Przewodnik po Tybecie – ebook

Przewodnik po Tybecie – ebook

Być może pamiętasz, taką akcję na FB “Tybet. Przewodnik turystyki odpowiedzialnej”.  Kilka lat temu, razem z przyjaciółmi próbowaliśmy zebrać pieniądze na wydanie przewodnika po Tybecie.  Wtedy nic z tego nie wyszło (nie udało nam się zebrać potrzebnej kwoty), ale ten pomysł cały czas jest w mojej głowie.

I ponieważ doskonale pamiętam swoją pierwszą próbę zorganizowania podróży do Tybetu, ze 20 lat temu, postanowiłam go napisać sama. Czy muszę Ci pisać, że skończyła się kompletną klęską? Chciałabym, żeby innym się to nie przydarzyło.


Opowiem Ci dzisiaj, jak to u mnie było z tym Tybetem…

Tybet był ze mną od zawsze. Odkąd pamiętam marzyłam o podróży do Tybetu. Połykałam jedną książkę o dachu świata za drugą i czułam, że muszę pojechać do Lhasy. Oczami wyobraźni widziałam siebie, jak płynę łodzią przez Brahmaputrę do klasztoru Samye… Wertowałam wte i wewte przewodnik po Tybecie, ale tak naprawdę dalej nie wiedziałam jak zabrać się za zorganizowanie mojej wymarzonej podróży. I kiedy teraz myślę o tych moich pierwszych planach podróżniczych, to wiem, że byłam całkowicie nieprzygotowana. No bo jak było się do tego przygotować? Nie było Internetu, nie było stron takich jak moja, nie miał mi kto pomóc; było trudniej. Zrezygnowałam.

Zamiast do Tybetu, pojechałam do Indii, Nepalu i na Sri Lankę.  Po koszmarnej podróży z Waranasi do Gaya (20 osób w 6-osobowym przedziale w pociągu plus, w gratisie od losu, jakiś naćpany osobnik, który się do mnie nachalnie przystawiał) dotarłam do Bodhgaya. I tu mnie znalazł Tybet. W Bodhgaya trwały akurat obchody Monlam Chenmo – festiwalu wielkiej modlitwy. Pod drzewem Bodhi zebrali się tybetańscy lamowie, żeby odprawić pudżę. Poznałam tam młodego mnicha – Rose’a (jego angielskie imię wzięło się od ulubionego zespołu Guns & Rosses), który opowiedział mi o Tybecie i o życiu uchodźców.

Do Polski wróciłam z przekonaniem, że wiem czym się chcę zajmować – podróżami i Tybetem. Niestety (chociaż perspektywy czasu bardzo „stety”) moje życie zawirowało i rozpadło się na kawałki. Żeby się jakoś pozbierać wyruszyłam w podróż do Chin. Przejeżdżałam przez Kham (wschodni Tybet) zrozumiałam, że muszę tu wrócić. Moje życie zmieniło się diametralnie. Zaczęłam podróżować po Tybecie, zaangażowałam się w działalność związaną z prawami człowieka. Poznawałam dach świata od podszewki.

Tybet dość szybko nauczył mnie, że „nie wszystko złoto, co się świeci”, i że moja wizja jego cudowności jest zwyczajnie naiwna, a pozory często okazują się być złudne. A kiedy przestałam patrzeć na Tybet przez różowe okulary świętości, cudowności,ten pokazał mi, że jeżeli posłucham samych Tybetańczyków, to mogę im pomóc. Stąd wzięła się moja idea aby pomagać poprzez, to co potrafię robić – organizację podróży. Niektórzy twierdzą, że nie powinno się jeździć na dach świata, bo to niemoralne, bo wspiera się reżim. Myślę, że lepiej jest pojechać i zagłosować pieniędzmi – wybierając tybetańskie biura, tybetańskie hotele, tybetańskich kierowców, sprawiamy, że nasze pieniądze trafiają tam dokąd powinny. To jest fair, a przy okazji to bardzo proste i bardzo skuteczne działanie. Wtedy nie wiedziałam co zrobić z tym odkryciem, ale teraz już wiem.

Kilka lat temu, znowu poczułam, że moje życie zmierza w złym kierunku, że coś mnie omija, utknęłam na bocznicy. I choć nie było to łatwe, zdecydowałam skoczyć do głębokiej wody; na główkę. Wystartowałam z Wyprawami do Azji. Pomagam ludziom spełniać marzenia o podróżach do Azji i razem z moimi klientami pomagamy Tybetańczykom. Mam szczęście – robię to, co kocham i mogę dzielić się tym z innymi.

Everest z Drogi - wyprawydoazji,pl


CO ZNAJDZIESZ W PRZEWODNIKU

W przewodniku znajdziesz zebrane w jednym miejscu informacje praktyczne, jak zaplanować podróż, co zobaczyć, jak załatwić wszystkie formalności i jak przygotować się do podróży. Pomyślałam to tak, aby mogły z niego skorzystać, zarówno osoby, które chcą pojechać do Tybetu indywidualnie, jak i te, które jadą na wycieczkę z biurem podróży.

Znajdziesz tam informacje dotyczące planowania podróży – co trzeba sprawdzić przed, na co zwrócić uwagę przy kupnie biletów lotniczych, jakie są formalności, itp.

Część druga dotyczy tego, co zobaczyć w Tybecie. Zamieściłam tu ciekawe historie dotyczące miejsc w Lhasie i jej okolicach, w drodze do Namtso, pod Everest i do granicy z Nepalem.

Część trzecia dotyczy przygotowania się do wyjazdu i garść informacji jak radzić sobie w Tybecie. Dodatkowo znajdziesz tu polecane przeze mnie hotele prowadzone przez Tybetańczyków, listę lektur, które warto przeczytać przed wyjazdem, itp. Około 100 stron praktycznej wiedzy.


CZEGO NIE BĘDZIE?

Nie będzie natomiast informacji o historii Tybetu (nie jestem historykiem, a do tego załączam listę lektur), o Buddyzmie (o tym z radością opowie Ci lokalny przewodnik). Na ten moment nie ma jeszcze rozdziału o Tybecie zachodnim (Guge, Kailash). Powstanie on za jakiś czas.

Jeśli zdecydujesz się na kupno przewodnika, a ja w międzyczasie napiszę ten rozdział, albo przejście graniczne powróci do Zhangmu / Kodari (słyszałam plotki, że może tak się stać) dostaniesz ode mnie w prezencie te dwa rozdziały.

Tybet. flagi modlitewne. fotorelacja

Jeśli:

  • Marzysz o indywidualnej podróży do Tybetu,ale nie wiesz jak ją zorganizować.
  • Nie masz czasu na sprawdzanie stron w internecie i lekturę forów podróżniczych.
  • Chcesz oszczędzić czas i uniknąć kosztownych pomyłek.
  • Chcesz dowiedzieć się jak się przygotować się do podróży.
  • Jedziesz na wycieczkę z biurem podróży i chcesz się dobrze przygotować.

Mam dla Ciebie idealne rozwiązanie


Iwona Bartoszcze

Pomagam spełniać marzenia o podróżach do Azji. Zajmuję się organizacją wyjazdów indywidualnych do Tybetu, Bhutanu, Chin, Nepalu i Birmy. Od 2006 r. podróżuję po Azji prywatnie i zawodowo, jako przewodniczka i pilotka wycieczek.


Przewodnik po Tybecie – ebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.