Bhutan

BHUTAN

BHUTAN, a właściwie Druk Jul, czyli Kraina Grzmiącego Smoka, bo tak nazywają swój kraj sami Bhutańczycy, to maleńkie królestwo leżące między Indiami i Chinami. Strome zbocza Himalajów przez wieki odcinały go od reszty świata. Pierwszego turystę wpuszczono tu dopiero 40 lat temu. Na początku lat 60. XX w. wybudowano pierwszą drogę, a kiedy pojawiły się na niej samochody, były one tak wielkim zaskoczeniem, że ludzie próbowali karmić je sianem, myśląc, że są to smoki. W 1999 r. Bhutańczycy otrzymali w prezencie od Króla telewizję; również w tym roku pojawił się Internet.

Bhutan uważany jest za krainę szczęśliwości – to jedyny kraj na świecie, w którym oblicza się nie wskaźnik PKB, ale szczęście narodowe brutto. Król Jigme Singye Wangchuck w 1972 r. wprowadził wskaźnik uwzględniający w rozwoju ekonomicznym kraju jego kulturę oraz wartości duchowe.

Bogactwo kulturalne i duchowe, tradycję i nieskażoną działalnością człowieka naturę Bhutan zawdzięcza kilkusetletniej izolacji. To ukryta wśród himalajskich dolin ostatnia Shangri-la.

POJEDŹ DO BHUTANU, ŻEBY ODPOCZĄĆ OD ZGIEŁKU ŚWIATA. W Bhutanie czas zwalnia. Rzeczy dzieją się wolniej. Kiedy pierwszy raz pojechałam do Krainy Grzmiącego Smoka zaskoczył mnie spokój. I cisza. Poza Thimpu spotyka się niewielu ludzi; przez cały dzień może Cię minąć na drodze jeden samochód. Otacza Cię nieskażona przyroda, a piękna architektura harmonijnie wpisuje się w środowisko naturalne. To miejsce, w którym nic nie rozprasza. Można być tu i teraz. Podróż do Bhutanu zmienia nasze myślenie o świecie.


SKORZYSTAJ Z OFERTY ORGANIZACJI PODRÓŻY DO BHUTANUorganizacja podróży do Bhutanu

Poniżej znajdziesz przykładowe programy wycieczek, ale możliwości jest wiele więcej – wraz z moimi bhutańskimi przyjaciółmi z radością przygotujemy dla Ciebie podróż dostosowaną do Twoich potrzeb.


PRZYKŁADOWE PROGRAMY


Klasyczny Bhutan – 4 dni 5 nocy

Dzień 1: PARO (przylot) – THIMPHU
Dzień 2: THIMPHU – PUNAKHA (całodzienna wycieczka)
Dzień 3: THIMPHU – PARO
Dzień 4: PARO
Dzień 5: Wylot z Bhutanu

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Dzień 1: PARO (przylot) – THIMPHU
Powitanie na lotnisku przez przedstawiciela biura Bhutan Sangay Tours; po obiedzie przejazd do Thimphu. Wieczorem, zwiedzanie Tashichhoe Dzong – Twierdzy Chwalebnej Religii, zbudowanej w 1641 roku przez Zhabdrung Ngawang Namgyal’a i odbudowanej w 1961 roku przez nieżyjącego już króla, Jigme Wangchuck Dorji’ego, który uważany jest za ojca współczesnego Bhutanu. Wieczorem wizyta w warsztatach rzemieślniczych, w których można zapoznać się z kunsztem bhutańskich rzemieślników i tkaczy. Nocleg w hotelu.

Tashichho

Dzień 2: THIMPHU – PUNAKHA (całodzienna wycieczka)
Po śniadaniu przejazd do Punakha przez przełęcz Dochula, skąd widać ośnieżone szczyty Himalajów. Jeśli
pogoda jest dobra, postój na przełęczy. W Phunaka zwiedzanie Punakha Dzong – zamku zbudowanego w 1637 roku przez Zhabdrung Ngawang Namgyala w widłach rzek Pho Chu (Męskiej Rzeki) i Mo Chu (Żeńskiej rzeki). Przez wiele lat, aż do czasu panowania drugiego króla, służył jako siedziba rządu. Dzong został nazwany Druk Pungthang Dewachen Phodrang (Pałac Wielkiej Szczęśliwości). Punakha jest nadal zimową rezydencja Je-Khenpo i króla Jigme Dorji Wangchuka. Kolejną atrakcją miasta jest klasztor Sangchen Dorji Lhendrup Lhakhang wybudowany przez 5. króla. Po obiedzie przejazd do Wangdi Phodrang. Po drodze wizyta w Chimi Lhakhang, zwanej także “Świątynią Płodności”, zbudowanej przez szalonego jogina Drukpę Kuenley’a w XV w. Wieczorem powrót do Thimphu. Nocleg w hotelu.
Punakha

Dzień 3: THIMPHU – PARO
Po śniadaniu, zwiedzanie National Memorial Chorten, pomnika poświęconego trzeciemu królowi Bhutanu, Jego Wysokości Jigme Dorji Wangchuk’owi. Pęknę posagi i malowidła, którymi ozdobiona jest świątynia dają rzadką możliwość wglądu w buddyjską filozofię. Następnie wizyta w Bibliotece Narodowej, posiadającej ogromną kolekcję starożytnych manuskryptów buddyjskich, Szkole Malarstwa, oraz znanego ze znakomitej kolekcji sztuki snycerskiej i rękodzieła Muzeum Dziedzictwa Ludowego (Folk Heritage Museum). Wieczorem powrót do Paro. Nocleg w hotelu.
Thimphu chorten

Dzień 4: PARO
Po śniadaniu wizyta w Ta Dzong, starożytnej strażnicy, która w 1967 roku, została przekształcona w Muzeum Narodowe Bhutanu. Następnie zwiedzanie Rimpung Dzong (Paro Dzong), budowli wzniesionej w 1646 przez Zhabdrung Ngawang Namgyal’a. Obecnie mieszczą się tutaj biura administracji publicznej. Wieczorem, wizyta w Drukgyel Dzong (obecnie w ruinie) wzniesionego przez Zhabdrung Ngawang Namgyal’a aby uczcić zwycięstwo nad Tybetańczykami w 1644 r.; nazwa Drukgyel oznacza “zwycięski Druk”, czyli „zwycięski smok”. Do czasów pożaru w 1951 r., w Dzongu znajdowałysię biura administracji. Kolejny punkt programu to wizyta w Kyichu Lhakhang, jednym z najstarszych i najświętszych klasztorów Bhutanu, wywodzących się z VII w., kiedy to buddyzm pojawił się w Bhutanie.

Kolacja i nocleg w hotelu w Paro.

PAro Rimpung

Dzień 5: Wylot z Bhutanu
Wcześnie rano przejazd na lotnisko i wylot z Bhutanu.

SHARCHOG TASHEL – 8 nocy i 9 dni

Dzień 1: PARO (przylot) – THIMPHU
Dzień 2: THIMPHU
Dzień 3: THIMPHU – PUNAKHA
Dzień 4: PUNAKHA – TRONGSA – BUMTHANG
Dzień 5: BUMTAHNG
Dzień 6: BUMTHANG – PHOBJIKHA
Dzień 7: PHOBJIKHA – PARO
Dzień 8: PARO – WYCIECZKA DO TAKTSANG
Dzień 9: WYLOT Z BHUTANU

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Dzień 1: PARO (przylot) – THIMPHU
W dniu przyjazdu, przedstawiciel Bhutan Sangay Tours powita Państwa na lotnisku i zawiezie do hotelu. Po obiedzie wizyta Ta Dzong (zbudowany w 1656 roku i odnowionym w 1968 roku), starożytnej strażnicy, w której obecnie mieści się Muzeum Narodowe. Poniżej muzeum znajduje się Paro Rinpung Dzong (co dosłownie oznacza “Kopiec Klejnotów”), zbudowany w 1646 roku przez Zhabdrung Ngawang Namgyal’a – centrum władzy świeckiej i religijnej w tej dolinie. W odległości krótkiego spaceru u podnóży zamku znajduje się tradycyjny drewniany most wspornikowy, przy którym będzie czekał na Państwa samochód do Thimphu. Nocleg w hotelu w Thimpu.

PAro Rimpung

Dzień 2: THIMPHU
Dzień zaczyna się od wizyty w National Memorial Chorten – stupie wybudowanej w 1974 roku na cześć króla Jigme Dorji Wangchuk’a oraz w klasztorach Changangkha Lhakhang i Dupthop Lhakhang . Klasztor Dupthop jest jednym z nielicznych zachowanych klasztorów żeńskich w Bhutanie. Następnie odwiedzicie Państwo Bibliotekę Narodową, w której przechowywane są w starożytne manuskrypty buddyjskie oraz Szkołę Malarską, w której podtrzymywana jest tradycja malowania thanka – malowideł religijnych. Po obiedzie wizyta w Instytucie Medycyny Tradycyjnej, w którym nadal wytwarza się leki według pradawnych receptur. Kolejne punkty dzisiejszego programu to zwiedzanie wytwórni papieru czerpanego raz wizyta w Tashichhoe Dzong – siedzibie rządu i głównego opata Bhutanu – Je-Khenpo. Na koniec odwiedziny w warsztatach rzemieślniczych – możliwość podziwiania kunsztu bhutańskich rzemieślników a także zakupienia pięknych pamiątek.
Nocleg w hotelu.

Thimphu chorten

Dzień 3: THIMPHU – PUNAKHA
Po śniadaniu przejazd do Punakha przez przełęcz Dochula, skąd widać ośnieżone szczyty Himalajów. Jeśli pogoda jest dobra – postój na przełęczy. Po drodze wizyta w Chimi Lhakhang zwanej także “Świątynią Płodności” zbudowany przez szalonego jogina Drukpę Kuenley’a w XV w. W Phunaka zwiedzanie Punakha Dzong – twierdzy zbudowanej w 1637 roku przez Zhabdrung Ngawang Namgyal’a w widłach rzek Pho Chu (Męskiej Rzeki) i Mo Chu (Żeńskiej rzeki). Dzong został nazwany Druk Pungthang Dewachen Phodrang (Pałac Wielkiej Szczęśliwości). Przez wiele lat, aż do czasu panowania 2. Króla budynek służył, jako siedziba rządu; obecnie jest zimową rezydencją Je-Khenpo (głównego opata Bhutanu) i króla Jigme Dorji Wangchuk’a. Nocleg w hotelu.

BHUTAN

Dzień 4: PUNAKHA – TRONGSA – BUMTHANG
Wcześnie rano, po śniadaniu przejazd do Bumthang przez Trongsa. Droga pnie się w górę na 3300 m n.p.m. Najwyższy punkt naszej podróży – przełęcz Pelela, oddziela Bhutan zachodni od centralnego. Z przełęczy droga wiedzie w dół do Trongsa. Trongsa Dzong, najbardziej imponujący Dzong w całym Bhutanie; wybudowany został w 1644 roku przez Czogjal Minjur Tempę, urzędnika, który został wysłany przez Zhabdrung’a by zjednoczyć wschodni Bhutan. Pod koniec XVII w. budowla została rozbudowana przez Desi Tenzina Rabgay’a. Z Trongsa Dzong wywodzi się obecnie panująca w Bhutanie rodzina królewska, a pierwsi dwaj dziedziczni królowie rządzili krajem właśnie z tej twierdzy. Nocleg w hotelu.

Dzień 5: BUMTAHNG
Po śniadaniu zwiedzanie Jakar Dzong, co dosłownie oznacza “Forteca Białego Ptaka”. Obecna budowla wzniesiona została w 1667 roku i mówi się, że jest największym dzongiem w Bhutanie. Kolejnym punktem dzisiejszego programu jest wizyta w klasztorze Jambay Lhakhang, który wg legendy wybudowany został przez tybetańskiego króla Tsongsen Gampo w 659 r. dokładnie w tym samym dniu, co klasztor Kyichu Lhakhang w Paro. Podczas swojej wizyty w Bumthangu, klasztor odwiedził sam Guru Rinpoche (Padmasambhava). Budynek klasztoru, który od czasu swojego powstania zdążył nieco podupaść, został odnowiony przez Sindhu Raję w podzięce za to, że Guru Rinpoche przywrócił mu siły życiowe. Wg legend pod świątynią znajdować się ma jezioro, w którym Padmasambhava ukrył kilka term (skarbów). W październiku odbywa się tu jeden z najbardziej spektakularnych festiwali religijnych – “Jambay Lhakhang Drup”. Kolejnym punktem dzisiejszego programu jest wizyta klasztorze Kurjey Lhakhang (nazwa pochodzi od odcisku ciała Guru Rinpocze), wybudowanym w 1652 roku przez Minjur Tempę oraz najważniejszym klasztorze szkoły Ningmapa – Tamshing Lhakhang (Świątynia dobrej wiadomości), założonym w 1501 roku przez wielkiego tertona (odkrywcę skarbów) Pema Lingpę. Nocleg w hotelu

gallery1_b

Dzień 6: BUMTHANG – PHOBJIKHA
Wcześnie rano śniadanie. Po śniadaniu przejazd do doliny lodowcowej Phobjikha, która w zimie jest domem dla zagrożonych wymarciem żurawi czarnoszyich. Po drodze wizyta w Ta Dzong Trongsa – wieży dawnej strażnicy. Kaplica wewnątrz Ta Dzong poświęcona Trongsa Penlop Jigme Namgyal’owi, obecnie została przekształcona w muzeum. W Phobjikha wizyta w klasztorze Gangtey Goemba , założonym przez Gjalse Pema Thinlej’a, wnuka i reinkarnację umysłu Pema Lingpy (1613 r.) . Nocleg w hotelu.

Dzień 7: PHOBJIKHA – PARO
Po śniadaniu jedziemy do Paro. Po drodze wizyta w wzniesionym w 1639 r. Wangdiphodrang Dzong. Dzong położony jest u zbiegu rzek Punatsangchu i Dang Chu. Po drodze kolejny raz, jeśli pogoda dopisze jest szansa zobaczenia ośnieżonych szczytów z przełęczy Dochula. Nocleg w hotelu w Paro.

Dochula Pass

Dzień 8: PARO – WYCIECZKA DO TAKTSANG
Całodzienna wycieczka do Taktsang – jednego z najbardziej spektakularnie położonych klasztorów na świecie. Po śniadaniu przejazd do Ramthangka, i dalej do punktu, z którego można zobaczyć klasztor. Droga wspina się przez piękny sosnowy las, drzewa obwieszone mchem, gaje powiewających flag modlitewnych. Odpoczynek i lekkie przekąski w kawiarni Taktsang Jakhang, a następnie krótka wędrówka pieszo do punktu widokowego. Klasztor Taltsang przylega do krawędzi stromego 900-metrowego urwiska skalnego. Jego nazwa – Tygrysie Gniazdo – wywodzi się z legendy, wg której Guru Padmasambhava, tantryczny mistrz, który przyniósł buddyzm do Bhutanu, przyleciał tu na grzbiecie tygrysa. Klasztor wzniesiony został w 1684 roku, wokół jaskini, w której medytował.
W drodze powrotnej, wizyta w klasztorze Kyichu Lhakhang, wybudowanym w 659 r przez tybetańskiego króla Tsongsen Gampo. Nocleg w hotelu.

Taktshang Monast

Dzień 9: WYLOT Z BHUTANU
Wcześnie rano przejazd na lotnisko i wylot z Bhutanu.

RZUT OKIEM NA BHUTAN – 3 noce, 4 dni

Dzień 1: PARO –THIMPHU (przylot do Bhutanu)
Dzień 2: THIMPHU
Dzień 3: THIMPHU – PARO
Dzień 4: WYLOT Z BHUTANU

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Dzień 1: PARO – THIMPHU (przylot do Bhutanu)
Przylot na lotnisko w Paro. Na lotnisku oczekiwać będzie na Państwa przedstawiciel naszego biura podróży, który zabierze państwa do hotelu w Thimpu – stolicy kraju. Po drodze zatrzymacie się na krótki postój nad malowniczym zbiegiem rzek Pachu (przepływającej przez dolinę Paro) i Wangchu (przepływającej przez Thimpu). Dolina Paro znana jest ze swojego piękna i urzekających widoków. Trasa przejazdu daje szansę zobaczenia nie tylko piękna krajobrazu, ale także Simtokha Dzong – twierdzy, która została wzniesiona w 1627 roku przez „ojca” Bhutanu, teokratycznego króla Zhabdrung Ngawang Namgyel’a. Jest to najstarsza tego typu budowla w królestwie. Po wizycie w Dzongu, przejazd do hotelu. Nocleg w hotelu w Thimpu

img-bhutan1

Dzień 2: THIMPHU
Dzień rozpocznie się od wizyty w National Memorial Chorten – stupie wybudowanej w 1974 roku na cześć 3. króla Bhutanu – Jigme Dorji Wangchuk’a oraz w klasztorach Changangkha Lhakhang i Dupthop Lhakhang. Klasztor Dupthop jest jednym z nielicznych zachowanych klasztorów żeńskich w Bhutanie. Następnie odwiedzicie Państwo Bibliotekę Narodową, w której przechowywane są w starożytne manuskrypty buddyjskie oraz Szkołę Malarską, w której podtrzymywana jest tradycja malowania thanka – malowideł religijnych. Po lunchu czeka Was jeszcze wycieczka do klasztoru Cheri – trasa wiedzie wśród lasów, dając możliwość słuchania śpiewu rzadkich, poza Bhutanem, gatunków ptaków. Wieczorem zwiedzanie Tashichhoe Dzong – siedziby rządu i głównego opata Bhutanu – Je-Khenpo. Na koniec odwiedziny w warsztatach rzemieślniczych – możliwość podziwiania kunsztu bhutańskich rzemieślników a także zakupienia pięknych pamiątek.
Nocleg w hotelu.
Tashichho

Dzień 3: THIMPHU – PARO
Po śniadaniu przejazd do Paro. Po drodze wizyta Ta Dzong zbudowanej w 1656 roku i odnowionej w 1968 roku, starożytnej twierdzy, w której obecnie mieści się Muzeum Narodowe. Poniżej muzeum znajduje się Paro Rinpung Dzong (co dosłownie oznacza “Kopiec Klejnotów”), zbudowany w 1646 roku przez Zhabdrung Ngawang Namgyal’a – centrum władzy świeckiej i religijnej w tej dolinie. W odległości krótkiego spaceru u podnóży fortecy znajduje się tradycyjny drewniany most wspornikowy. Po obiedzie wizyta w Drukgyel Dzong (obecnie w ruinie) wzniesionym przez Zhabdrung Ngawang Namgyal’a aby uczcić zwycięstwo nad Tybetańczykami w 1644 r.; nazwa Drukgyel oznacza “zwycięski Druk. Do czasów pożaru w 1951 r., w Dzongu znajdowały się biura administracji. Kolejny punkt dzisiejszego programu to wizyta w Kyichu Lhakhang. Kyichu to jeden z najstarszych i najświętszych klasztorów Bhutanu, wybudowany został w VII w., kiedy to wraz z Guru Rinpoche (Padmasambhava) buddyzm przybył do Bhutanu. Po zwiedzaniu czas na zakupy na targu.
Nocleg w hotelu w Paro.

PAro Rimpung

Dzień 4: WYLOT Z BHUTANU
Rano przejazd na lotnisko i wylot z Bhutanu

↓ Jeśli chcesz przeżyć przygodę życia w Bhutanie – napisz do mnie. ↓

One thought on “Bhutan

Comments are closed.