedna z ostatnich okazji by zobaczyć kobiety z wytatuowanymi twarzami, ponieważ rząd Birmy zabronił kultywowania tego obyczaju.
Nocleg w Mindat(B, L, D)

Dzień 7. MINDAT – BAGAN
Dzisiaj czeka nas drga powrotna z Mindat do Baganu. Opuścimy zielone wzgórza Chinu, by powrócić na piaszczystą wyżynę Baganu. Po powrocie, czas na odpoczynek po trudach podróży.
Nocleg w Baganie (B, L, D)

Dzień 8. BAGAN
Po śniadaniu jedziemy na targ w Nyaung U, na którym można się tu zaopatrzyć w lokalne produkty i artykuły pierwszej potrzeby. Następnie odwiedzimy Pagodę Phayar Thone Su, klasztor Kyat Kan. Pojedziemy do Min Nan Thu by zobaczyć jak wygladają tradycyjne wioski w tym regionie. Odwiedzimy także świątynie Damayazica i Law-ca-Nandar, skąd podziwiać będziemy zachód słońca.
Nocleg w Baganie
(B, L, D)

Dzień 9. BAGAN – LOIKAW
Rano lecimy do Heho, stolicy stanu Szan, skąd pojedziemy dalej do Loikaw w stanie Kayah (ok. 4,5 h). Region ten dopiero niedawno został otwarty dla turystów. Jest domem dla licznych plemion górskich, które po dziś dzień kultywują tradycyjny styl życia i obyczaje. Stan ten odwiedza jeszcze stosunkowo niewielu turystów, baza turystyczna jest tu bardzo skromna. Po przyjeździe do Loikaw odwiedzimy wybudowaną na dziewięciu wzgórzach pagodę Taung-Kwe, skąd obserwować będziemy zachód słońca i piękną panoramę okolicy.
Nocleg w Loikaw
(B, L, D)

Dzień 10. LOIKAW – PAN PET – HTA NEE LA LEH’- LOIKAW
Dzisiaj odwiedzimy wioski grupy etnicznej Padaung. Słowo „padaung” oznacza „miedziane obręcze” i wywodzi się od typowych ozdób kobiet należących do tego ludu. Wiele osób mylnie uważa, że Padaung pochodzą z Tajlandii. W rzeczywistości pochodzą oni ze stanu Kayah w Birmie, należą do grupy etnicznej Karenni. W czasie rządów junty Karenni byli obiektem represji i zmuszeni byli do szukania schronienia w Tajlandii. Obecnie wielu z nich powraca z emigracji. Po śniadaniu udamy się do wioski Pan Phet, a następnie do Hta Nee Lei, gdzie będziemy mogli wziąć udział w codziennych aktywnościach mieszkańców i poznać ich zwyczaje.
Nocleg w Loikaw.(B, L, D).

Dzień 11. LOIKAW – HTAY KYU – LOIKAW
Po śniadaniu samochodami udamy się w trudno dostępne rejony Kayah, w które rzadko zapuszczają się turyści (przejazd ok. 4,5 godziny). Odwiedzimy wioski ludu Kayaw. Po drodze zjemy lunch piknikowy. To będzie trudny dzień, ponieważ drogi w tym regionie nie kiepskim stanie, ale widoki i możliwość spotkania z kolejną ze mniejszości zamieszkujących Birmę z pewnością zrekompensują nam niewygody.
Nocleg w Loikaw (B, L, D)

Dzień 12. LOIKAW – WIOSKA LISU – TISAGAR – LOIKAW
Dzisiaj czeka nas dużo łatwiejszy dzień. Odwiedzimy wioskę grupy etnicznej Lisu. Odpoczniemy nad wodospadem Ti Sagar. Dla chętnych możliwość kąpieli (trzeba mieć koszulkę i szorty, strój kąpielowy nie jest odpowiednim strojem). Zwiedzimy także pobliską jaskinię Aung Thapyay, która skrywa w sobie figury Buddy.
Nocleg w Loikaw
(B, L, D)

Dzień 13. LOIKAW – PE KHONE – SAGAR – JEZIORO INLE
Po śniadaniu pojedziemy do przystani w Pe’Khone (OK. 1,30 h), gdzie przesiądziemy się do łodzi. Odwiedzimy wioskę Sagar, jedno z najpiękniejszych miejsc nad jeziorem Inle. Sagar w przeszłości było jedną ze stolic Szanu, wznosiła się tu siedziba lokalnego sabwa (wodza). To spokojne miejsce, do którego rzadko docierają turyści. Z Sagar popłyniemy dalej do Nyaung Shwe po drodze obserwując życie codzienne na jeziorze Inle.
Nocleg w Nyaung Shwe
(B, L, D)

Dzień 14. JEZIORO INLE
Dzisiejszy dzień spędzimy poznając kulturę zamieszkującego jezioro, ludu Inya. Będziemy mieli okazję obserwować, którzy łowią ryby wiosłując stopami. Będziemy eksplorować położone na jeziorze wioski, odwiedzimy warsztaty rzemieślnicze i unoszące się na wodzie plantacje pomidorów, kabaczków i innych warzyw.
Odwiedzimy też najświętszą w tym regionie pagodę Phaund-Daw-Oo. Następnie popłyniemy w dół jeziora do przepięknej pagody Indein. Z pagody rozciąga się piękny widok na okolicę. To także doskonałe miejsce aby kupić pamiątki.
Nocleg w Nyaung Shwe
(B, L, D)

Dzień 15. INLE – HEHO – RANGUN – WYLOT Z BIRMY WIECZORNYM LOTEM
Rano lot z Heho do Rangunu. Jeśli czas pozwoli zwiedzanie miasta i ostatnie zakupy. Wieczorem wylot z Birmy do Polski.
(B, L, D)

Dzień 16. PRZYLOT DO POLSKI

Cena

3160 USD + 1300 PLN + bilet lotniczy (obecnie ceny biletów wahają się od  2800 do 3500 PLN)

Istnieje możliwość dolotu do Rangunu na własną rękę.

Tylko 4 miejsca

↓ Zarezerwuj wyjazd. ↓

Cena zawiera:

 • noclegi w hotelach 3 gwiazdkowych(tam gdzie nie ma takiej możliwości – 2-gwiazdkowych)
 • transport w Birmie: bilety lotnicze, klimatyzowany bus, łodzie na jeziorze Inle, itp.
 • posiłki (B, L, D – śniadanie, obiad, kolacja, chyba że w programie zaznaczone inaczej)
 • wizę do Birmy
 • opiekę przewodnika lokalnego
 • opiekę polskiego pilota
 • międzynarodowe bilety lotnicze
 • ubezpieczanie turystyczne

Cena nie zawiera:

 • Wydatków osobistych
 • Napojów do posiłków
 • Opłat za fotografowanie
 • Napiwków – ok.70 USD